Як вивчити своїх конкурентів

Ткаченко Аліна
Ткаченко Аліна
Копірайтер
20.09.2023
20.09.2023
5.0
12363
0

Питання про те, хто є конкурентом компанії, дуже актуальне для бізнесмена, рекламодавця та контент-менеджера. Відбудова від інших фірм, створення свого унікального іміджу, важливі для того, щоб виділитися в певній ніші, налагодити ефективну комунікацію з клієнтами. Отже, головна стратегічна мета аналізу конкурентів – поліпшити становище над ринком.

навіщо робити аналіз конкурентів

Навіщо робити аналіз конкурентів

Хтось може ризикнути і сказати, що для нього це зайва трата часу. Цей підхід помилковий. Ось 7 аргументів на користь необхідності такого аналізу. Ретельне вивчення суперників покаже:

 1. Нові способи залучення клієнтів . Звичайно, компанія отримує трафік одночасно з кількох джерел. Але іноді конкуренти допомагають розплющити очі, показують ті місця, про які ще мало хто знає. Колись і «Фейсбук» із «Інстаграмом» сприймалися лише як засіб для спілкування та розваги. А зараз це популярні майданчики для розкручування власних стартапів.
 2. Вашу аудиторію . Ви дізнаєтеся, чим саме конкуренти змогли завоювати кохання покупців. Найчастіше це стає зрозумілим після уважного прочитання відгуків покупців, коментарів.
 3. Власні "фішки" . Клієнти зроблять вибір на вашу користь, якщо ви запропонуєте їм щось унікальне. Наприклад, цікавим має бути як сам товар, а й гарантія, вартість, терміни доставки. Після вивчення аудиторії (див. пункт 2) ви зможете зрозуміти сильні та слабкі сторони суперників та перетворити їх мінуси на власні плюси.
 4. Досвід . Найдешевше вчитися на чужих помилках. Так що конкуренти певною мірою і ваші вчителі, і джерело знань. Намагайтеся цим грамотно скористатися.
 5. Свою нішу . Неможливо йти вперед, якщо не знаєш, де зараз перебуваєш. І в цьому можуть допомогти ваші конкуренти. На підставі отриманої інформації починайте будувати план, чого ви хочете досягти, як це зробити.
 6. Кращий контент . Придивіться, що клієнтам пропонують конкуренти. Адаптуйте ці напрацювання для себе, а не просто скопіюйте. Наприклад, влаштуйте конкурси, курси, книги, зустрічі тощо.
 7. Власну цінність . Придивіться до інших. На чому будується їхнє спілкування з клієнтами, що за бонуси пропонують, яка у них репутація. На підставі цих знань розробіть свою модель поведінки на ринку та починайте її впроваджувати.

Є ще один маленький нюанс: аналіз сайту конкурента просто необхідний, тож дивитися на інших можна і потрібно. Але не варто забувати про себе та свій бізнес. А тепер розберемося, як визначити, яка саме із сотень компаній – ваш конкурент? Детальніше про це читайте далі.

збираємо перелік конкурентів

Крок №1. Збираємо список конкурентів

Щоб виконати це завдання, варто сформувати максимально вичерпний список фірм, які пропонують схожу продукцію чи послугу. Саме серед них потенційні клієнти вибиратимуть, кому довіритись.

Тут же постають питання про те, як аналізувати конкурентів, де цю інформацію брати. Ось кілька можливих джерел:

 1. Пошук у Мережі . Введіть необхідний запит і відстежте, на які ресурси перенаправляється потенційний клієнт, коли він шукає схожі пропозиції.
 2. Думки експертів . Поставте їм кілька запитань: кого вони вважають лідерами на ринку, які компанії працюють з вами в одній ніші.
 3. Аналітика та огляди . Тут також можна знайти необхідні відомості.
 4. Питання до клієнтів . Задайте своїм реальним чи потенційним споживачам кілька запитань. Наприклад, такі: «Між якими проектами/тренерами вони обирають?», «Кого вважають експертами у ніші?».
 5. Тематичні заходи . Перегляньте архіви учасників виставок, семінарів, що недавно пройшли, візьміть участь у таких конференціях, зберіть контакти.
 6. «Таємний агент» . Зв'яжіться з конкурентами, видаючи себе за їхнього клієнта.

Активний збір інформації з цих напрямків дозволить скласти широкий перелік тих компаній, які можуть конкурувати із вашим бізнесом.

визначаємо ключових суперників

Крок №2. Визначаємо ключових суперників

На цьому етапі аналізу конкурентів в інтернеті вам доведеться звузити складений перелік і визначити своїх головних суперників. Ключові з них це фірми, чиї дії значно впливають на ваші продажі. Причому як на кращий, так і на гірший бік.

Потім необхідно їх розділити на непрямих та прямих:

 • прямі – це, хто одному ринку продає такий самий товар з націленістю однією групу покупців;

 • непрямі продають продукт/послугу зі схожим набором якостей або щось зовсім інше, але вони націлені на однакові з вашими групи потенційних споживачів.

Щоб було зручніше, порівняйте за допомогою таблиці. Зробіть у ній стовпці «Назва компанії», «Опис», «Ключовий», «Прямий», «Непрямий». А кількість рядків залежатиме від кількості компаній, які ви включили до свого списку.

Далі заповнюйте їх будь-яким зручним для вас способом – плюсиком, галочкою, смайликом та ін.

приступаємо до комплексного аналізу конкурентів

Крок №3. Приступаємо до комплексного аналізу конкурентів

На цьому етапі аналізу конкурентів сайту онлайн займемося впритул вивченням того, які послуги, який товар, яким способом пропонують клієнтам. Збір інформації займе, звичайно, достатню кількість часу, але результат того вартий.

Конкурентний аналіз – важлива частина ведення будь-якого бізнесу. На сьогоднішній день ключовими маркетинговими показниками вважаються так звані 7P:

 1. Product . Відповідаємо на питання про особливості запропонованого продукту, його характеристики, асортимент та ін.
 2. Price . Порівнюємо цінові пропозиції, додаткові можливості, наприклад, оплата частинами тощо.
 3. Place . Вивчаємо місця та способи продажу, представленість офлайн та онлайн, розташування філій та ін.
 4. Promotion . Для просування це один із найважливіших показників, що дозволяє розкрити, як ведеться комунікація з потенційними клієнтами, які запропоновані акції, знижки та ін.
 5. Люди . Оцінюємо кадровий склад конкуруючих компаній, дізнаємося, чи є у них потенційно перспективні працівники.
 6. Process . Якщо є доступ до подібних даних, вивчаємо, як організовані бізнес-процеси у конкурентів, хто є їхніми постачальниками, як опрацьовано логістику.
 7. Physical evidence . Аналізуємо, як компанії організували процес отримання послуги чи придбання товару, яка атмосфера створюється у своїй.

Для просування сайту важливо розуміти насамперед, про який продукт йдеться, як будується промо в інтернеті. На вивченні цих показників зупинимося докладніше.

аналіз асортименту товарів чи послуг конкурента

Аналіз асортименту товарів чи послуг конкурента

Порівнюючи свої позиції зі становищем конкурентів над ринком, починають з оцінки асортименту у своєму бізнесі з тими продуктами чи послугами, які є у суперників. Найзручніше оформити результати такої оцінки в таблиці. Важливо звернути увагу на перелік товарів, ключові пропозиції (це ті, які забезпечують найбільшу частину продажу) та хіти (те, що користується найбільшим попитом).

Детальне дослідження цього напряму часто призводить до того, що компанія знаходить незаповнену нішу та отримує можливість зайнятися постачанням нових товарів на ринок. І ще одне – при глибокому аналізі конкурентів стає зрозумілішим, у якому напрямку слід рухатися, щоб відрізнятись від своїх суперників.

порівняння своїх позицій зі становищем конкурентів на ринку порівняння конкурентів

Аналіз сайту та SEO-аналіз ваших конкурентів

Для підвищення якості продажів в інтернеті фахівцям потрібно чітко розуміти, як представлені конкуренти у Всесвітній мережі, як вони позиціонують себе, які формати взаємодії з аудиторією використовують. Конкурентний аналіз SEO-показників дасть можливість оцінити, чим цікавляться покупці у тій чи іншій ніші, які запити є більш результативними. Підсумком такої роботи стане вироблення пропозицій щодо покращення власного ресурсу. Далі етапи аналізу сайтів конкурентів будуть такі.

Визначаємо віку домену

Практика показує, що у пошукових системах вище ранжуються сайти з великим віком домену. Як правило, на таких ресурсах за роки існування накопичується багато інформації, що індексується пошуковими системами. Визначають вік сайту на сервісі web.archive.org.

Отримані дані аудиту конкурентів варто використовуватиме розробки своєї стратегії. Зокрема, якщо в тематичній ніші працюють суперники зі старшими доменами, а у вас молодий ресурс, то доведеться компенсувати це за рахунок підвищення швидкості завантаження, різноманітного контенту, просування посилань та ін.

визначаємо віку домену

Дивимося відвідуваність – трафік сайту конкурента

Як зробити аналіз трафіку? Збирати інформацію про кількість переглядів окремих сторінок. Дані можуть відрізнятись, тому варто підійти до процесу відповідально. З особливою уважністю слід здійснити аналіз запитів конкурентів. Отримання якісних даних за певні періоди дає можливість дізнатися те, який контент читається найчастіше, хто є користувачами вебресурсу.

Про різні сервіси та інструменти, що дозволяють дізнатися трафік конкурентів, є інформація у розгорнутому огляді .

дивимося відвідуваність - трафік сайту конкурента

Яка кількість сторінок в індексі

Ще одним важливим показником у SEO-аналізі конкурентів є те, скільки сторінок сайту індексується пошуковими системами. Як відомо, збільшення в індексі обсягу корисного контенту веде до більш високого ранжування та покращення видимості.

Для перевірки кількості сторінок у Google використовують команду site:. До неї додають адресу сайту у пошуковому рядку. Так можна дізнатись кількість проіндексованих сторінок будь-якого ресурсу, побачити структуру. Все це спонукає до розуміння того, чому не всі сторінки вашого ресурсу індексуються. Це може бути глибока вкладеність, нелогічність та ін.

Корисно порівняти кількість видимих сторінок у Google та «Яндексі». Велика різниця в показниках покаже, чи є на порталі сміття, з'ясувати інші причини низького ранжирування.

Додатково за допомогою спеціальних сервісів можна перевірити, чи помітні пошукові системи окремі сторінки ресурсів. У цьому допоможе сервіс аналізу конкурентів MegaIndex. Можливості ресурсів Alexa, Serpstat також можна використовувати з цією метою.

скільки сторінок в індексі

Досліджуємо семантичне ядро сайту конкурента

Наступний етап пов'язаний із дослідженням семантики сайтів. Мета конкурентного аналізу в даному напрямку дозволить уточнити СЯ нашого ресурсу, розширити його, побачити поєднання слів, які користуються популярністю у користувачів.

Один із інструментів, який у цьому допоможе – це Serpstat.

досліджуємо семантичне ядро сайту конкурента

Вивчаючи семантику, звертаємо увагу на такі моменти:

 • скільки всього ключів використовують конкуренти;

 • складаємо їхній перелік. Тут працюємо за принципом: що більше, то краще;

 • дивимося на семантику окремих сторінок ресурсів (тих, які прямо конкурують з вашими і є рейтинговими). Такий точковий аналіз конкурентів веб-сайту допомагає виявити низькочастотні запити, які ви могли пропустити.

Комплексний аналіз трафіку конкурентів дасть змогу вигадати, які сторінки на своєму сайті можна додати, як оптимізувати контент.

Аналізуємо структуру сайту

Багато висновків дозволить зробити і поглиблений аналіз сайтів конкурентів, зокрема їх структури. Розуміння логіки суперників, особливо успішних, спонукає до розробки способів оптимізації свого сайту. Корисно буде виконати такі дії:

 • порівняти структуру сайтів;

 • перевірити, під які запити створені окремі сторінки, чи просуваються середньо- та низькочастотні;

 • подивитися, яким способом ведеться робота з розширенням структури. Що використовується найчастіше – теги, посадкові сторінки або фільтри.

Дані комплексного аналізу сайтів конкурентів розкриють потенціал розвитку власного ресурсу.

аналізуємо структуру сайту

Порівнюємо контент

Корисним буде порівняльний аналіз вашого сайту з конкурентами на рівні контентної стратегії. Для цього зіставляють матеріал на окремих сторінках різних типів та роблять висновки про типове наповнення тієї чи іншої категорії. Як правило, порівнюють:

 • на головних сторінках, сторінках категорій – кількість символів, наявність розмітки, маркованих/нумерованих списків, зображень, ключових слів, загальна читабельність;

 • на сторінках із картками товарів – обсяг, інформативність, наявність відеооглядів, відгуків та іншого корисного контенту;

 • на сторінках блогу – обсяг, кількість зображень, періодичність, тема текстів. Найчастіше зустрічаються два тематичні напрями: публікація новин компанії та корисних порад для споживачів.

З такого глибокого аналізу сторінок конкурентів оптимізують контентну стратегію свого ресурсу.

порівнюємо контент

Аналізуємо мета-інформацію

Для просування ресурсу важливо уважно поставитися до використання метатегів. Вони допомагають пошуковому роботі побачити сторінку та підвищують якість ранжування сайту загалом. Додатково вони сприяють коректному відображенню контенту на різних пристроях та різних браузерах.

Порівняння заголовків, описів та ключових слів дозволяє виявити те, як використовуються синоніми. Ви побачите, чи є спамні методи. Важливо порівняти заголовний комплекс і зробити висновок про те, чи конкурентоспроможні ваші сторінки, адже, як відомо, саме унікальні Title та Description наводять чи не наводять споживача на сторінку.

Перевіряємо наявність https

Цей показник дозволяє підняти рейтинг ресурсу за загального ранжирування в пошукових системах. Розуміння, чи працюють конкуренти сайту на протоколі http або вже переїхали на більш досконалий https, дозволить прийняти правильне рішення щодо свого сайту. Так, таке налаштування займе якийсь час і вимагатиме фінансів, але дозволить ресурсу коректно відображатися в сучасних браузерах, забезпечить безпечну передачу даних.

Оцінюємо мобільну версію сайту конкурента

Сьогодні більше половини трафіку припадає на мобільні пристрої, тому розвиток цього напряму є одним із найперспективніших. Тому особливо важливо виконати аналітику сайтів суперників і скласти перелік конкурентів, щоб дізнатися, хто за цим показником попереду.

Отримати інформацію про мобільну адаптивність можна за допомогою платного сервісу Woorank або безкоштовного Marketing Grader.

оцінюємо мобільну версію сайту конкурента

Дивимося мультирегіональність та мультимовність

Одна з причин вищої позиції веб-ресурсу конкурентів у топі може бути пов'язана з тим, що на сайті адекватно налаштовані геозапити. Це дає змогу просунутися у певному регіоні.

Аналіз, чи є у суперників кілька мовних версій, які завантажуються за замовчуванням, чи впливає це на швидкість завантаження в цілому, дозволяє розвивати свій сайт в даному напрямку, виправити існуючі помилки. Важливо звернути увагу на просування в конкретних регіонах. Порівняння представленості конкурентів у певних населених пунктах дозволить знайти незаповнені ніші.

дивимося мультирегіональність та мультимовність

Перевіряємо швидкість завантаження сайту вашого конкурента

Детальний аналіз обов'язково має включати цей етап. Окремо потрібно оцінити швидкість завантаження окремих типових сторінок сайтів конкурентів. Попрацювати доведеться з мобільною та десктопною версіями. Важливим є визначення значень відсотка оптимізації та часу відповіді сервера для кожного випадку.

Найчастіше для цього використовують можливості інструментів Google Page Speed Insights, WebPageTest, GTMetrix та ін.

Якщо виявиться, що показники вашого сайту суттєво нижчі, ніж у інших, то це потрібно буде виправити якнайшвидше.

перевіряємо швидкість завантаження сайту вашого конкурента

Аналізуємо посилальну стратегію

Один важливих чинників ранжирування ресурсу – це беклінки, посилання ресурс із зовнішніх джерел. Нарощуючи масу посилань, власники сайтів покращують свої позиції в пошуковій видачі, в загальному рейтингу. Якщо застосовуються некоректні методи реалізації стратегії, сайт може потрапити під фільтри і втратити свої позиції. Порівняння свого підходу із стратегією суперників дозволяє знайти варіанти для власного просування.

Допоможуть отримати релевантні результати такі сервіси для аналізу сайтів конкурентів як Ahrefs Site Explorer, Majestic Site Explorer, LinkPad, Monitor Backlinks, Neil Patel's Free Link Analysis Tool, BacklinkWatch.

аналізуємо посилальну стратегію

Порівняння посилальних стратегій

Якісний посилальний профіль — один із ключових факторів ранжування. Тому, виконуючи SEO аналіз конкурентів, дуже важливо звернути увагу на стратегію зовнішньої оптимізації. Аналіз посилальної маси можна провести, порівнюючи на різних ресурсах такі дані:

 • скільки всього виявлено сторінок, що посилаються;

 • яка якість доменів, звідки налаштовані посилання;

 • як виглядає анкор-лист;

 • чи представлені різні регіони у засланнях/посилальній стратегії.

В результаті проведення конкурентного аналізу стає зрозуміло, чи переважає в стратегії посилання сайтів природне просування, чи використовуються спамні методи або змішаний підхід. Це дозволить спрогнозувати, чи потрапить через час ресурс під фільтри. З іншого боку, можна проаналізувати список своїх ресурсів-доменів з урахуванням представленості ними конкурентів.

порівняння посилальних стратегій

Аналіз перелінкування

Зрозуміти, як пов'язані між собою сторінки з категоріями та картками товарів на сайті, важливо, тому що зручне налаштування цього параметра дозволяє користувачеві затриматися на ресурсі. Це збільшує глибину перегляду загалом.

Вивчення логіки перелінкування на ресурсах конкурентів дасть можливість провести аналіз сайту, посилити позиції, вагу сторінок, що просуваються.

аналіз перелінкування

Аналіз активності конкурентів у соціальних мережах

Сьогодні не можна залишити без уваги та просування у соціальних мережах . Звідти приходить близько половини відвідувачів, а в деяких категоріях і більше. Важливо зібрати інформацію про те, як ведуть свій діалог із клієнтами ваші суперники, у якій тональності пишуть пости, з якою періодичністю публікують контент. Отримана інформація стане надійною підмогою у створенні власної SMM-стратегії.

аналіз активності конкурентів у соціальних мережах

Як оформлена сторінка

Сьогодні загальна привабливість є одним із найвагоміших факторів. Правильне брендування аккаунтів у соцмережах дозволяє створити унікальний візуальний образ компанії та виділитись у безперервному інформаційному потоці. У процесі аналізу конкурентів у Мережі та порівняння показників зазвичай звертають увагу на наявність:

 • логотип;

 • однакових шрифтів та колірних схем;

 • фото, текст на обкладинці облікового запису;

 • описи та на його якість;

 • віджетів.

Гармонійне використання цих елементів дозволить створити свій ефектний образ та виділитись на ринку.

як оформлена сторінка

Кількість та якість передплатників

Зрозуміти, чи мають конкуренти переваги, можна, якщо вивчити кількість та якість передплатників. Тут важливими будуть показники порівняння за кількістю та охопленням (перегляди). Якщо ці дві цифри дуже відрізняються, це свідчить про низьку залученість, можливо, має місце накрутка аудиторії. Знайти заблокованих користувачів та неактивні облікові записи серед передплатників можна за допомогою інструмента Antidogs.

Власник облікового запису з накрученими показниками не складе серйозної конкуренції при просуванні в соціальних мережах. Якщо залучення висока, передплатників багато, то варто вивчити особливості контент-стратегії та внести зміни до своєї.

кількість та якість передплатників

Зміст та якість контенту

Вивчення контенту проводять за таким планом:

 • тематика публікацій;

 • періодичність;

 • якість матеріалу;

 • реакція користувачів (наявність репостів, коментарів, лайків та ін.).

Автоматизувати свою роботу під час аналізу сторінок у «Фейсбуку» можна за допомогою сервісу Fanpage Karma.

зміст та якість контенту

Аналіз реклами сайту конкурента

Щоб створити оригінальну рекламну стратегію, необхідно виконати аналіз реклами сайту конкурента. Це допоможе зрозуміти, на які сторінки інтернет-магазину ведуть посилання, який зміст оголошень, який бюджет витрачається, чи висока результативність вкладень у відповідній тематиці.

Можливості інструменту SpyWords дозволяють:

 • зробити вибірку ключових запитів у контекстній рекламі;

 • дізнатися про розміри рекламного бюджету;

 • ознайомитись з прикладами текстів;

 • побачити показники трафіку із контексту.

Безкоштовна версія надає доступ лише до частини звіту.

аналіз реклами сайту конкурента

Аналіз розсилки e-mail

Хоча сьогодні деякі маркетологи вважають, що розсилки йдуть у минуле, але для середнього та великого бізнесу цей маркетинговий інструмент залишається способом нагадування про свою компанію через деякий час, інформування про акції та знижки, підтримку лояльності клієнтів. Отже, вивчення того, чи користуються конкуренти сайту цим інструментом, дасть можливість зрозуміти, чи потрібен він вам, як його ефективно використовувати. Вивчаючи розсилки, звертають увагу на такі параметри:

 • як здійснюється збір контактів – за допомогою статичної форми, подарунка в обмін на підписку тощо;

 • як оформлені передплатні форми, чи є на них додаткова інформація про переваги компанії;

 • яка настроєна періодичність надсилання листів. Для цього доведеться заздалегідь передплатити розсилку, щоб отримати необхідну інформацію;

 • яке листи мають зміст. Тут важливі обсяг, імідж, технічні параметри (сервіс відправки).

Така скрупульозна оцінка дій конкурентів дозволить знайти вашій компанії цікаву ідею для власного розкручування.

аналіз розсилки e-mail

Структуруємо результати аналізу конкурентів та робимо висновки

Щоб проведена робота не пропала даремно, на останньому етапі намагатимемося звести всі отримані дані. Підсумками виконаного конкурентного аналізу у нас будуть:

 • інформація у таблицях;

 • розширене семантичне ядро (з урахуванням сайтів, що працюють у нашій тематичній ніші);

 • результати представленості у соцмережах, приклади постів;

 • зразки листів із розсилок.

структуруємо результати аналізу конкурентів та робимо висновки

Далі варто розпочати аналіз отриманих даних і робити висновки про своє місце серед інших.

Щоб процес проходив легше та продуктивніше, просто постарайтеся відповісти на такі запитання:

 1. У чому ваша перевага перед конкурентами, як ви можете її утримати?

 2. Які ваші «фішки» та переваги не дуже помітні покупцям?

 3. Які в компанії існують можливості, що потрібні для їх реалізації?

 4. Які слабкі сторони, як їх виправити?

 5. Як ці слабкості перетворити на можливості?

 6. Як посилити ваш бізнес у найкоротші терміни?

Знайшовши відповіді, ви зможете побачити, чим відрізняється від конкурентів, як ці відмінності грамотно використовувати для власного просування, щоб стати кращим на ринку, підвищити продажі та обійти всіх.

Як використовувати аналіз сайту конкурентів для поліпшення своїх позицій

По суті, в результаті ви складете конкретний посібник до дії, знайдете відповідь на питання про те, що робити, щоб обійти конкурентів.

Наприклад, ви побачите, що ваш сайт суттєво відстає за швидкістю, погано опрацьовано ГЕО, є проблеми з індексацією, тоді ці параметри потрібно пропрацювати у процесі технічної оптимізації, покращення юзабіліті. Аналіз семантичного ядра дасть можливість збільшити кількість ключових запитів та якісно виконати внутрішню оптимізацію. Дослідження стратегії посилань конкурентів допоможе поліпшити власну.

Ваша кропітка робота точно не пропаде задарма!

Ткаченко Аліна
Про автора
Ткаченко Аліна
Копірайтер
Досвід роботи 10 років
Спеціалізується на створенні корисного та продаючого контенту. Має досвід написання переконливих текстів для реклами, сайтів, блогів та соціальних медіа.
Більше статей від автора
Як вам стаття?
5.0
Проголосувало: 4
Давайте обговоримо Ваш проєкт
Натискаючи кнопку “Відправити”, ви даєте згоду на обробку особистих даних. Детальніше
Коментарі
(0)
Будьте першими, хто залишить коментар
Залишились питання?
Залиште контактні дані. Наш менеджер зв'яжеться та проконсультує вас.
Підписуйтесь на розсилку Айтижблог
Бажаєте отримувати цікаві статті?
Натискаючи кнопку “Відправити”, ви даєте згоду на обробку особистих даних. Детальніше
Слідкуйте за нами у соціальних мережах
Цей сайт використовує cookie-файли для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи переглядати сайт, Ви погоджуєтеся на використання cookie.