Telegram APP додаток NutriTrack: повноцінний мобільний сервіс

Олександр
Олександр
Head of Front-end department
07.11.2024
534
0

Значна частина нашого блогу присвячена тематиці розвитку мобільних додатків. Та просто зараз у цій царині бурхливими темпами розвивається їх нова хвиля – вбудовані міні-додатки у месенджері Telegram. Як вони працюють? В чому їх переваги для бізнесу? Чи складно їх запускати? Ми можемо дати відповіді на ці питання, оскільки днями завершили перший подібний проєкт у нашій практиці – Telegram-версію додатка NutriTrack. Цей досвід команди WEZOM може виявитись дуже корисним для тих, хто розмірковує над форматом запуску проєкту під мобайл, а також для усіх, хто цікавиться новими можливостями Telegram.

Давайте обговоримо Ваш проєкт
article-order-form__collapsed-text
Phone
Натискаючи кнопку “Відправити”, ви даєте згоду на обробку особистих даних. Детальніше

Що таке міні додатки Telegram?

Месенджер Telegram здавна пропонував можливість створення ботів під практично будь-які потреби. За допомогою ботів компанії та організації реалізують довідники, служби підтримки, різноманітні онлайн-сервіси і навіть багатокористувацькі ігри. Однак донедавна у ботів було суттєве обмеження – вони були текстовими, і могли запропонувати в якості інтерфейсу лише діалогове вікно та елементарну панель керування. 

У 2022 році месенджер зробив величезний крок уперед – у ньому з’явилась можливість вбудовувати у ботів повноцінні веб-додатки (Telegram mini apps). Іншими словами, тепер Telegram-бот – це вже не текстове вікно. У ньому можна реалізувати повноцінний інтерактивний веб-інтерфейс, схожий на звичайний мобільний застосунок. При тому міні-додаток спирається на ресурси месенджера і може надати майже повноцінний досвід у мобайлі, з підтримкою сповіщень і нативних функцій пристрою. 

Навесні та  влітку цього року міні-додатки Telegram отримали низку дуже важливих оновлень. Зокрема у месенджері з’явилась власна внутрішня валюта – “зірки”, та відповідна платіжна екосистема. Можливості mini app дуже стрімко розширюються. На момент написання цього тексту команда месенджера анонсувала для них низку нових фіч: повноекранний режим, окремі іконки на головному каналі, доступ до геолокації та орієнтації гаджету, плани для передплати, монетизація реклами тощо

Переваги таких додатків очевидні: вони створюються швидко та просто, а подекуди дозволяють принаймні частково обійти жорсткі правила модерації/монетизації в App Store та Play Market. Крім того, Telegram стрімко еволюціонує в окрему екосистему: тепер він має вбудований браузер із підтримкою децентралізованої мережі TON, власний магазин міні-додатків та внутрішню блочкчейн-економіку. Оскільки у месенджера є майже мільярд активних користувачів, він перетворився на величезний окремий ринок, готовий до освоєння брендами та компаніями. 

Ідея міні-додатку для NutriTrack

Наша команда не так давно завершила роботу над інноваційним мобільним стартапом NutriTrack. Це вигаданий неймінг, адже бренд нашого клієнта захищений NDA. Але тут важлива суть, а не назва: ми розробили мобільного ШІ-асистента, який допомагає користувачам формувати персональний план здорового харчування та слідкувати за раціоном. 

Про можливості цього продукту можна детально почитати у нашому портфоліо: преміум статус в додатку відкриває користувачам переваги на кшталт персональних рекомендацій цифрового дієтолога та розширеної аналітики.  

Хоча клієнт був задоволений стартом та динамікою розвитку мобільного додатку під iOS/Android, поява міні-додатків у Telegram викликала у нього величезний інтерес. Адже з погляду користувача, доступ до сервісу через месенджер – це зручність та доступність. А з погляду бізнесу – це ще один канал продажів та можливість частково обійти жорстку комісію на транзакції додатків в App Store.

Відітак клієнт звернувся до нас з новим запитом: створити мобільний додаток на платформі Telegram, який дозволив би користувачам взаємодіяти з сервісом в інтерфейсі месенджера. Ключовою перевагою такого рішення мала стати можливість оплати преміум-статусу в додатку за допомогою “зірок” Telegram. 

Цілі та завдання розробки

Міні-додаток для Telegram – це повноцінне мобайл-рішення, але з поправкою на те, що фронтом для нього слугують ресурси месенджера. Відтак розробка такого додатка загалом потребує повноцінного робочого циклу: зі створенням бекенду та фронтенду, налаштуванням інтеграцій, тестуванням тощо. 

В даному проєкті нашій команді слід було вирішити низку завдань: 

  • створення адміністративної панелі для управління контентом та базою користувачів міні-додатку;

  • реалізація самого мобільного додатку, повністю адаптованого під платформу Telegram;

  • розробка Telegram-бота, який слугуватиме фронтендом для взаємодії користувачів з онлайн-сервісом клієнта.

В нас на руках було готове рішення у вигляді мобільного додатку NutriTrack, тож створювати складні системи з нуля не довелося. Ціль полягала в тому, аби адаптувати цей продукт під месенджер, реалізувати юзабіліті для нової платформи, а також забезпечити міні-додатку можливості інтеграції з цифровими валютами та Telegram-гаманцем.

Як проходила розробка

Чи потребує розробка міні-додатку для Telegram якихось особливих кроків? Загалом ні, якщо не вважати реєстрації бота – але це найпростіша частина. У нашому проєкті для NutriTrack умовно можна виділити такі етапи.

  • Аналіз та планування. Команда ознайомилась із запитом клієнта, визначила концепцію проєкту, сформулювала його цілі та завдання, підготувала технічну документацію.
  • Запуск бота. Аби інтегрувати додаток у Telegram, треба зареєструвати в системі бота через сервіс BotFather. Так  розробники отримують унікальний токен, який дає доступ до API месенджера.
  • Етап технічної розробки. Команді необхідно було реалізувати інтерфейс додатку для фронтенду в Telegram та адмінпанель для менеджерів системи. Ці рішення інтегрувались із вже наявним бекендом.
  • Контроль якості. Фахівці QA тестували функціональність бота та міні-додатку у різних сценаріях, виявляючи помилки та потенційні проблеми з юзабіліті.
  • Реліз та подальша підтримка. Запуск міні-додатку у Telegram минув успішно, команда досліджує фідбек перших користувачів і працює над дрібними апдейтами його функціоналу.

Загалом ми побудували свою роботу на проєкті за agile-методологією Scrum, що передбачає організацію розробки у форматі невеликих спринтів тривалістю 1-2 тижні. За результатами кожного спринта ми звітували перед клієнтом та отримували від нього свіжий фідбек, аби скеровувати роботу над юзабіліті продукту за правильним курсом. 

Тонкощі розробки міні-додатку

Які особливості має розробка mini app для Telegram? Можна виокремити декілька тонкощів, про які варто знати розробникам та замовникам таких рішень. 

  • У Telegram є власна бібліотека, яка дозволяє працювати з екосистемою месенджера. Інтеграція API не складна: у бібліотеки доволі простий та зручний функціонал для роботи з базою користувачів, формування інвойсів тощо. Telegram наразі не бере плати за створення ботів, цей процес максимально швидкий та дружній для розробника. Достатньо отримати спеціальний токен, визначити URL для інтеграції додатка – і можна працювати далі. 
  • Міні-додатки Telegram за замовчуванням працюють з умовною (тобто, не явною) сквозною авторизацією. Тобто, екранів реєстрації там немає: коли користувач заходить у міні-додаток, він автоматично авторизується за своїм унікальним user ID від месенджера. В окремих випадках додаткова авторизація використовується для оптимального захисту, або якщо того вимагає необхідність синхронізації з іншими додатками чи сервісами.

  • Нативний додаток та Telegram-бот NutriTrack – це два повноцінних окремих майданчики, у яких для користувачів створюються окремі облікові записи. Але за необхідності в подібних проєктах можна реалізувати наскрізну авторизацію з єдиним акаунтом. Тобто, користувачі зможуть зареєструватися в нативному додатку, а потім залогінитись з тим же обліковим записом в Telegram-сервісі, і навпаки. 
  • Тестування міні-додатку було здебільшого ручним і передбачало перевірку основного функціоналу, такого як авторизація, вхід, сповіщення від бота та оплата преміум-підписки “зірками”. Однак у проєктах, що потребуватимуть розробки бекенду з нуля та складних інтеграцій, контроль якості може вимагати більш суттєвих ресурсів. 

Що ми розробили

Результатом нашої роботи став повноцінний мобільний ШІ-додаток для трекінгу харчування, що відкривається та працює у месенджері користувача. Розгляньмо його основні фічі

  • “Зірочки” Telegram. Додаток покладається на платіжну екосистему месенджера і використовує для транзакцій його внутрішню валюту Telegram Stars. “Зірочки” дозволяють оплачувати цифрові продукти та послуги. Вони купуються безпосередньо у клієнті месенджера та за потреби виводяться у криптовалюту Toncoin. Це зручний спосіб оплати преміум-статусу у NutriTrack.
  • Передплати та монетизація. Запустившись в екосистемі Telegram клієнт зумів частково обійти жорстку політику монетизації App Store та Google Play. Іншими словами, оплата сервісу у Telegram Stars наразі не вимагає додаткової комісії, на відміну від транзакцій у традиційних сторах. 
  • Простота авторизації. Користувачі Telegram отримують доступ до NutriTrak в один клік, без потреби в реєстрації, введення логінів та паролів тощо. Безпека та конфіденційність забезпечується через ідентифікатор користувача в месенджері.
  • Telegram Wallet. Міні-додаток інтегрується з вбудованим криптогаманцем месенджера, що підтримує “зірочки” та криптовалюти. Це забезпечує зручність, швидкість, та безпеку транзакцій.

Результати проєкту 

Команда реалізувала рішення із комплексним функціоналом у дуже стислі терміни – на розробку пішло всього 250 годин. Це строки створення самого користувацького Mini App, на базі вже готового бекенду. 

Зовсім нещодавно бот з міні-додатком пішов у реліз: він вже залучив декілька сотень перших користувачів, які дають позитивний фідбек щодо юзабіліті та функціоналу. Команда готує апдейт з першими покращеннями сервісу. 

Клієнт WEZOM цілком задоволений: він фактично запустив новий напрямок бізнесу, продаючи передплату на свій сервіс в гнучкій блокчейн-екосистемі Telegram. Створене нами рішення пропонує користувачу зручність та простоту, а бізнесу – свободу подальшого розвитку функціоналу та монетизації. Нові плани наших партнерів передбачають запуск нового функціоналу NutriTraсk та перспективу створення цілого маркетплейса із послугами та продуктами здорового харчування. 

Для команди WEZOM цей кейс важливий у багатьох аспектах. Telegram сьогодні не просто перетворюється на super app: він еволюціонує у цілий окремий сегмент мережі, із власними TON-сайтами та продуманою блокчейн-економікою. Можна лише уявити, наскільки великі перспективи відкриваються для тих, хто сьогодні навчається працювати на цьому ринку та пробує запускати там перші продукти. Нам подобається бути першопроходцями у таких амбітних історіях: це завжди приносить свої плоди у майбутньому.

Олександр
Про автора
Олександр
Head of Front-end department
Досвід роботи 10 років
Лідер команди розробників фронт-енду. Під його керівництвом кодери створюють клієнтську частину сайтів або застосунків, втілюють у життя користувацькі інтерфейси.
Більше статей від автора
Як вам стаття?
Давайте обговоримо Ваш проєкт
article-order-form__collapsed-text
Phone
Натискаючи кнопку “Відправити”, ви даєте згоду на обробку особистих даних. Детальніше
Звернути
Коментарі
(0)
Будьте першими, хто залишить коментар
have questions image
Залишились питання?
Залиште контактні дані. Наш менеджер зв'яжеться та проконсультує вас.
Підписуйтесь на розсилку Айтижблог
blog subscriber decor image
Бажаєте отримувати цікаві статті?
Натискаючи кнопку “Відправити”, ви даєте згоду на обробку особистих даних. Детальніше
Слідкуйте за нами у соціальних мережах