Денис
Денис
Head of Back-end developer
07.05.2024

Проектування мобільних застосунків: ключові етапи та підводні камені

Денис
Денис
Head of Back-end developer
07.05.2024
07.05.2024
5.0
6662
10 хвилин
0

Проектування мобільного додатку — це складний та багаторівневий процес, який вимагає щонайменше 3-4 місяці часу, якщо ми говоримо про сучасні та ефективні рішення. Але для особливо складних продуктів з великою кількістю інтеграцій терміни можуть бути значно більшими — до року чи навіть довше. 

Сьогодні ми хочемо детальніше розглянути тему проектування мобільних додатків, визначити ключові етапи цього процесу, а також розповсюджені підводні камені й можливі помилки, яких можна припуститися через недосвідченість чи недостатню кількість знань.

Значення та мета проектування мобільних додатків

Мобільні додатки відіграють величезну роль у сучасному світі, забезпечуючи зручний доступ до різноманітних послуг та інформації. Основні цілі та значення проєктування мобільних додатків можна визначити наступним чином: 

 • Забезпечення зручності та ефективності використання майбутнього застосунку.

 • Персоналізований досвід користування для кожного клієнта.

 • Підвищена продуктивність для виконання поставлених завдань.

 • Ефективне залучення клієнтів та їх утримання.

 • Оптимізація для різних мобільних пристроїв, які працюють на різних операційних системах.

Проектування допомагає розібратися, що розробляти, навіщо, як і скільки. Завдяки відповідям на всі питання істотно скорочуються ризики та полегшується організація робіт. Ви визначите:

 • хто буде задіяний у розробці;

 • завдання та сферу відповідальності основних учасників;

 • ресурси, необхідні для реалізації проекту;

 • структуру майбутнього додатку;

 • функціонал MVP.

Так, наприкінці цього етапу ви отримуєте повноцінний проект мобільного додатка, який стане чудовою основою для ТЗ та запорукою успішної реалізації вашого інструменту.

В чому полягає цінність та важливість якісного проектування додатку?

Якщо проектування додатку виконане на належному рівні, ви, як власник бізнесу, як і ваші клієнти, отримуєте численну кількість практичних переваг. Наприклад:

 • Зрозумілість та зручність використання завдяки продуманому дизайну інтерфейсу користувача та принципам взаємодії (UI та UX).

 • Ефективність та продуктивність завдяки оптимізації коду та використанню відповідних технологій розробки.

 • Масштабованість та гнучкість, що надалі полегшує розробку, оптимізацію та оновлення застосунку.

 • Безпека та надійність, що гарантують захист даних користувачів, шифрування тощо.

Плюс, звісно ж, комплексне проектування мобільного застосунку суттєво збільшує конкурентоздатність вашого бізнесу. Адже дає змогу використовувати вдалі рішення ваших конкурентів і разом з тим не припускатися їхніх помилок.

Етапи проектування мобільного додатку

Як ми й сказали на самому початку, проектування застосунку — це складний та багаторівневий процес. Якщо ви прагнете отримати чудовий та прогнозований результат, необхідно виконати серію обовʼязкових кроків, не пропускаючи жодного з них.

1. Дослідження та аналіз ринку

Перш ніж займатися проектуванням і тим паче розробкою, обовʼязково потрібно провести комплексне дослідження вашої ЦА та загальної ситуації на ринку. Вам необхідно:

 • Проаналізувати вашу ЦА, визначити її демографічні характеристики, особливості поведінки, потреб та інтересів.

 • Вивчити конкурентів, ознайомитися з їхніми застосунками, визначити перелік головних функцій, переваг та недоліків.

 • Визначити ключові тенденції ринку, щоб забезпечити відповідність вашого майбутнього додатку поточним та майбутнім вимогам.

 • Проаналізувати цільові платформи, які використовують потенційні користувачі (iOS, Android), визначити уподобання цільової аудиторії та характеристики пристроїв.

Ретельне дослідження ринку допоможе вам зрозуміти потенціал вашого додатка, виявити можливості для диференціації та прийняти обгрунтовані рішення щодо функцій, дизайну та стратегії розробки. Без такого аналізу буде дуже складно створити конкурентоспроможний продукт, який дійсно буде потрібним та корисним вашим клієнтам. А ви зрештою витратите чимало коштів та часу на застосунок, який не вирішить ні ваших завдань, ні завдань вашої аудиторії. Саме тому без попереднього аналізу не варто переходити до наступних кроків і тим паче розпочинати розробку. 

2. Формування вимог до додатка

Після дослідження ринку наступним кроком є чітке окреслення вимог до вашого мобільного додатку. Цей етап включає:

 • Визначення цілей та функціональних вимог.

 • Створення користувацьких сценаріїв.

 • Визначення вимог до інтерфейсу користувача (UI) та досвіду користувача (UX).

 • Встановлення чітких вимог до продуктивності та безпеки.

 • Визначення технічних вимог: необхідних технологій, бібліотек, баз даних, інтеграцій з іншими системами тощо.

Ретельне формулювання вимог забезпечує чітке розуміння очікувань та цілей проекту для всіх зацікавлених сторін, включаючи розробників, дизайнерів та керівництво проекту.

3. Архітектура, структура та інтерфейси

Коли ви вже визначилися з тим, які саме завдання вирішує ваш продукт і які цілі перед ним стоять, час переходити до його складових.

Насамперед продумуємо структуру, визначаємо набір елементів, які входитимуть у додаток, у тому числі виділяємо головні і другорядні, щоб полегшити процес організації розробки.

Потім переходимо до архітектури і переконуємось, що між усіма складовими є зв'язок, а також, що всі зв'язки в рамках додатку логічні та структуровані, щоб отримати чіткий алгоритм, а не набір хаотичних дій.

І лише визначившись із усіма попередніми моментами переходимо до останньої складової цього етапу — проектування інтерфейсів для мобільних додатків. Тут завдання полягає в тому, щоб продумати зовнішній вигляд кожного екрана, який бачитиме користувач на кожному кроці вже продуманого вами раніше сценарію. Це допоможе відразу побачити досить прозору цілісну картинку майбутньої програми, яка дасть вам необхідне розуміння подальших дій.

Рекомендуємо почитати
Архітектура мобільного додатка

Щоб мобільний додаток був успішним, необхідно продумати всі деталі під час його розробки.

Докладніше

4. Створення дизайну інтерфейсу користувача

На цьому етапі розробляється візуальний дизайн та елементи взаємодії з користувачем для мобільного додатку. Головна мета — створити інтуїтивний, привабливий та зрозумілий інтерфейс, який забезпечить позитивний досвід користувача. 

Ключові аспекти цього етапу:

 • Створення прототипів інтерфейсу: розробка низькодеталізованих та високодеталізованих прототипів екранів та елементів інтерфейсу для візуалізації концепції дизайну.

 • Визначення схеми навігації: проектування логічної та зрозумілої системи навігації між різними екранами та функціями додатку.

 • Розробка елементів взаємодії: визначення способів, якими користувачі будуть взаємодіяти з елементами інтерфейсу, такими як кнопки, меню, форми та інші елементи керування.

 • Вибір стилю дизайну: визначення загального стилю, включаючи кольорову схему, типографіку, іконки та графічні елементи, які будуть використовуватися в додатку.

 • Тестування юзабіліті: проведення тестування з представниками цільової аудиторії для оцінки зручності використання інтерфейсу та внесення необхідних коригувань.

Створення вдалого дизайну інтерфейсу вимагає ретельного планування, ітераційного процесу, врахування принципів юзабіліті та користувацького досвіду. Ефективний дизайн інтерфейсу може значно підвищити задоволеність клієнтів, зменшити кількість помилок та підвищити загальну ефективність додатку.

5. Вибір технології

Тепер, коли ви повністю, чітко та у всіх деталях розумієте, що саме потрібно розробити, настав час підібрати стек технологій для розробки вашої програми. Визначтеся з типом додатку, адже від цього залежить кожне подальше рішення: вам потрібна нативна, кросплатформова програма або веб-додаток. Це рішення допоможе вам визначитися з тим, які технології варто розглядати, а які вам зовсім не підходять. Але надалі, якщо у вас немає досвіду та знань у галузі програмування, рекомендуємо звернутися до фахівців. Вони допоможуть визначити, які технології дозволяють максимально вигідно реалізувати весь необхідний функціонал, а також отримати інші нефункціональні переваги.

6. Вибір MVP

При розробці будь-якої програми починати з мінімально життєздатного продукту — завжди гарна ідея. Справа в тому, що розробляючи новий функціонал, завжди є чимало питань та сумнівів, які залишаються відкритими навіть після релізу. MVP допоможе вам отримати відповіді на всі ці питання ще на ранніх етапах, а також підтримувати зв'язок з вашою цільовою аудиторією та вже почати просування продукту.

Таким чином ви вже знатимете, які зміни необхідно внести в подальшій розробці, які функції реалізовувати насамперед, а які залишити насамкінець. Більше того, до моменту, коли продукт буде готовий повністю, він вже буде популярним, збере свою аудиторію, і, швидше за все, вже навіть окупиться значною мірою.

7. Створення довгострокового плану розробки

Після успіху MVP слід чітко розпланувати подальшу розробку, щоб вона не обернулася клубком заплутаних та безцільних дій. Зверніть увагу на:

 • Майлстоуни: що за чим має бути виконано і в які терміни — це допоможе побудувати чіткий план розробки та відстежувати ефективність процесу.

 • Бюджет: на цей момент ви вже зможете розпланувати бюджет на реалізацію вашого проекту. Його можна співвіднести з майлстоунами, а можна планувати незалежно — це залежить від структури вашої роботи з підрядником.

 • Компетенцію підрядника: ще на етапі розробки мінімально життєздатного продукту ви побачите, наскільки комфортно і продуктивно вам працюється з обраним виконавцем, а також зможете переконатися в якості виробленого ним продукту.

У результаті у вас буде чіткий план, який допоможе вам не збитися з курсу і, напевно, досягти своєї мети.

8. Передача матеріалів розробникам

Після завершення етапів проектування та створення детального дизайну інтерфейсу, настає час передати всі необхідні матеріали команді розробників для імплементації мобільного додатку. Цей крок є критично важливим для забезпечення належної комунікації та узгодженості між дизайнерами та розробниками. Даний етап проектування мобільного застосунку передбачає:

 • Збір та підготовку необхідних матеріалів та дизайнерських специфікацій (макети, графічні ресурси, документація тощо).

 • Презентацію та пояснення деталей.

 • Налагодження процесу співпраці з розробниками.

 • Передача матеріалів безпосередньо команді розробки.

Передача всіх необхідних матеріалів розробникам допоможе уникнути непорозумінь, скоротити час розробки та забезпечити узгодженість між візуальним дизайном, функціональністю та досвідом користувача.

Тут також важливо додати, що після передачі матеріалів необхідно також постійно співпрацювати з розробниками для забезпечення точності реалізації дизайну. Адже лише таким чином можна бути впевненими, що абсолютно всі ідеї та напрацювання будуть реалізовані належним чином. Тому у більшості випадків значно зручніше, коли всі етапи проектування мобільного додатку та його розробку виконує одна студія, а не декілька компаній. Таким чином отримати бажаний результат значно легше, а в більшості випадків навіть дешевше.

Підводні камені та помилки при проектування мобільного додатку

Очевидно, що складні процеси проектування та розробки додатків потребують максимальної уважності, щоб не зіткнутися з підводними каменями та не припуститися помилок. Наприклад, наступних:

 • Недостатнє дослідження користувацьких потреб

Недостатнє розуміння потреб і поведінки цільової аудиторії може призвести до створення додатку, який не відповідає вимогам і очікуванням потенційних клієнтів. Ретельне дослідження та аналіз користувацьких потреб є вкрай важливим для успіху додатку.

 • Перевантаження додатка функціями

Спроби включити занадто багато функцій у додаток часто призводять до перевантаженого та заплутаного інтерфейсу, що ускладнить його використання. Замість цього слід зосередитися на основних функціях, які задовольняють ключові потреби користувачів.

 • Ігнорування платформних відмінностей

Різні мобільні операційні системи (iOS, Android) мають власні рекомендації щодо дизайну та взаємодії. Ігнорування цих відмінностей майже стовідсотково призведе до неузгодженого та незручного досвіду користувачів на різних платформах.

 • Недооцінка важливості UI/UX дизайну

Недооцінка ролі якісного дизайну інтерфейсу користувача (UI) та досвіду користувача (UX) може призвести до того, що додаток зрештою виявиться незручним та абсолютно не інтуїтивним. А це гарантовано відштовхне користувачів, навіть лояльних до вашого бізнесу.

 • Неоптимальне тестування

Недостатнє тестування додатку на різних пристроях, операційних системах та в різних сценаріях використання зрештою призводить до виникнення помилок, проблем з продуктивністю або незадовільного досвіду користувачів.

Розробіть власний мобільний додаток разом з Wezom

Якщо ви хочете створити власний додаток і бажаєте отримати якісний результат, замовляйте розробку в компанії Wezom. Ми беремо на себе всі етапи проектування мобільного застосунку і також безпосередню розробку після узгодження проекту.

Зі свого боку гарантуємо:

 • використання багаторічного досвіду та експертизи;

 • повний цикл розробки «під ключ» без залучення сторонніх спеціалістів;

 • гнучкий підхід до кожного проекту;

 • фокусування на якості, безпеці та продуктивності.

Зв'яжіться з нами, щоб обговорити ваші ідеї та вимоги. Ми допоможемо втілити ваші задуми в життя та створити додаток, який справді захопить ваших користувачів.

Рекомендуємо почитати
Замовте свій власний мобільний додаток прямо зараз

Створення мобільних додатків для вашого бізнесу. Відкрийте нові можливості разом з нами!

Детальніше

Висновки

Отже, тепер ви більше знаєте, як відбувається проектування сучасних мобільних додатків, з яких етапів складається цей процес та які підводні камені можуть на вас чекати, якщо припуститися помилок чи недостатньо відповідально підійти до цього етапу розробки. Сподіваємося, інформація була для вас актуальною та корисною.

Якщо ви дійсно ухвалили рішення розробити та запустити власний застосунок і хочете отримати якісний результат, звертайтеся до команди Wezom. Ми обговоримо всі деталі вашого проекту та запропонуємо оптимальні рішення з урахуванням ваших потреб та потреб ваших клієнтів. 

FAQ

Що таке проектування мобільного додатку?

Проектування мобільного додатку — це процес планування, визначення вимог, створення концепції та дизайну майбутнього додатку перед початком його розробки. Він включає дослідження ринку та аналіз потреб користувачів, визначення цілей, функцій та вимог до додатку, розробку архітектури та структури, проектування UX/UI, створення прототипів та тестування дизайну.

В чому важливість проектування мобільного додатку?

Якісне проектування мобільного додатку має вирішальне значення з кількох причин. Воно забезпечує зручність користування, ефективність та продуктивність, масштабованість та гнучкість, безпеку, надійність та конкурентоспроможність майбутнього застосунку. Приділяючи належну увагу проектуванню, ви створюєте міцну основу для успішного розвитку й підтримки додатку в майбутньому.

На якому етапі створення додатку є проектування?

Проектування мобільного додатку є одним з перших і найважливіших етапів у процесі його створення. Воно передує безпосередній розробці коду. Лише після ретельного проектування та затвердження дизайну та специфікацій додатку розпочинається етап розробки, на якому реалізується код застосунку відповідно до визначених вимог та дизайну.

Денис
Про автора
Денис
Head of Back-end developer
Досвід роботи 9 років
Займає посаду керівника Back-end розробки, володіє глибокими технічними знаннями та багатим досвідом у галузі серверних технологій. З його пером статті набувають особливої цінності завдяки професійному погляду на сучасні технології розробки.
Більше статей від автора
Як вам стаття?
5.0
Проголосувало: 2
Давайте обговоримо Ваш проєкт
Натискаючи кнопку “Відправити”, ви даєте згоду на обробку особистих даних. Детальніше
Коментарі
(0)
Будьте першими, хто залишить коментар
wezom logo
Залишились питання?
Залиште контактні дані. Наш менеджер зв'яжеться та проконсультує вас.
Підписуйтесь на розсилку Айтижблог
blog subscriber decor image
Бажаєте отримувати цікаві статті?
Натискаючи кнопку “Відправити”, ви даєте згоду на обробку особистих даних. Детальніше
Слідкуйте за нами у соціальних мережах
Цей сайт використовує cookie-файли для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи переглядати сайт, Ви погоджуєтеся на використання cookie.