Node.js против Java: розбираємось у відмінностях

Олександр
Олександр
Head of Front-end department
4.3
17.10.2024
5890
0

Світ швидко диджиталізується. Якщо ваша компанія сьогодні не презентована у всесвітній мережі, її не існуватиме для людей, які не проходять щодня повз ваш офіс. Саме тому бізнеси будь-якого масштабу та галузі змушені вкладатися в розробку власних вебсайтів та/або застосунків.

Давайте обговоримо Ваш проєкт
Заповніть Ваші особисті дані.
Phone
Натискаючи кнопку “Відправити”, ви даєте згоду на обробку особистих даних. Детальніше

Втім, замало прийняти рішення про розробку – треба продумати кожен її етап, адже диявол, як відомо, криється в деталях. Однією з таких деталей є вибір інструментів розробки. І тут є з чого вибирати, адже кількість сучасних мов та фреймворків для веб-розробки сягає десятків. Нижче ми розглянемо і порівняємо дві найпопулярніші платформи для створення вебсайтів та застосунків – Java та Node.js.

Що таке Node.js?

Почнемо наше порівняння Node.js та Java саме з першої технології. Node.jsце опенсорсне крос-платформене середовище, яке використовують для створення програм на базі JavaScript, які можуть працювати за межами веб-браузера. Основа Node.js, тобто JavaScript, є однією з найнадійніших мов програмування, яку розробники використовують як для серверних (бекенд), так і для фронтенд-завдань. Також це середовище функціонує згідно з подієво-керованою моделлю з неблокуючими операціями вводу-виводу.

Програмні рішення, створені за участі Node.js, простіші й дешевші в розробці та підтримці, адже для всіх їх компонентів – і для серверної, і для користувацької частини – використовується єдиний стек.

Переваги Node.js

Переоцінити впливовість Node.js як технології для веб-розробки неможливо, адже вона застосовується в безлічі відомих кожному додатків та платформ (в яких саме – дізнаєтесь нижче). Тож давайте розглянемо її ключові переваги, які забезпечать вам краще розуміння цієї популярності

Висока продуктивність

Node.js використовує движок V8 від Google, який автоматично перетворює JavaScript на машинний код. Це позитивно відбивається на продуктивності рішень, створених за його допомогою, що може бути пояснено тим, що V8 оптимізує обробку інструкцій, роблячи їх виконання майже миттєвим. Також Node.js заснований на технології JIT-компіляції, яка мінімізує затримки та прискорює виконання програмного коду. Якщо додати до цього асинхронну архітектуру, стає зрозумілим, чому система на базі Node.js здатна обробляти тисячі запитів за секунду без втрат у швидкості.

Просте створення додатків

Завдяки використанню JavaScript, Node.js робить процес розробки серверних застосунків інтуїтивно зрозумілим і адаптованим. Зокрема, він значно спрощує опис процесів взаємодії між фронтендом та бекендом за рахунок можливості використання однієї й тієї ж мови програмування, а саме – JavaScript. Що більше, сам JavaScript не вимагає в більшості випадків складних конфігурацій, що підвищує читабельність коду, спрощує процес його редагування, а також загалом прискорює роботу над проєктом.

Node Package Manager (npm)

npm вважається одним з найбільших менеджерів пакунків на JavaScript, який містить сотні тисяч готових рішень під будь-який запит (аутентифікацію, взаємодію з СУБД, управління сеансами та залежностями тощо). Використовуючи його, розробники отримують змогу не витрачати час на створення необхідних компонентів з нуля – замість цього, їм залишається лише виконати необхідні налаштування, щоб все працювало, як потрібно. Щодо сумісності версій пакунків, вона в npm перевіряється автоматично.

Ефективна обробка операцій вводу/виводу

Node.js притаманна асинхронна модель обробки вводу/виводу. Це надає системам, заснованим на Node.js, можливість продовжувати виконання початих раніше процесів і запускати в цей час нові. Таким чином, діяльність системи не блокується ні на секунду, що є колосальною перевагою при розробці високонавантажених програмних рішень, які повинні одночасно обробляти запити від тисяч користувачів.

Відсутність необхідності в перетворенні двійкових моделей

Завдяки підтримці JSON (JavaScript Object Notation), Node.js спрощує роботу з даними, нівелюючи необхідність в їх перетворенні в необхідний формат під час їх передачі від користувача до сервера і навпаки. Це, в свою чергу, позитивно відображається і на темпі розробки проєкту, і на швидкодії самого застосунку. Особливо ця перевага стає помітною під час роботи над рішеннями, що оперують великими об’ємами інформації, а також тими, де висока швидкість їх обробки є критично важливою.

Масштабована технологія бекенду

Node.js дозволяє вертикально масштабувати програмні рішення за допомогою кластеризації – тобто, через одночасний запуск багатьох процесів на різних ядрах процесора. Таким чином, сервер отримує змогу одночасно працювати з великою кількістю підключень і запитів. Щодо горизонтального масштабування, воно реалізується у випадку з Node.js через автоматичний розподіл робочого навантаження між серверами. Завдяки цьому, ця технологія відмінно підходить для рішень, потребуючих поступового масштабування.

Постійний розвиток технології

Node.js має потужну спільноту розробників, які намагаються оптимізувати цю платформу під нові запити у світі програмної розробки. Завдяки цьому, Node.js може вважатися однією з найстабільніших та найбезпечніших технологій, яка також є легкою в опануванні, завдяки великій і деталізованій документації.

Коли використовується Node.js?

Звісно, крім Node.js, в наші часи існує й багато інших рішень, які варто прийняти до уваги. Більш того, деякі з них в тій чи іншій мірі володіють особливостями, що ми навели вище. Водночас, саме така їх комбінація властива, напевне, лише Node.js – ось чому, власне, його використання є найдоцільнішим для:

  • Розробки високонавантажених веб-серверів і API;

  • Створення додатків, які повинні оновлюватися в режимі реального часу;

  • Розробки односторінкових додатків (SPA);

  • Розробки рішень на базі мікросервісної архітектури;

  • Розробки рішень на базі Інтернету речей (IoT);

  • Розробки серверів з зниженим енергоспоживанням.

 Насправді, Node.js – це дуже потужний гравець на фоні решти аналогічних інструментів для веб-розробки, тож володіння ним вважається обов’язковою вимогою при прийомі на роботу для більшості бекенд-розробників.

Що таке Java?

Java є об'єктно-орієнтованою мовою програмування загального призначення, що ґрунтується на класах. Її "родзинкою" стала можливість використовувати принцип "напиши один раз та йди куди завгодно". Також, завдяки JVM, мова Java є переносною, що дозволяє програмам без проблем працювати на будь-якій комбінації операційної системи та заліза.

Взагалі, нам складно назвати завдання та сфери, де б не використовувався Java. Це одна із найстаріших мов програмування з безліччю незвичайних особливостей, таких як автоматичний збір сміття, вбудована багатопотоковість, а також велика дефолтна бібліотека з готових рішень.

Переваги Java

Можливо, ви вже знаєте про Java, як про одну з офіційних мов для розробки на Android. Проте, її переваги значно ширші, аніж просто вдалий “дефолтний” вибір для створення мобільних застосунків. 

Об'єктно-орієнтоване програмування

Програмування на Java відбувається відповідно до принципів об’єктно-орієнтованого програмування, що включає інкапсуляцію, наслідування та поліморфізм. На практиці, це дозволяє розробникам створювати програмні рішення на базі об’єктів, що надає безсумнівну перевагу під час розробки складних, багатокомопонентних систем, які складно підтримувати. Зокрема, розробники отримують змогу використовувати попередньо написаний код, тим самим, поліпшуючи архітектуру проєкту і роблячи її придатною для подальшого масштабування.

Незалежність від платформи

Крос-платформенність Java означає те, що код, написаний за її допомогою, автоматично компілюється в байт-код, що виконується на JVM. Завдяки цьому, застосунки, створені на Java, можуть працювати в будь-якому середовищі, де ця JVM встановлена. Це є безсумнівною перевагою для рішень корпоративного призначення, які повинні функціонувати незалежно від операційної системи на користувацькому пристрої.

Безпека

Java має безліч вбудованих механізмів безпеки на рівні JVM, що попереджають інтеграцію шкідливих скриптів. Також тут є “пісочниця”, перевірка типів і передова модель керування пам’яттю, які в сукупності виключають утворення типових вразливостей в програмному коді.

Автоматичне керування пам'яттю

Java має Garbage Collector, що відповідає за автоматичне визволення невикористаної пам’яті, тим самим, зменшуючи робоче навантаження на програмістів, які зазвичай повинні передбачати наявність цих алгоритмів власноруч. Також тут є дуже корисний алгоритм mark-and-sweep, який самостійно керує пам’яттю навіть у найскладніших сценаріях.

Багатопоточність

Java підтримує багатопоточність, що робить можливим одночасне виконання декількох задач. Це особливо корисно під час роботи з великими обчисленнями й, зокрема, створення високопотужних серверних рішень. Також Java притаманне утворення потоків на рівні ядра і наявність розширених механізмів синхронізації цих потоків.

Багата стандартна бібліотека

Java має велику бібліотеку класів, які здатні вирішити будь-яку базову задачу. Вони є безпечними й, загалом, мінімізують необхідність звернення до сторонніх рішень. Також Java за замовчуванням підтримує XML, JSON та HTTP, що робить цю мову програмування ідеальним рішенням для веб-розробки.

Постійний розвиток

Java має сильну всесвітню спільноту розробників, а також підтримується всесвітньо відомою компанією Oracle. Таким чином, розробники регулярно отримують нові покращення, спрямовані на посилення швидкодії та розширення можливостей бібліотек.

Коли використовується Java?

Java – це мова програмування з багаторічною історією, яка, тим не менш, не дивлячись на свій вік, залишилася стабільною. Саме ця властивість робить її ідеальним вибором для розробки програмних рішень, що передбачають максимально довгий термін експлуатації. Наведемо декілька більш конкретних кейсів, в яких розробка на Java стане вам в нагоді:

  • Корпоративні сервіси та застосунки;

  • Крос-платформені рішення для десктопу;

  • Розробка серверної частини в веб-застосунках;

  • Розробка для Android;

  • Розробка хмарних рішень;

  • Розробка ігор з великою кількістю одночасних гравців;

  • Розробка високонавантажених застосунків для наукових досліджень.

 Також варто зазначити, що Java є однією з найпоширеніших мов програмування, тож знайти Java-розробників з досвідом, релевантним вашому проєкту, буде нескладно.

Чи використовуються Node.js та Java разом?

Взагалі, ми не використовуємо Node.js як заміну Java і навпаки. Насправді, частіш за все, наші фахівці використовують їх саме разом, щоб кожна з цих технологій вирішувала конкретні задачі. Наприклад, Node.js є відмінним рішенням для створення серверних API й обробки даних в режимі реального часу, в той час як Java є гарним помічником в роботі з ресурсовитратними серверними обчисленнями, типовими для корпоративного ПЗ. Таким чином, комбінуючи асинхронну обробку в Node.js з багатопотоковістю Java, ми надаємо продуктам та сервісам високу потужність та швидкодію.

Node.js та Java: відмінності, що доповнюють друг друга

В цьому параграфі ми наведемо порівняння Java та Node.js за декількома ключовими аспектами.

Популярні застосунки, створені за допомогою Node.js та Java

Node.js та Java широко використовуються для розробки та підтримки найрізноманітніших платформ. При цьому перелік "шанувальників" у кожного з інструментів бізнесу вражає.

Наприклад, на Node.js створено величезну кількість різних ресурсів. Наведемо лише кілька цікавих прикладів: 

  • Reddit – можливо, найпопулярніший розважальний сайт у світі, який поєднує в собі риси форуму та соцмережі.
  • Wikipedia – інтернет-енциклопедія, що була написана на Node.js.
  • Yahoo – друга у світі за популярністю пошукова система;
  • New Yorker – всесвітньо відомий бренд одягу.

У Java список рішень, заснованих на цій мові, вражає ще більше:

  • Spotify – провідний стрімінговий сервіс потокового аудіо;
  • LinkedIn – соціальна мережа для ділових контактів;
  • Google – найбільша у світі пошукова система;
  • Uber – мобільний застосунок для виклику таксі;
  • Airbnb – онлайн-сервіс для оренди житла по всьому світу.

 Як бачимо, обидва списки мають всесвітньо відомих представників, тому їх цілком можна вважати рівноцінними.

Створіть свій застосунок на Node.js та Java з WEZOM

Якщо ви розглядаєте Node.js та Java в якості основного технологічного стеку для вашого програмного рішення, звертайтесь до WEZOM як до кваліфікованих експертів з цих технологій. Ми маємо багаторічний досвід у створенні високонавантажених та крос-платформених систем, тож зможемо надати вашому продукту найкраще, що здатні запропонувати ці технології. Зателефонуйте або напишіть нам прямо зараз, і ми проконсультуємо щодо подальшого перебігу роботи над вашим проєктом.

Висновки

Вочевидь, що в найближчому майбутньому Node.js дедалі все частіше буде використовуватися у якості "обкладинки", а начинка писатиметься іншими мовами програмування. Це логічно через його недоліки. Втім, такий досить умовний недолік, як однопотоковість, вже було виправлено в останніх версіях Node.js.

Водночас Java, спочатку спроєктована як легка заміна С++, вже стала надто "важкою". Такою стала ціна її еволюції, за результатами якої вона сильно програє Node.js, який стрімко розвивається.

Ще однією великою проблемою Java став її досить повільний розвиток, особливо помітний на тлі динамічного Node.

Обираючи, якому інструменту програмування надати перевагу, Node js або Java, можна сміливо стверджувати лиш одне – потенційного конкурента, який міг би їх замінити, не передбачається навіть у найближчому майбутньому.

Тому в найближчій перспективі вам доведеться або обирати між ними двома, або ж використовувати разом, як це зазвичай робимо ми. Зокрема, оскільки вирішення цієї дилеми багато в чому залежить від ступеня володіння програмістами цих технологій, ми радимо звертатися до досвідчених команд із сильними кейсами у потрібній вам ніші. Вони й підберуть оптимальний технологічний стек для вашого проєкту, й створять за його участі чудовий продукт.

Часті запитання

Що краще обрати Node.js чи Java?

Ми не протипоставляємо Java проти Node.js та використовуємо ці технології разом. Проте, все ж варто зазначити відмінності у задачах, що здатні вирішувати ці дві технології. Зокрема, Node.js обирають для застосунків, виконуючих обробку великої кількості одночасних запитів, а також тих, де необхідно пришвидшити процес розробки за рахунок використання єдиної мови програмування (JavaScript). Щодо Java, ця мова ідеально підходить для створення багатопоточних рішень, що потребують максимальної стабільності.

Для чого обирають Node.js?

Node.js частіш за все обирають для створення чатів, месенджерів, односторінкових додатків (SPA), систем обробки даних, API, а також масштабних рішень з великою кількістю підключених пристроїв, що взаємодіють між собою за допомогою технологій Інтернету речей.

Для чого обирають Java?

Мова програмування Java є популярним вибором в розробці систем корпоративного рівня, складних веб-застосунків, мобільних застосунків на базі операційної системи Android, рішень для онлайн-банкінгу, а також великомасштабних систем, потребуючих високих обчислювальних потужностей.

Олександр
Про автора
Олександр
Head of Front-end department
Досвід роботи 10 років
Лідер команди розробників фронт-енду. Під його керівництвом кодери створюють клієнтську частину сайтів або застосунків, втілюють у життя користувацькі інтерфейси.
Більше статей від автора
Як вам стаття?
4.3
Проголосувало: 6
Давайте обговоримо Ваш проєкт
Заповніть Ваші особисті дані.
Phone
Натискаючи кнопку “Відправити”, ви даєте згоду на обробку особистих даних. Детальніше
Звернути
Коментарі
(0)
Будьте першими, хто залишить коментар
have questions image
Залишились питання?
Залиште контактні дані. Наш менеджер зв'яжеться та проконсультує вас.
Підписуйтесь на розсилку Айтижблог
blog subscriber decor image
Бажаєте отримувати цікаві статті?
Натискаючи кнопку “Відправити”, ви даєте згоду на обробку особистих даних. Детальніше
Слідкуйте за нами у соціальних мережах