Денис
Денис
Head of Back-end developer
24.04.2024

Що обрати для розробки Ecommerce проєкту: PHP чи Java?

Денис
Денис
Head of Back-end developer
24.04.2024
24.04.2024
808
12 хвилин
1

Це непростий вибір. Обидві технології мають культовий статус, величезне ком’юніті та безліч інструментів розробки. Створити якісний та сучасний онлайн-магазин можна як на PHP, так і на Java: усе залежить від залучених у проєкт фахівців. Однак різниця усе ж є: вибір мови врешті визначає простоту, а відтак і швидкість розробки продукту, легкість його підтримки. Понад те, особливості кожної з технологій впливають на гнучкість, швидкодію, масштабованість та безпеку онлайн-магазину. 

Тож давайте визначимо, в чому криється різниця між PHP та Java для електронної комерції, визначимо їх сильні та слабкі сторони, порівняємо приклади та моделі їх застосування у проєктах. Так вам буде простіше зробити вибір на користь однієї з технологій для власного бізнесу.

Як виглядає ринок технологій PHP та Java в 2024 році 

На перший погляд, може здатися, що зоряні часи обох технологій позаду. Дані Statista свідчать, що PHP та Java остаточно поступились позиціями таким інструментам як JavaScript з HTML/CSS, Python та іншим. Java посідає у рейтингу поширених мов сьоме місце (ним користуються 30% опитаних розробників), а PHP не увійшов навіть до ТОП-10, посівши 11 місце (з ним працюють 18% опитаних).

Аналогічну, хоча й дещо кращу картину показує й рейтинг мов програмування TIOBE, який враховує не лише кількість кваліфікованих програмістів в усьому світі, але також кількість курсів та вендорів, що працюють з технологією. За його даними Java входить до ТОП-5 мов програмування (4 місце), а PHP – до ТОП-10 (9 місце).

Та все не так однозначно. Зокрема, на PHP побудовано величезну частину сучасної мережі. Як свідчать дані W3Techs, 76% від усіх сайтів в Інтернеті містять певний PHP-код на серверній частині. В цьому плані він багаторазово випереджає як JavaScript, так і Java. Усі ці проєкти потребують підтримки та розвитку, тож PHP-розробники нікуди не зникнуть. І хоча останніми роками мова дещо втратила позиції, чимало фахівців кажуть, що після виходу 7 та 8 версій PHP вона відродилась та “перевинаходить” себе. 

Історично PHP стала мовою CMS (зокрема, суперпопулярного WordPress), розробки веб-додатків та сайтів середнього масштабу. Сьогодні її широко застосовують в завданнях аналітики даних, обробки зображень та побудови додатків, заснованих на графічному інтерфейсі. А ще на PHP написані Вікіпедія, Facebook і Tumblr. 

Щодо Java, то за ним закріпилась слава мови для масштабних завдань та великого ентерпрайзу. Продукти на Java використовуються банками, великими ритейлерами та IT-гігантами. Ця мова входить до tech-стеку  Amazon, Netflix та Uber. 

Технологіям на кшталт PHP чи Java щороку прогнозують “смерть” і забуття, і щоразу ці прогнози виявляються хибними. Масштабне опитування StackOverflow показало цікаві тенденції: ці “класичні” мови знову почали набирати популярність. Зокрема, Java вивчають 35% опитаних програмістів-початківців. Водночас майже 10% опитаних фахівців хочуть опанувати PHP, а понад 40% програмістів, які минулого року написали код цією мовою, бажають працювати з нею і надалі.  

PHP чи Java: чому цей вибір важливий для проєкту Ecommerce?

Визначення ключових технологій для створення продукту – це велике рішення, яке може мати довгострокові наслідки для бізнесу. Важливо пам’ятати, що обравши одну з технологій, ви надалі вже не зможете змінити свого вибору без суттєвих витрат коштів і часу. 

Крім того, світ eCommerce дуже великий: тут є місце і велетням ритейлу, і сімейним бізнесам, і сміливим технологічним стартапам. Кожен бізнес має власні пріоритети, що впливають на вибір технологій. 

Наприклад, PHP, з його широкою підтримкою та великою спільнотою, пропонує швидкість та гнучкість у розробці, що робить його ідеальним для швидких ітерацій. Якщо вам потрібен швидкий старт магазину у форматі MVP – це хороше рішення. 

З іншого боку, Java славиться своєю стабільністю та безпекою, що важливо для масштабних та комплексних eCommerce-платформ. Якщо ви хочете створити конкурента Amazon чи AliExpress, то це ідеальна технологія.

Як зробити вибір між PHP та Java для електронної комерції в конкретному проєкті? Назвімо основні фактори, які треба врахувати. 

 • Вплив на продуктивність. Технологія, яку ви виберете, може значно вплинути на продуктивність вашого майданчика Ecommerce. PHP може бути кращим вибором для сайтів з невеликим або середнім трафіком, тоді як Java може бути кращим вибором для платформ з високим трафіком.

 • Масштабованість. При побудові платформи онлайн-продажів варто врахувати можливості зростання бізнесу та трафіку, а також плани з реалізації нового функціоналу. Зазвичай Java пропонує найкращу масштабованість, але проєкти на PHP загалом більш гнучкі і швидше модифікуються.

 • Безпека є критичним фактором для будь-якого продукту Ecommerce. Як PHP, так і Java мають свої сильні та слабкі сторони в цій сфері, тому важливо ретельно оцінити ваші потреби в захисті, перш ніж ухвалювати рішення.

 • Вартість: Розробка та підтримка сайту Ecommerce на Java при усіх інших рівних може бути дорожчою, ніж на PHP. Причини банальні – глобальному ринку праці в IT наразі не вистачає Java-розробників високої кваліфікації, тож їхня праця коштує дорого. Та за декілька років усе може змінитися.

 • Подальша підтримка. Цей пункт пов’язаний з попереднім: підтримка проєкта на PHP загалом обійдеться дешевше, ніж проєкту на Java. Ви ніколи не матимете проблем з пошуком PHP-розробників для підтримки та розвитку вашого майданчика. А от пошук висококласного фахівця Java може стати великим квестом.  

Вибір технологій для будь-якого IT-продукту – це завжди питання пріоритетів бізнесу та доступних ресурсів. Якщо ви тверезо оціните важливість наведених вище факторів у вашому проєкті, то зможете ухвалити правильне рішення: Java чи PHP. Помилка ж буде коштувати бізнесу певних витрат та часу. 

PHP для розробки проєкту електронної комерції

На PHP створено незліченну кількість онлайн-магазинів. Ця мова була створена для написання веб-сайтів, тож відрізняється гнучкістю й підтримкою широкого спектру інструментів. PHP пропонує багато можливостей для інтеграції з різними базами даних, системами управління контентом та іншими технологіями, необхідними для електронної комерції. На ній базуються популярні фреймворки веб-розробки, такі як Symfony, Yii та Laravel. Розгляньмо переваги та недоліки застосування цієї технології в завданнях eCommerce. 

Переваги PHP для розробки Ecommerce-рішення 

 • Швидкість розробки

Використання PHP може значно прискорити розробку проєктів, оскільки ця мова пропонує багатий вбудований функціонал для спрощення кодингу і має простий синтаксис. PHP дозволяє швидко створювати прототипи та масштабувати додатки, що робить його ідеальним для стартапів та проєктів з обмеженими термінами. PHP-розробникам доступні продуктивні фреймворки на кшталт Laravel, які спрощують безліч завдань веб-розробки. 

 • Легкість хостингу

PHP повноцінно підтримується абсолютною більшістю хостингових провайдерів, що робить його доступним і легким рішенням для запуску веб-рішень. Ця легкість встановлення і налаштування дозволяє розробникам швидко розгортати та тестувати свої eCommerce проєкти, не витрачаючи купу часу на конфігурацію сервера або управління інфраструктурою. Широкий спектр хостингу також допомагає легко шукати найрентабельніші рішення для проєктів будь-якого масштабу. 

 • Велика спільнота

Велике та активне ком`юніті розробників PHP – це одна з найсильніших сторін цієї мови програмування. Завдяки великій спільноті розробники завжди мають під рукою безліч ресурсів для вивчення функціоналу мови та розв'язання проблем. Вони завжди можуть звернутись за порадою на GitHub або StackOverflow. Але найголовніше тут те, що PHP-спільнота активно розвиває розлогу екосистему фреймворків та бібліотек для мови. Розробник може знайти інструмент практично під будь-яке завдання. 

Недоліки PHP для розробки Ecommerce-рішення

 

 • Продуктивність

Дуже часто PHP критикують через його низьку продуктивність у порівнянні з більш сучасними мовами, такими як JS чи Rust. Вважається, що PHP може суттєво відставати за швидкодією у деяких сценаріях, особливо при великих обсягах трафіку чи складних обчисленнях. Це суттєвий недолік для eCommerce, адже онлайн-продажі вимагають швидкого та безшовного користувацького досвіду.  Однак з релізом 7 та 8 версій PHP ситуація суттєво покращилась: мова отримала низку оптимізацій та JIT-компилятор.

 • Безпека

Навколо PHP склалась репутація мови з купою вразливостей кібербезпеки, хоча найчастіше це пов’язано з недотриманням високих стандартів програмування, а не з самою технологією. В мережі усе ще працюють мільйони морально застарілих сайтів з очевидними вразливостями, що були створені на PHP 10-20 років тому. Також PHP масово застосовувався у популярних CMS на кшталт WordPress. Проєкти на CMS також ніколи не відрізнялися особливою безпекою, що й вплинуло на сприйняття мови. Сучасні версії PHP мало в чому поступаються іншим технологіям в питаннях захисту.

 • Якість коду

PHP став одним з головних драйверів розвитку мережі на початку нульових та десятих, тобто подарував нам добу web 2.0. Однак на сьогодні це означає купу проблем з legacy-кодом та домінування морально застарілих рішень у PHP-проєктах з тривалим життєвим циклом. Розробники стикаються з величезними обсягами треш-коду на PHP, і це точно не додає їм любові до мови. Відтак з часом ця технологія почала відштовхувати кодерів-початківців. 

 • Неконсистентність

PHP відомий своєю неконсистентністю в назвах функцій та порядку їх аргументів, що може збивати з пантелику розробників. Ця проблема виникла через історичний розвиток мови, коли нові функції додавалися без чіткого плану щодо їх неймінгу та дизайну. Загалом цей недолік не є критичним. Скоріше, він дратівливий для програмістів і змушує їх частіше відкривати документацію. Мінімізувати проблему можна через використання IDE та спеціальних обгорток для функцій. 

 • Залежність від сторонніх бібліотек

Багата екосистема зовнішніх бібліотек – це справжній скарб PHP-розробників, вона дозволяє суттєво спростити та прискорити процес розробки, реалізувати в продукті практично будь-який функціонал. Однак водночас сторонні бібліотеки несуть проблеми сумісності, управління версіями, падіння швидкодії, залежності від стороннього коду тощо. Це вимагає від розробників пильної уваги до управління залежностями.

 • Ресурсомісткість 

Скрипти на PHP можуть споживати значну кількість оперативної пам’яті та процесорного часу, особливо при неправильному кодуванні або обробці великих даних. Цьому сприяють інтерпретованість та динамічна типізація PHP, а також використання сторонніх бібліотек. Ресурсомісткість може бути значним недоліком для eCommerce, але її можна подолати через оптимізацію коду та вибір правильного хостингу.

Java для розробки Ecommerce проєкту

Java стала однією з найпопулярніших мов програмування для проєктів онлайн-комерції завдяки своїй стабільності, безпеці та масштабованості. Цією мовою створюються кросплатформні додатки та мікросервіси практично під будь-які потреби. Java-розробникам доступні такі фреймворки як Spring, Hibernate та Struts. Розберімо переваги та недоліки Java у проєктах eCommerce. 

Переваги Java для розробки Ecommerce-рішення

 • Масштабованість

Особливості Java допомагають ефективно обробляти величезні обсяги трафіку та транзакцій. Це робить її ідеальною мовою для масштабних майданчиків eCommerce та проєктів, що розраховані на подальше масштабування. Java допомагає ефективно керувати складною програмною архітектурою та динамічно розподіляти навантаження на декілька серверів.

 • Багатопоточність

Це одна з ключових особливостей Java, яка робить її цінним інструментом для розробки eCommerce проєктів. З цією мовою розробникам легко забезпечити ефективну обробку одночасних запитів та здійснення асинхронних операцій. В електронній комерції такі можливості дозволяють здійснювати транзакції та оновлювати кеш в фоновому режимі. Багатопоточність також Java може допомогти більш ефективно використовувати серверні ресурси.

 • Безпека

Це критичний фактор для будь-якого eCommerce майданчика, адже він обробляє конфіденційну інформацію користувачів, таку як платіжні та персональні дані. Java пропонує низку переваг безпеки: сильна типізація, автоматичне управління пам’яттю, інструменти шифрування тощо. В проєктах на Java зазвичай набагато менше вразливостей для скриптингу, ін’єкцій шкідливого коду тощо. 

Недоліки Java для розробки Ecommerce рішення 

 • Складність

Код Java може бути складнішим для сприйняття та розуміння, порівняно з деякими іншими мовами програмування. Це може ускладнити розробку, тестування та обслуговування вашого eCommerce майданчика. Для роботи з Java потрібні висококваліфіковані розробники, які розуміються на складних аспектах мови та можуть ефективно розв'язувати проблеми, пов’язані з архітектурою та проєктуванням.

 • Витрати на розробку

Розробка на Java – це не найдешевше рішення на диджитал-ринку. Індустрії наразі бракує кваліфікованих Java-розробників, тож їх робочий час коштує дорого. Крім того, складність Java може потребувати більш тривалих циклів розробки, що збільшує час виведення продукту на ринок і, відповідно, вартість розробки. З тих же причин Java-додатки можуть вимагати додаткових витрат на підтримку та обслуговування.

Рекомендуємо почитати
Дізнайтесь, що чекає на електронну комерцію

Дізнайся про ключові технологічні тенденції, які визначають розвиток електронної комерції

Детальніше

PHP чи Java для eCommerce? Що варто обрати саме вам?

Ми визначили сильні та слабкі місця обох мов. Але як це допоможе в реальному проєкті? Аби зробити правильний вибір між PHP чи Java для eCommerce розробки, варто порівняти їх за кількома ключовими аспектами. 

Вимоги до проєкту

Базові параметри проєкту eCommerce значно впливають на вибір мови програмування, оскільки кожна з них має свої особливості, які можуть бути більш або менш релевантними для умов і потреб конкретного бізнесу. PHP традиційно вважається вибором для веб-розробки, особливо для невеликих та середніх проєктів eCommerce. Ця мова пропонує розробникам простоту, підтримку величезного ком’юніті та велике різноманіття готових рішень: від зовнішніх бібліотек, до CMS на кшталт WordPress та Magento. PHP добре підходить для проєктів з обмеженим бюджетом та стислими термінами запуску.

З іншого боку, Java часто вибирають для великих та складних проєктів з високими вимогами до масштабованості, безпеки та стабільності. Java має сильну екосистему, що включає популярні фреймворки Spring та Hibernate – вони дозволяють створювати надійні та легко масштабовані системи. Ця мова ідеально підходить для проєктів, де необхідна висока продуктивність та можливість легко інтегруватися з іншими корпоративними системами.

Відтак вибір між PHP та Java для eCommerce треба починати з опрацювання стратегічних питань: наскільки великим буде ваш майданчик eCommerce? Наскільки складним буде його функціонал? Якими будуть перспективи його розвитку?

Бюджет і часові рамки

Питання грошей та часу завжди тим чи іншим чином визначають вибір технологій для створення IT-продукту. PHP часто обирають для проєктів з обмеженим бюджетом, оскільки це відкрита програмна платформа з величезним різноманіттям доступних ресурсів та готових рішень. Ці переваги допомагають значно скоротити час та витрати на розробку. PHP також має велику спільноту розробників, що може допомогти з розв'язання проблем та наданням підтримки.

З іншого боку, Java використовується у великих корпоративних проєктах, де важливі масштабованість та безпека. Java може вимагати більш значних початкових інвестицій та більш тривалого періоду розробки, але вона забезпечує стабільність та легкість управління для великих систем, що одномоментно обробляють безліч транзакцій.

Але важливо пам’ятати, що вибір мови програмування має базуватися не лише на бюджеті та часових обмеженнях, але й на довгостроковій перспективі проєкту, вимогах до функціональності та можливості підтримки/розвитку продукту в майбутньому. Спроба заощадити на розробці тут і зараз може зіграти з бізнесом злий жарт, адже завтра йому доведеться платити за численні виправлення та доопрацювання системи.

Технічна експертиза та ресурси

Вибір технологій для проєкту залежить також від наявних фахівців та технічних ресурсів розробки. При створенні майданчика eCommerce вам тим чи іншим чином доведеться зважати на тренди IT та актуальні реалії ринку праці. 

Наприклад, якщо команда розробників має глибокі знання й досвід PHP, це може бути вагомою причиною для вибору саме цієї мови. Досвідчені фахівці зможуть звести усі недоліки технології до мінімуму та реалізувати її переваги на 100%. Це допоможе розвивати проєкт швидше та ефективніше. Крім того, PHP має величезну екосистему з купою готових рішень. Використовувати їх необов’язково, але такі можливості надають проєкту додаткову гнучкість. 

Водночас Java може бути найкращим вибором при наявності висококваліфікованої команди, що має досвід роботи з екосистемою мови та може створити комплексний продукт з високим потенціалом масштабування. Такі команди найчастіше залучаються для створення великих корпоративних проєктів, які мають особливі вимоги щодо швидкодії, стабільності та безпеки. 

Варто також пам`ятати, що доступність фахівців визначає не лише вартість та строки розробки, але й простоту подальшої підтримки продукту. Знайти розробників для підтримки проєктів на PHP загалом набагато легше, ніж програмістів на Java. Відтак розвивати PHP-проєкти простіше. 

Масштабованість та продуктивність

Ці параметри відіграють ключову роль для будь-якого проєкту eCommerce, а відтак чинять значний вплив на вибір мови програмування. PHP є популярним вибором для веб-розробки завдяки своїй легкості використання та швидкості розгортання. Вона добре підходить для стартапів, проєктів малого та середнього масштабу. У таких проєктах первинною метою є швидкий запуск та простота масштабування з використанням хмарних сервісів.

Java, з іншого боку, відома своєю високою продуктивністю та масштабованістю, що робить її ідеальною для великих корпоративних проєктів, які вимагають стабільної роботи під високим навантаженням. Java пропонує розширені можливості для управління пам’яттю, багатопоточності та інтеграції з різними диджитал-інструментами. Це дуже важливо для eCommerce-проєктів, що націлені на велику кількість користувачів та транзакцій.

Вибір мови програмування має враховувати не лише поточні потреби проєкту, але й перспективи його подальшого розвитку. Стартап на PHP може “вистрілити” та зібрати неочікувано велику базу користувачів, а відтак почне страждати від проблем зі швидкодією та стабільністю. На цей випадок у досвідчених розробників щонайменше має бути “план Б” з розгортання додаткових серверних потужностей. 

Безпека

Проблеми кіберзахисту мають величезне значення для будь-якого eCommerce-майданчика. Адже будь-який витік даних або хакерська атака можуть нанести бізнесу величезних фінансових та репутаційних втрат. 

PHP пропонує розробникам розвинуті фреймворки на кшталт Laravel та Symfony, які мають вбудовані засоби безпеки, включаючи захист від SQL-ін’єкцій, XSS та CSRF. Це робить PHP популярним вибором для створення достатньо надійних eCommerce-платформ, особливо коли потрібно швидко запустити проєкт з обмеженим бюджетом.

Java вважається однією з найбезпечніших мов програмування завдяки своїй суворій типізації та зрілій екосистемі. Ця мова пропонує розширені можливості для управління безпекою, включаючи багатошарову архітектуру та різноманітні опції для шифрування даних. Це робить Java ідеальним вибором для великих корпоративних eCommerce проєктів з особливими вимогами до захисту транзакцій і даних.

Водночас варто розуміти, що вибір між PHP та Java – це не вибір між “небезпекою” та “безпекою”. Обидві мови пропонують пристойний рівень захисту. Надійність IT-продукту залежить не від вибору мови, як такої, а від культури програмування, та від політики кіберзахисту в організації. 

Розробка майданчика eCommerce з WEZOM

Ми вже 25 років розробляємо індивідуальні цифрові рішення для бізнесу у сферах ритейлу, eCommerce, логістики, виробництва та багатьох інших галузей. Продукти WEZOM – це мобільні та веб-додатки будь-якої складності, корпоративний софт, цифрові екосистеми тощо.

За плечима в нашої команди тисячі успішних проєктів у галузі онлайн-комерції. Ми побудували чимало успішних продуктів на найпопулярніших технологіях, тож чудово розуміємо, в чому криється різниця між PHP та Java для eCommerce. Розробники WEZOM вміють підбирати найкращий стек технологій під унікальні потреби кожного окремого проєкту та будувати успішний продукт з нуля: від ідеї, до релізу і подальшої підтримки. 

Якщо ви читаєте ці рядки, то імовірно вас цікавлять подібні можливості для вашого бізнесу. Не зволікайте, звертайтеся по консультацію до наших фахівців просто зараз. Вони можуть зорієнтувати вас у технологіях, цінах тощо. 

Висновки 

PHP та Java – це “класичні” технології, на яких побудована дуже значна частина сучасного цифрового світу: мільйони веб-сайтів, сервіси, сервери, різноманітне ПЗ та безліч інших продуктів. 

Сьогодні ці мови не втрачають актуальність, попри появу нових та більш популярних інструментів. Адже Java та PHP спираються на величезні екосистеми та ком’юніті розробників, пропонують власні унікальні переваги. PHP – це чудова база для стартапів й онлайн-магазинів малого/середнього масштабу. Ця мова пропонує безліч готових рішень і дозволяє запуститися швидко. Тим часом Java – це потужний інструмент для створення масштабованих, продуктивних, надійних та безпечних проєктів, що зможуть витримувати величезний трафік. 

Вибір між PHP чи Java для проєкту електронної комерції залежить від ваших пріоритетів, ресурсів, стратегії та масштабів бізнесу. Ми радимо обирати технології разом з командою досвідчених розробників, які можуть запропонувати найкраще рішення. 

FAQ

В чому ключова відмінність між Java та PHP?

Технічно це цілком різні мови програмування. Java – компільована, суворо типізована та об’єктно орієнтована. Тоді як PHP – інтерпретована, слабко типізована та процедурна. Відтак Java та PHP мають різне призначення й виявляють свої переваги у різних сценаріях. 

Яка технологія краще підійде для Ecommerce розробки? 

Вибір між PHP чи Java для електронної комерції цілком залежить від потреб окремо взятого проєкту. Наприклад, Java краще підходить  для великих, масштабованих проєктів з високими вимогами до безпеки та надійності. Водночас PHP більш ефективна у проєктах невеликих та середніх масштабів, де швидкість розробки є пріоритетом.

Денис
Про автора
Денис
Head of Back-end developer
Досвід роботи 9 років
Займає посаду керівника Back-end розробки, володіє глибокими технічними знаннями та багатим досвідом у галузі серверних технологій. З його пером статті набувають особливої цінності завдяки професійному погляду на сучасні технології розробки.
Більше статей від автора
Як вам стаття?
Давайте обговоримо Ваш проєкт
Натискаючи кнопку “Відправити”, ви даєте згоду на обробку особистих даних. Детальніше
Коментарі
(1)
Б
Бойко Сергій
06.05.2024
"Скрипти на PHP можуть споживати значну кількість оперативної пам’яті та процесорного часу" - могут потреблять, а могут и не потреблять. Если сценарии обработки большого кол-ва данных пишет дилетант - то хоть на go или rust он это напишет - утечки памяти или N+1 будут обязательно.
wezom logo
Залишились питання?
Залиште контактні дані. Наш менеджер зв'яжеться та проконсультує вас.
Підписуйтесь на розсилку Айтижблог
blog subscriber decor image
Бажаєте отримувати цікаві статті?
Натискаючи кнопку “Відправити”, ви даєте згоду на обробку особистих даних. Детальніше
Слідкуйте за нами у соціальних мережах
Цей сайт використовує cookie-файли для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи переглядати сайт, Ви погоджуєтеся на використання cookie.