Ткаченко Аліна
Ткаченко Аліна
Копірайтер
29.04.2024

Оптимізація сторінок пагінації

Ткаченко Аліна
Ткаченко Аліна
Копірайтер
29.04.2024
29.04.2024
5.0
550
10 хвилин
0

На сайтах десятки або навіть сотні різних сторінок, і якщо не розділити матеріал, весь обсяг інформації зіллється воєдино. Знайти потрібну буде дуже складно. Щоб спростити сприйняття контенту та навігацію по сайту, використовується пагінація.

Пагінація — що це?

Простими словами, це спосіб структурування інформації. Сторінки пагінації — це спеціальні вебсторінки, які поділяють великі обсяги даних на окремі частини, полегшуючи перегляд та доступ до необхідних матеріалів. Впровадження пагінації переслідує такі цілі:

  • Прискорення завантаження сторінок. Поділ контенту на кілька сторінок зменшує обсяг даних, що передаються, і це позитивно позначається на швидкості завантаження.

  • Спрощення навігації на сайті. Структура ресурсу стає більш зрозумілою, а навігація — більш інтуїтивною.

  • Забезпечує зручність перегляду інформації для користувачів. Замість того, щоб нескінченно прокручувати величезний масив даних, відвідувачі можуть перемикатися між сторінками, що робить сприйняття контенту комфортнішим.

Переважно пагінацію застосовують на основних сторінках чи розділах. Виглядає це, як порядкова нумерація, яка переважно розміщується вгорі чи внизу.

Вплив пагінації на SEO

Пагінація сторінок повинна бути ретельно спланована і реалізована, тому що від цього залежить, чи буде проіндексований важливий контент і яким буде досвід користувача.

Зручність взаємодії з сайтом

Про якість контенту сигналізує час, який відвідувачі проводять на вебресурсі. За наявності пагінації сторінок цей показник збільшується, що позитивно впливає на ранжування.

Також пагінація на сайті спрощує навігацію та процес пошуку необхідної інформації. Завдяки розбиттю контенту, користувач може відразу зрозуміти структуру сайту та легко знайти те, що його цікавить.

Індексація

Сторінки пагінації найчастіше містять одні й ті самі елементи. А коли контент дублюється, це може спричинити певні проблеми з індексацією та ранжуванням. Якщо пошукові роботи інтерпретують дубльований контент як спробу маніпулювати результатами пошуку, це призведе до зниження позиції сайту в пошуковій видачі. Крім того, дубльований контент знижує цінність кожної окремої сторінки для пошукових систем, оскільки вони не можуть визначити, яка з них є основною та найбільш релевантною для користувачів.

Ще одна проблема — це так званий краулінговий бюджет. Пошукові роботи за одне відвідування сайту можуть просканувати обмежену кількість сторінок. Якщо ж сторінок пагінації дуже багато, робот може випустити з уваги важливі URL-адреси.

Особливості налаштування SEO-пагінації

Для розв'язання цих проблем рекомендується використовувати спеціальні підходи, які допомагають пошуковим системам правильно розпізнавати та індексувати сторінки. Ось ключові з них.

Індексація всіх сторінок (включаючи їх вміст)

Це універсальне рішення підходить для будь-яких ланцюжків сторінок з пагінацією. У ранжуванні беруть участь усі сторінки (з розміщеними на них URL-адресами). Вони оптимізуються відповідно до рекомендацій пошуковиків. Наповнення сторінок пагінації унікальним контентом є ключовим аспектом оптимізації. Також важливу роль грає формування мережі взаємопов'язаних URL-адрес. Сторінки пагінації SEO повинні бути логічно пов'язані між собою за допомогою посилань, щоб забезпечити просту навігацію як для користувачів, так і для пошукових роботів.

Індексація сторінки «View all»

Альтернативним підходом до оптимізації сторінок пагінації є використання канонічних посилань (rel="canonical") для визначення головної (канонічної) версії сторінки. Це допомагає пошуковикам правильно інтерпретувати та ранжувати вміст. Тег виглядає так:

Завдяки цьому пошукові системи отримують чіткі інструкції про те, які сторінки є пріоритетними, а які другорядними. Наприклад, індексація сторінок пагінації типу page=2/3/4 не потрібна.

Заборона на індексування сторінки

При використанні цього методу обов'язковим є наявність коректної XML-карти сайту. Закривають сторінку за допомогою додавання відповідної директиви у файл robots.txt:

Однак слід пам'ятати, що файл robots.txt містить виключно рекомендації для роботів, і вони можуть бути проігноровані. Тому більш ефективним способом є використання метатегу robots.

Для цього необхідно додати meta name="robots" content="noindex до розділу head сторінок пагінації, починаючи з 2. Код буде виглядати так:

Single-page content

Щоб реалізувати нескінченне прокручування, потрібно забезпечити поступове завантаження контенту при перегляді сторінки. Це досягається шляхом надання унікальних посилань на кожен окремий розділ контенту. Для динамічного оновлення URL-адреси в рядку адреси в процесі завантаження додаткового контенту потрібно використовувати History API.

Поширені помилки SEO-пагінації

Дуже важливо уникати суперечливих інструкцій. Розглянемо докладніше помилки, пов'язані з пагінацією сторінок.

         1.  Помилки при налаштуванні канонічних посилань

Посилання є інструментом, який дозволяє спрямовувати пошукові роботи на основні, пріоритетні для індексації URL-адреси. На сторінках, які є копіями або дуже схожими на інші, вказується атрибут rel="canonical", що посилається на оригінальний варіант сторінки. Іноді посилання розміщують і на основній сторінці, щоб збільшити ймовірність того, що вона буде проіндексована пошуковими системами.

Однак якщо при налаштуванні канонічних посилань були допущені помилки, пошукові системи можуть проігнорувати інструкції, що вказують на пріоритетну URL-адресу. Це спричинить неправильну обробку та ранжування сторінок у результатах пошуку. Але своєчасне виявлення та усунення помилок у цій галузі дозволить уникнути проблем з індексацією та забезпечити релевантне подання контенту у пошуковій видачі.

         2.  Використання тегів canonical і noindex одночасно

Таке суперечливе поєднання інструкцій може призвести до непередбачуваної поведінки пошукових роботів та небажаних наслідків для індексації та ранжування сайту. Метатег noindex вказує пошуковим роботам не індексувати цю сторінку. А канонічне посилання вказує, що ця сторінка є дублікатом іншої основної версії сторінки. Пошукові системи враховуватимуть сигнали ранжування з цієї сторінки для основної версії. Якщо необхідно заборонити індексацію сторінки, але при цьому вказати на канонічний URL, слід використовувати редирект 301 замість rel="canonical". Редирект 301 перенаправляє користувачів та пошукових роботів з одного URL на іншу канонічну адресу, не створюючи суперечливих інструкцій для пошукової системи.

         3.  Використання заборони в robots.txt та канонічних посилань одночасно

Це також хибна практика. Річ у тім, що при такому підході пошуковий робот просто не зможе отримати доступ до вмісту сторінки й, відповідно, проігнорує зазначене посилання. В результаті пошукова система не зможе коректно визначити, яка зі сторінок пріоритетна для індексації.

Як знайти на сайті проблеми SEO-пагінації

Для цього використовують спеціальні інструменти. Одним із найефективніших є Google Search Console. У вкладці «Виключено» представлений список сторінок сайту, визначених пошуковою системою як копії, для яких власником ресурсу не було надано коректних інструкцій. Особливу увагу слід приділити звітам "Сторінка є копією". Саме тут ви знайдете інформацію про проблеми з налаштуванням, якщо оптимізація сторінок пагінації була виконана неправильно.

Також можна використовувати інші сервіси. Наприклад, SE Ranking. З його допомогою можна ідентифікувати всі проблемні аспекти, такі як дублювання контенту, некоректне настроювання канонічних URL-адрес. Крім того, сервіс відстежує теги title, description та H1, що повторюються.

Оптимізація сторінок пагінації: покроковий алгоритм

Дотримуючись цих рекомендацій, ви зможете правильно налаштувати сторінки пагінації, забезпечивши їх коректну індексацію та ранжування у результатах пошуку. Налаштування залежить від поставлених цілей.

Мета — індексація всіх сторінок пагінації

Головна умова: кожна зі сторінок має бути оптимізованою. І тому у всіх мають бути свої URL-адреси.

Налаштовуємо SEO-пагінацію

Крок 1. Створення унікальних URL-адрес для сторінок пагінації. Важливо використовувати зрозумілу та логічну структуру, яка дозволить пошуковим роботам розпізнавати послідовність сторінок. Рекомендується використовувати вкладеність URL за принципом URL/номер-сторінки або параметри запиту ?page=номер-сторінки. Слід уникати використання ідентифікаторів нумерації після символу #, оскільки Google може ігнорувати текст після нього, що призведе до втрати індексації відповідних URL-адрес.

Крок 2. Створення зв'язків між сторінками пагінації. На кожній сторінці необхідно розмістити посилання на попередню та наступну сторінки в ланцюжку, використовуючи тег a. Також рекомендується додати посилання на першу сторінку пагінації. Така чітка навігаційна структура допоможе пошуковим системам розпізнати цільову сторінку та правильно проіндексувати весь контент.

Крок 3. Використання канонічних посилань. Для вказівки пошуковим системам, що кожна сторінка пагінації є унікальною і повинна індексуватися, слід використовувати тег link rel="canonical" для кожної сторінки, вказуючи посилання на неї. Це дозволить уникнути дублювання контенту та правильно розподілити сигнали ранжування.

Мета — індексація об'єднаної сторінки

Ця стратегія використовується для розв'язання проблеми дублювання контенту та покращення індексації пошуковими системами. Об'єднана сторінка стане основною версією для індексації, а окремі сторінки пагінації передаватимуть свої сигнали ранжування через канонічне посилання.

Налаштовуємо SEO-пагінацію

Крок 1. створення об'єднаної сторінки з повним набором результатів. Вона повинна містити весь контент, розміщений на окремих сторінках пагінації відповідного розділу сайту. Може знадобитися створення кількох таких узагальнених сторінок.

Крок 2. Визначення сторінки як канонічної. Необхідно додати тег link rel="canonical", який вказує URL-адресу відповідної об'єднаної сторінки. Це дозволить пошуковим системам визначити її як пріоритетну версію для індексації та ранжування.

Крок 3. Оптимізація швидкості завантаження. Швидкість відображення контенту на різних пристроях (комп'ютерах, мобільних телефонах) є важливим фактором ранжування пошукових систем. Слід використовувати інструменти типу PageSpeed ​​Insights для виявлення елементів, що уповільнюють завантаження об'єднаної сторінки. Після цього необхідно усунути виявлені проблеми, які негативно впливають на швидкість завантаження, такі як нераціональне використання зображень, відсутність стиснення файлів та інші.

Мета — заборона на індексацію

Щоб закрити сторінки від індексації, але зберегти видимість основного контенту на сайті, необхідно використовувати метатег «noindex, follow». Однак його застосування вимагає обережного підходу, щоб не торкнутися індексації релевантних сторінок.

Крок 1. Додавання метатегу до сторінок пагінації, починаючи з другої. Його необхідно розмістити у розділі head відповідних сторінок. Значення "noindex" заборонить індексацію самої сторінки пагінації, а "follow" дозволить переходити за посиланнями, розміщеними на ній.

Крок 2. Оптимізація першої сторінки пагінації. Оскільки ця сторінка не міститиме метатег "noindex", вона стане основною точкою входу для пошукових роботів. Слід приділити особливу увагу її вмісту, включаючи контент, заголовки, теги та інші важливі елементи, що впливають на релевантність та ранжування в пошукових системах.

Крок 3. Забезпечення чіткої структури навігації між сторінками пагінації. Необхідно створити логічні зв'язки між сторінками, використовуючи посилання «Наступна», «Попередня» та хлібні крихти. Це дозволить пошуковим роботам легко переміщатися між сторінками та індексувати основний контент, такий як опис товарів, послуг та інші результати, розподілені за кластерами.

Важливо пам'ятати, що метатег noindex, follow не повинен використовуватися на сторінках, які необхідно індексувати. Його застосування обмежується лише сторінками пагінації, крім першої.

Підсумуємо

Сторінка пагінації — це не тільки спосіб упорядкувати та візуалізувати контент, а й інструмент для оптимізації під вимоги пошукових систем. Правильне налаштування сторінок пагінації з урахуванням факторів індексації, канонічних посилань, унікальності контенту та швидкості завантаження може значно підвищити видимість сайту в результатах пошуку та покращити користувальницький досвід.

Ткаченко Аліна
Про автора
Ткаченко Аліна
Копірайтер
Досвід роботи 10 років
Спеціалізується на створенні корисного та продаючого контенту. Має досвід написання переконливих текстів для реклами, сайтів, блогів та соціальних медіа.
Більше статей від автора
Як вам стаття?
5.0
Проголосувало: 1
Давайте обговоримо Ваш проєкт
Натискаючи кнопку “Відправити”, ви даєте згоду на обробку особистих даних. Детальніше
Коментарі
(0)
Будьте першими, хто залишить коментар
wezom logo
Залишились питання?
Залиште контактні дані. Наш менеджер зв'яжеться та проконсультує вас.
Підписуйтесь на розсилку Айтижблог
blog subscriber decor image
Бажаєте отримувати цікаві статті?
Натискаючи кнопку “Відправити”, ви даєте згоду на обробку особистих даних. Детальніше
Слідкуйте за нами у соціальних мережах
Цей сайт використовує cookie-файли для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи переглядати сайт, Ви погоджуєтеся на використання cookie.