Вікторія
Вікторія
IT Sales Manager
23.01.2024

Різниця між гібридними та нативними мобільними додатками

Вікторія
Вікторія
IT Sales Manager
23.01.2024
23.01.2024
4.0
25389
11 хвилин
0

Розробка мобільних додатків є однією з найбільш динамічних і швидко зростаючих галузей ІТ. З кожним роком кількість користувачів смартфонів збільшується, і, відповідно, зростає попит на мобільні застосунки.

При створенні застосунку перед розробниками постає вибір: розробляти нативний додаток окремо для iOS та Android або створювати кросплатформенний гібридний додаток. Кожен з цих підходів має свої переваги та недоліки. А тому поспішати з вибором точно не варто.

Сьогодні пропонуємо вам детально розглянути, в чому полягає різниця між нативним та гібридним додатком, у яких випадках краще обрати той чи інший варіант, а також які сильні та слабкі сторони має кожен з них. Якщо ви просто зараз розмірковуєте над створенням застосунку для власного бізнесу, наступна інформація — для вас!

Чому важливо розрізняти нативні та гібридні додатки

Вибір між нативною та гібридною розробкою мобільного додатку є вкрай важливим рішенням, яке може значно вплинути на успішність проєкту. Ігнорування відмінностей між цими типами додатків та неправильний вибір підходу може призвести до серйозних негативних наслідків.

До прикладу, вибір гібридного додатку для проєкту, який потребує складних анімацій та графіки, швидше за все спричинить проблеми з продуктивністю та швидкодією на деяких пристроях. А, наприклад, створення повноцінних нативних iOS та Android версій для простого інформаційного додатку потребує значно більше зусиль і коштів без особливих переваг у функціоналі. 

Зауважимо, що нативний та гібридний додаток суттєво відрізняються за вартістю розробки, термінами виконання проєкту, можливостями інтеграції з платформовими API та багатьма іншими характеристиками. Обравши невдалий підхід, компанія ризикує втратити час та зусилля команди розробників, а також не отримати очікуваних бізнес-результатів від запуску продукту. Тому ретельний аналіз проєкту та чітке розуміння особливостей кожного типу додатків є обов’язковим для уникнення помилок і прийняття вірних технічних рішень, які відповідають поставленим цілям і завданням.

Однак давайте все ж детальніше розберемо, що собою являють нативні та гібридні додатки.

Що таке нативні додатки?

Нативні додатки — це застосунки, розроблені спеціально під конкретну мобільну платформу (iOS чи Android) з використанням «рідних» для цієї платформи мов програмування та інструментів розробки. Процес розробки під iOS здебільшого передбачає більше вимог до розробників. Зокрема, необхідність використання комп’ютера з операційною системою macOS. Звісно, можна встановити неофіційну ОС Hackintosh, однак це не завжди вдале рішення, та й далеко не на всі ПК її в принципі можливо інсталювати. З додатками для Android здебільшого простіше, однак своя специфіка тут також є.

Нативний додаток та гібридний аналог мають як свої переваги, так і недоліки. Пропонуємо коротко їх розглянути.

Переваги нативних додатків

Враховуючи зазначені відмінності гібридних та нативних додатків, можна відокремити як важливі сильні сторони саме нативних рішень, так і не менш важливі недоліки. Якщо вам потрібен швидкий, надійний, стабільний та безпечний застосунок, це може стати дійсно вдалим рішенням з багатьох причин.

Простота

Нативні додатки легші для опанування та зрозуміліші для користувачів, оскільки вони слідують стандартам дизайну та інтерфейсу платформи. Користувачі відразу знають, як користуватися такими додатками, оскільки вони схожі на інші застосунки на їхньому пристрої. Нативні додатки також забезпечують кращу сумісність з різними розмірами екранів та орієнтаціями дисплеїв.

Швидкість роботи

Такі додатки працюють швидко і стабільно, оскільки вони оптимізовані під свою ОС і використовують нативні мови програмування, такі як Swift для iOS або Java для Android. Нативні додатки також можуть зберігати дані локально на пристрої, що зменшує залежність від інтернет-з’єднання та покращує продуктивність.

Безпека

Нативні додатки мають вищий рівень безпеки, оскільки вони проходять сувору перевірку якості та відповідності перед публікацією в офіційних магазинах додатків, таких як App Store або Google Play. Вони також можуть використовувати вбудовані механізми захисту, такі як біометрична аутентифікація, шифрування даних та SSL-сертифікати.

Краща інтеграція

Такі додатки можуть легко інтегруватися з іншими додатками та функціями пристрою, такими як камера, мікрофон, GPS, контакти, календар, сповіщення тощо. Це дозволяє нативним додаткам надавати більш повний та зручний досвід користування, а також використовувати можливості пристрою на повну.

Недоліки нативних додатків

Водночас, порівнюючи нативні додатки та гібридні альтернативи, не можна ігнорувати й недоліки перших. Адже вони також присутні й у деяких випадках цілком можуть вплинути на вибір методів розробки.

Вартість розробки

Нативні додатки здебільшого вимагають більше часу, ресурсів та грошей для розробки, оскільки вони потребують окремих версій для кожної платформи, а також розробників з відповідним досвідом, які володіють нативними мовами програмування. Перевірка таких додатків перед публікацією в магазинах застосунків може виявитися доволі тривалою та прискіпливою. Особливо в App Store.

Ускладнене оновлення та підтримка

Нативні додатки вимагають регулярних оновлень, щоб підтримувати свою функціональність та сумісність з новими версіями ОС та пристроїв. Оновлення нативних додатків залежать від схвалення магазинами додатків, а також від вибору користувачів, які можуть відмовитися від оновлення. Нативні додатки також потребують більше зусиль для підтримки та виправлення помилок, оскільки вони мають багато версій та варіантів.

Складність перенесення на інші платформи

Нативні додатки не можуть працювати на інших платформах, крім тих, для яких вони були розроблені. Якщо розробник хоче зробити свій додаток доступним для більшої аудиторії, він повинен створити нову версію додатку для іншої платформи, що вимагає багато часу та коштів. Нативні додатки також не можуть використовувати переваги веб-технологій, таких як SEO, SSO, або класична онлайн-аналітика.

Що таке гібридні додатки?

Важлива різниця між нативним та гібридним мобільним додатком полягає у тому, що при розробці останнього можливе застосування тих же технологій, які використовуються для створення сайтів. Звісно ж, тут також є як сильні, так і слабкі сторони.

Переваги гібридних додатків

Гібридні додатки створюються одразу для декількох платформ й мають однакову функціональність незалежно від самої платформи. Це найголовніша різниця між нативним та гібридним додатком. Однак вони також мають й інші важливі переваги.

Кросплатформеність

Гібридні додатки можуть працювати на різних платформах, таких як iOS, Android, Windows, а також веб- та десктопні версії. Це дозволяє розширити аудиторію користувачів та забезпечити однаковий досвід користування на різних пристроях.

Швидкість розробки

Гібридні додатки вимагають менше часу для розробки, оскільки вони використовують одну кодову базу для всіх платформ. Розробники не потребують знання нативних мов програмування, а можуть використовувати загальні веб-технології, такі як HTML, CSS та JavaScript. Гібридні додатки також можуть використовувати спеціальні фреймворки, такі як React Native, Flutter, Ionic тощо, які спрощують процес розробки та адаптації.

Менша вартість розробки

Гібридні додатки коштують менше, ніж нативні, оскільки вони потребують менше ресурсів та розробників. Вони також зменшують витрати на тестування та підтримку, оскільки мають одну кодову базу для всіх платформ. Гібридні додатки також не підлягають комплексним перевіркам для розміщення та оновлення в магазинах додатків, як це відбувається з нативними застосунками.

Легкість оновлень

Гібридні додатки легко оновлюються, оскільки вони вимагають зміни лише в одній кодовій базі, а не в кожній версії для кожної платформи. Оновлення гібридних застосунків також не залежать від схвалення магазинами додатків, а можуть відбуватися автоматично через Інтернет.

Недоліки гібридних додатків

В багатьох випадках саме гібридні додатки є оптимальним рішенням, особливо за умови обмеженого бюджету та бажання якнайшвидше отримати й запустити в роботу продукт. Однак коли вже ми робимо порівняння гібридних та нативних додатків, про недоліки також варто сказати.

Обмеженість продуктивності

Гібридні додатки працюють повільніше та менш стабільно, ніж нативні, оскільки вони виконуються в нативному контейнері, який емулює веб-браузер. Гібридні додатки також залежать від якості інтернет-з’єднання, оскільки вони завантажують більшу частину свого коду з сервера.

Обмежені можливості доступу до пристрою

Гібридні додатки мають менше можливостей доступу до функцій та ресурсів пристрою, ніж нативні додатки, оскільки вони використовують веб-технології, які не підтримують всі можливості ОС та компонентів пристрою. Гібридні додатки також можуть використовувати спеціальні плагіни, які дозволяють їм використовувати деякі функції пристрою, але це може призвести до проблем зі сумісністю та безпекою.

Складність підтримки старих версій

Гібридні додатки вимагають більше зусиль для підтримки старих версій ОС та пристроїв, оскільки вони використовують веб-технології, які можуть бути не сумісні з ними. Гібридні додатки також можуть мати проблеми зі стабільністю та продуктивністю на старих пристроях, оскільки вимагають більше ресурсів для своєї роботи.

Недостатня оптимізація для конкретних платформ

Гібридні додатки не можуть повністю адаптуватися до специфіки кожної платформи, оскільки вони використовують один і той же інтерфейс та дизайн для всіх платформ. Вони також не можуть використовувати всі переваги нативних технологій, таких як анімація, графіка, жести тощо. Гібридні додатки можуть викликати дискомфорт у користувачів, які звикли до рідного дизайну та інтерфейсу своєї платформи.

Ключові відмінності між нативними та гібридними додатками

Нативний та гібридний додаток можуть мати доволі схожий чи навіть ідентичний функціонал. Та при цьому вони матимуть доволі широкий перелік відмінностей. Й саме про ці відмінності варто поговорити окремо.

Мова програмування

Одна з основних відмінностей між нативними та гібридними додатками — це мова програмування, яку вони використовують. Нативні додатки використовують, відповідно, нативні мови програмування, такі як Swift для iOS або Java для Android. Гібридні додатки використовують загальні веб-технології, такі як HTML, CSS та JavaScript. Нативні мови програмування забезпечують кращу продуктивність, сумісність та безпеку, але вимагають більше знань та досвіду від розробників.

Розміщення та оновлення

Інша відмінність між нативними та гібридними додатками — це спосіб їх розміщення та оновлення. Нативні додатки потребують установки на пристрій через офіційні магазини додатків, такі як App Store або Google Play. Гібридні додатки також можуть бути встановлені на пристрій, але вони завантажують більшу частину свого коду з сервера. Нативні додатки підлягають строгій перевірці та схваленню магазинами додатків, а також мають відповідати їхнім стандартам якості та дизайну. Гібридні додатки можуть уникнути цих обмежень, але водночас ризикують не відповідати очікуванням користувачів. 

Доступ до функцій та ресурсів пристрою

Ще одна відмінність між нативними та гібридними додатками — це рівень доступу до функцій та ресурсів пристрою, таких як камера, мікрофон, GPS, контакти, календар, сповіщення тощо. Нативні додатки можуть легко інтегруватися з іншими додатками та функціями пристрою, оскільки вони використовують нативні API та SDK. Гібридні застосунки мають менше можливостей доступу до функцій та ресурсів пристрою, оскільки вони використовують веб-технології, які не підтримують всі можливості ОС та компонентів пристрою.

Дизайн та інтерфейс

Ще одна відмінність між нативними та гібридними додатками — це дизайн та інтерфейс, які вони надають користувачам. Нативні додатки слідують стандартам дизайну та інтерфейсу своєї платформи, таким як Material Design для Android або Human Interface Guidelines для iOS. Гібридні додатки використовують один і той же дизайн та інтерфейс для всіх платформ, які можуть відрізнятися від рідного дизайну та інтерфейсу.

Продуктивність та стабільність

Остання, але не менш важлива відмінність між нативними та гібридними додатками — це продуктивність та стабільність, які вони забезпечують. Нативні додатки працюють швидко і стабільно, оскільки вони оптимізовані під свою ОС і використовують нативні мови програмування. Гібридні додатки працюють повільніше та менш стабільно, оскільки вони виконуються в нативному контейнері, який емулює веб-браузер.

Рекомендуємо почитати
Дізнайтесь більше про розробку мобільних додатків

Ключові етапи розробки в одній статті!

Детальніше

Як обрати між нативними та гібридними мобільними додатками

Розглядаючи нативний та гібридний мобільний додаток для розробки, дуже важливо підходити до вибору зважено, щоб з одного боку не переплатити, а з іншого — отримати продукт, який буде повністю відповідати як вашим потребам, так і потребам ваших клієнтів. Тому варто враховувати ряд критеріїв, які впливають на якість, функціональність, вартість та час розробки вашого проєкту. Детальніше про це — далі.

Цільова аудиторія додатку

Перш ніж вирішити, який тип додатку вибрати, ви повинні знати, хто буде користуватися вашим застосунком, які платформи використовують потенційні користувачі, які їхні потреби та очікування. Нативні додатки забезпечують кращий досвід користування для конкретної ОС, але вони вимагають окремих версій для кожної платформи, що може збільшити витрати та час розробки. Гібридні додатки дозволяють охопити більшу аудиторію, оскільки вони працюють на різних платформах, але можуть мати проблеми з продуктивністю, сумісністю та дизайном. Ви повинні визначити, яка платформа є найпопулярнішою серед вашої цільової аудиторії, які її особливості та вимоги, і вибрати тип додатку, який найкраще задовольнить їх.

Бюджет та час на розробку

Іншим важливим критерієм є бюджет та час, які ви готові витратити на розробку додатку. Нативні додатки вимагають більше часу, ресурсів та коштів для розробки, оскільки вони потребують окремих версій для кожної платформи, а також залучення відповідних розробників, які володіють нативними мовами програмування. Нативні додатки також підлягають перевіркам для розміщення та оновлення в магазинах додатків. Гібридні додатки коштують менше, ніж нативні, оскільки вони потребують менше ресурсів та розробників. Вони також зменшують витрати на тестування та підтримку, оскільки мають одну кодову базу для всіх платформ.

Необхідна функціональність та продуктивність

Ще одним критерієм є функціональність та продуктивність, які ви хочете досягти з вашим додатком. Нативні додатки забезпечують кращу функціональність та продуктивність, оскільки вони використовують нативні API та SDK, які дозволяють їм використовувати всі можливості ОС та компонентів пристрою. Гібридні додатки мають менше можливостей функціональності та продуктивності, оскільки вони використовують веб-технології, які не підтримують всі можливості ОС та компонентів пристрою.

Бажаний дизайн та інтерфейс

Останнім, але не менш важливим критерієм є дизайн та інтерфейс, які ви хочете надати користувачам. Нативні додатки слідують стандартам дизайну та інтерфейсу своєї платформи, таким як Material Design для Android або Human Interface Guidelines для iOS. Гібридні додатки використовують один і той же дизайн та інтерфейс для всіх платформ, які можуть відрізнятися від рідного дизайну та інтерфейсу. Нативні додатки забезпечують зручність та привабливість для користувачів, оскільки вони схожі на інші застосунки на їхньому пристрої.

Ми допоможемо обрати та розробити додаток саме для вашого бізнесу!

Отже, нативний та гібридний додаток — це доволі різні програмні рішення, котрі мають чимало відмінностей у розробці. Та незалежно від того, який саме застосунок вас цікавить, команда Wezom готова допомогти.

Ми маємо багаторічний досвід розробки якісних мобільних застосунків для iOS та Android, чітко розуміємо переваги та недоліки нативних та гібридних рішень й допомагаємо клієнтам обрати оптимальний варіант. Перш ніж братися за розробку, наша команда проведе грунтовний аналіз ваших бізнес-цілей, потреб аудиторії та особливостей проєкту. Ми допоможемо визначити оптимальну стратегію розробки саме для вашого кейсу на основі отриманих даних та з урахуванням специфіки галузі. Все для того, щоб ви отримали якісний продукт за розумні гроші!

Робимо висновки

Якщо вам потрібно створити мобільний додаток для бізнесу (й не тільки), у вас є два шляхи — обрати нативну або гібридну розробку. В обох випадках ви отримуєте як беззаперечні переваги, так і доволі вагомі недоліки. А відтак головне правило вибору — об’єктивно оцінювати власні потреби, можливості, особливості цільової аудиторії та її побажання.

В будь-якому випадку, якщо ви звертаєтеся до компанії Wezom, ми спільно обираємо оптимальний варіант саме для вас, який буде найкращим за всіма критеріями. Якщо у вас є додаткові запитання чи пропозиції, з радістю обговоримо їх індивідуально.

FAQ

У чому різниця між гібридним та нативним додатком?

Головна відмінність полягає в технологіях, які використовуються для розробки. Нативні додатки створюють окремо під кожну платформу (iOS чи Android) з використанням рідних для цих платформ мов програмування. Гібридні додатки будуються на основі веб-технологій (HTML, JS, CSS) з використанням спеціальної оболонки-контейнера, який дозволяє їм працювати на мобільних пристроях.

Які є відомі приклади нативних додатків?

Яскраві приклади нативних додатків — це месенджери WhatsApp, Telegram, Viber, соцмережі Instagram, Facebook, TikTok, сервіси карт і навігації, такі як Google Maps, Apple Maps тощо. Також до категорії нативних додатків відноситься чимало мобільних ігор, серед яких Genshin Impact, Clash of Clans та багато інших.

У чому перевага гібридних додатків над нативними?

Головна перевага гібридних додатків полягає в тому, що для їх створення потрібно значно менше ресурсів і зусиль, ніж для розробки двох окремих нативних додатків під iOS та Android. Кросплатформений гібридний додаток також швидше виводиться на ринок. Його легше підтримувати та масштабувати.

Вікторія
Про автора
Вікторія
IT Sales Manager
Досвід роботи 6 років
Експерт з IT-продуктів, допомагає потенційним клієнтам WEZOM підібрати оптимальні платформи і технології для вирішення завдань бізнесу.
Більше статей від автора
Як вам стаття?
4.0
Проголосувало: 60
Давайте обговоримо Ваш проєкт
Натискаючи кнопку “Відправити”, ви даєте згоду на обробку особистих даних. Детальніше
Коментарі
(0)
Будьте першими, хто залишить коментар
wezom logo
Залишились питання?
Залиште контактні дані. Наш менеджер зв'яжеться та проконсультує вас.
Підписуйтесь на розсилку Айтижблог
blog subscriber decor image
Бажаєте отримувати цікаві статті?
Натискаючи кнопку “Відправити”, ви даєте згоду на обробку особистих даних. Детальніше
Слідкуйте за нами у соціальних мережах
Цей сайт використовує cookie-файли для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи переглядати сайт, Ви погоджуєтеся на використання cookie.