click fraud detection
0 800 755 007
(Безкоштовно по Україні)

Різниця між ПО MIS І ERP

9637

Для ефективної роботи підприємства дуже важливо організувати автоматизований збір та обробку інформації. Для цього застосовують спеціальні види програмного забезпечення – системи MIS та ERP, які дозволяють ефективніше керувати фінансами компанії, маркетинговими інструментами, документообігом та ін. внутрішніми бізнес-процесами.

Але у чому різниця між цими двома видами? У цій статті ми відповімо на це питання, а також опишемо сфери застосування, переваги та недоліки кожної із систем.

Основна відмінність цих двох видів систем у тому, що MIS відповідає за загальне управління, тоді як ERP лише за планування ресурсів підприємства. Тобто програми типу MIS включають ERP. А тепер докладніше.

що таке система mis

Що таке система MIS

MIS (Management Information System) – це інформаційна система управління. Вона являє собою централізовану БД, де відбувається збір та зберігання даних про відділи підприємства, його фінанси, робочі процеси та співробітників. Ця система автоматично збирає інформацію, структурує її та надає її авторизованому користувачеві у зручному для аналізу вигляді.

Це в рази спрощує управління організацією, так як вам і вашим співробітникам не потрібно витрачати час на збирання та сортування даних, все це відбувається на програмному рівні.

За допомогою системи MIS ви оптимізуєте робочий процес. Дане ПЗ застосовують великі організації, щоб підвищити дохід компанії та ефективність роботи співробітників. Вона виконує такі завдання:

 1. Збір та зберігання інформації . Система отримує дані про фінанси та документообіг, комунікацію з клієнтами, роботу кожного відділу або навіть співробітника, ефективність маркетингу та продажу, бухгалтерію, обсяги та динаміку виробництва. Також вона може включати результати різних досліджень, наприклад, ринку, динаміки попиту та ін. Основне джерело такої інформації – ваш сайт, а також різні канали комунікації з клієнтами та звітність співробітників. Зберігання відбувається на сервері чи цифрових носіях.
 2. Обробка інформації . Спосіб обробки залежить від типу. Завдання системи – структурувати та регулярно надавати вам інформацію у зручній формі, наприклад, надати не лише у текстовому форматі, а й з використанням інфографіки.
 3. Розподіл інформації . Система також відповідає за розподіл важливої інформації між співробітниками чи відділами. У визначений термін вона надсилає її вибраним методом комунікації у вигляді текстового файлу, фото, аудіо або відео.
 4. Складання прогнозів . Система може проводити аналіз раніше отриманих даних і складати на його основі прогнози на різні сфери роботи підприємства. Способи їх складання залежать від особливостей програмного забезпечення та вашої сфери діяльності.
 5. Планування . Прогнози та звіти можна використовувати для складання планів із закупівель, виробництва та ін.
 6. Контроль . Зручне управління робочими процесами завдяки своєчасній звітності та аналізу даних щодо ефективності кожного з відділів.

застосування mis

Застосування MIS

Розробка чи інтеграція MIS відбувається з урахуванням потреб конкретного типу підприємства. Наприклад, для виробничого підприємства ключові функції програми: розрахунок обсягів виробництва, виходячи з аналізу динаміки попиту та попередніх продажів, а також планування закупівель сировини.

Така система складатиметься із трьох ключових сегментів:

 1. Стратегічний контроль . Збір та аналіз даних про основні ринки збуту (оптові та, можливо, роздрібні закупники), маркетингові інструменти та канали продажів. Також планування бюджету на закупівлю сировини.
 2. Управлінський контроль . Дозволяє ефективніше контролювати роботу працівників. Наприклад, відстежувати кількість бракованої продукції, обсяги виробництва, вироблення.
 3. Оперативний контроль . Збір та аналіз даних про всі етапи виробничого процесу. Це дозволяє оптимізувати та прискорити роботу персоналу, а також автоматизувати контроль кожного з етапів виробництва.

Системи MIS необхідні, щоб упорядкувати та прискорити обмін даними: бухгалтерія, маркетинг, продажі, виробництво, дослідження, будівництво нерухомості та ін. Тобто система буде корисна практично для будь-якого великого та середнього підприємства з можливістю оцифровувати дані та необхідністю їх систематизувати.

переваги та недоліки mis

Переваги та недоліки MIS

Безперечна перевага системи в тому, що вона надає такі можливості:

 1. Централізоване зберігання та розподіл даних . Кожен із співробітників отримує швидкий доступ до даних, необхідних для роботи. Це дозволяє оптимізувати робочий процес, уникнути затримок, спричинених неякісною комунікацією чи непоінформованістю персоналу.
 2. Часткова автоматизація інтелектуальної праці . Програмне забезпечення дозволяє не витрачати час і час співробітників на збір, систематизацію, розподіл та обмін інформацією.
 3. Ефективне управління підприємством . Завдяки оперативному доступу до інформації, а також частковій обробці даних, ви маєте можливість приймати стратегічні рішення, що враховують максимум факторів.
 4. Ефективне управління персоналом . Моніторинг робочого процесу та аналіз дій кожного співробітника дозволяє значно спростити менеджмент персоналом. Наприклад, вам доступна інформація про продуктивність кожного з відділів, і навіть конкретні дії одного співробітника.
 5. Оптимізація документообігу . Весь масив даних зберігається в цифровому вигляді і співробітники отримують доступ до нього в будь-який зручний момент. Це дозволяє у рази прискорити документообіг у компанії. Крім того, ви скорочуєте витрати на канцелярію.
 6. Ефективне управління фінансами . Система дозволяє керівництву отримати доступ до інформації про всі джерела прибутку та витрати підприємства на один клік.

До основних мінусів впровадження інформаційної системи управління можна віднести:

 1. Витрати на розробку та інтеграцію . Для ефективного впровадження MIS необхідно програмне забезпечення, яке враховуватиме індивідуальні особливості вашого підприємства. Для цього необхідна індивідуальна розробка системи, а це фінансові витрати та час.
 2. Можливі проблеми із сумісністю . Для MIS підходять лише стандартні методи збирання інформації та її обробки. Ваші бізнес-процеси мають бути стандартизовані та оцифровані. Ця проблема частково вирішується індивідуальною розробкою під метою вашого підприємства.
 3. Час навчання співробітників . Необхідно навчити персонал роботі з системою, а це може на якийсь час затягтися, погіршуючи при цьому загальну якість роботи, викликану нововведеннями. Зазвичай, це найменша з проблем, проте витрати швидко окупаються.

Використовувати готові програмні продукти також можливо, але не для будь-якого підприємства. Якщо система буде не повністю сумісна з бізнесом або співробітники не вчаться ефективно її використовувати, всі переваги, які вона дає, можуть зійти нанівець, а іноді навіть ускладнювати роботу всієї компанії.

що таке система erp

Що таке система ERP

ERP (Enterprise resource planning) — це програмне рішення, завданням якого є управління виробничими процесами, маркетинговими інструментами, бухгалтерією, персоналом та ін. Це частина MIS, яка відповідає за управління виробництвом за допомогою даних про ресурси підприємства, яку можна використовувати як самостійну систему.

ERP виконує такі завдання:

 1. Фінансовий контроль . Розрахунок одержуваного прибутку та витрат, заробітної плати працівникам, податків, моніторинг робочого часу. З цією метою система використовує спеціалізовані інструменти, створені під індивідуальні цілі обраного підприємства.
 2. Контроль виробництва . Надає єдиний інтерфейс для моніторингу та контролю всього виробництва: обсяги закупівель, розрахунок бюджетів, складання прогнозів. Це значно спрощує управління взаємодією з бізнес-партнерами та споживачами.
 3. Аналіз бізнес-процесів . Збір, обробка та надання інформації, необхідної для ефективного контролю підприємства та його розвитку.
 4. Більш ефективна внутрішня комунікація . Оперативний доступ співробітників до необхідної інформації значно прискорює робочий процес.

область застосування erp

Галузь застосування

Основний сегмент підприємств, що використовують цей вид систем, належать до наступних сфер діяльності:

 • роздрібна онлайн-торгівля;
 • гуртова торгівля;
 • виробничі підприємства;
 • IT;
 • логістичні компанії;
 • управління фінансами;
 • компанії-дистриб'ютори;
 • нерухомість.

У цих нішах особливо висока потреба у впорядкованому зборі та зберіганні інформації, а також у єдиному інструменті для моніторингу та контролю робочих процесів організації.

Область застосування системи ERP залежно від потреб організації може включати такі сфери:

 1. Бухгалтерія : ведення бухгалтерії, управління витратами, розрахунок бюджету для закупівель, виплат співробітникам, маркетингових процесів та ін.
 2. Управління співробітниками : збір даних про найм, навчання, і роботу ваших фахівців. Розрахунок та нарахування заробітної плати, автоматизоване обчислення пенсійних внесків та податків.
 3. Виробничі процеси : моніторинг технічного обладнання, вироблення, обсягів сировини та якості продукту. Також може включати повне керування всім життєвим циклом вашої продукції.
 4. Торгівля : автоматизований розрахунок цін, моніторинг ринку заданими каналами, управління комунікацією з клієнтами, аналітика різних каналів продажів.
 5. Логістичні процеси : збір даних про маршрути доставки, розрахунок необхідних обсягів палива, виведення інформації з агрегаторів заявок, прийом, зберігання та комплектація товарів.
 6. Планування робіт над проектом : прототипування, ефективне використання трудових та фінансових ресурсів, управління завданнями співробітників, розрахунок бюджетів та рахунків.
 7. CRM : контроль маркетингових процесів офлайн та онлайн-каналів. Управління взаємодією з клієнтом на різних стадіях ланцюжка взаємодії, збирання контактних даних та відстеження статусів замовлення.
 8. Внутрішній обмін даними : автоматизований розподіл інформації між співробітниками, оперативний доступ до даних та комунікація.
 9. Система обліку : розрахунок загальних витрат та прибутку, прогнозування показників на зазначений термін.

переваги та недоліки erp

Переваги та недоліки ERP

До переваг даної системи належать:

 1. Автоматизований збір звітів . Програма забезпечує співробітників зручним інтерфейсом для складання звітів, а також автоматично збирає зазначені дані.
 2. Оптимізація робочого процесу . Система скорочує кількість часу на збирання та обробку даних, що значно прискорює робочий процес.
 3. Захист конфіденційної інформації . Співробітники отримують різні рівні доступу до даних, що унеможливлює несанкціонований доступ. Завдяки централізованому зберіганню інформації значно скорочується кількість вразливостей. Також система забезпечує резервне копіювання, що скасовує ризик втрати даних внаслідок помилки чи збою.
 4. Оптимізація бізнес-процесів . ERP дозволяє оперативно аналізувати повний обсяг даних про роботу компанії та приймати на їх основі найбільш ефективні управлінські рішення.
 5. Оптимізація циклу виробництва та поставок . Завдяки автоматизації великих обсягів роботи, система скорочує час на обробку заявок. Повний моніторинг всіх етапів виробництва надає можливість удосконалити процес.
 6. Можливість масштабування . Систему легко модифікувати чи підлаштувати під нові потреби підприємства. Це зручно у разі розширення компанії чи асортименту продукції, виходу нові ринки.

Основні недоліки даного програмного забезпечення:

 1. Регулярні витрати на систему . Найчастіше функціонал цього ПЗ надається компаніям за платним тарифом. Ви робите регулярну оплату системи, щоб продовжувати її використовувати. Якщо затримається оплата, ви втратите доступ до частини функціоналу, через що можуть виникнути проблеми в роботі організації.
 2. Можливі проблеми з інтеграцією . Якщо більшість бізнес-процесів не оцифрована, то система не працюватиме ефективно. Також вся інформація має бути достовірною та поданою у стандартизованому вигляді.

На закінчення

Як ми вже говорили, ERP-система є складовою MIS. У деяких випадках потреб підприємства цілком достатньо функціоналу ERP. Іншими словами, система планування ресурсів (ERP) може бути окремим випадком застосування інформаційної системи управління (MIS).

MIS забезпечує повний інформаційний контроль, а основне завдання ERP – забезпечити ефективне управління ресурсами бізнесу.

У вас залишились запитання?

Залиште контактні дані. Наш менеджер зв'яжеться та проконсультує вас.

5/5
Корисність
Проголосували 5
Як вам стаття?
Давайте обговоримо Ваш проект
Давайте почнемо розмову!
КОМЕНТАРІ0
Можливо
Створення сайту – потреба, з якою у певний момент стикається кожна компанія. Це може бути…
Wezom
Wezom
Ні для кого не секрет, що успішна розробка потребує детального вивчення та чіткого планування. Так,…
Wezom
Wezom
Дизайн-система – це певний набір цінностей бренду та інструментів, що дозволяють створювати тестування та оновлювати…
Wezom
Wezom
ПІДПИСУЙТЕСЯ НА РОЗСИЛКУ АЙТІБЛОГ
Бажаєте отримувати 
цікаві статті?