Класичний Інтернет об’єднав мільярди людей по всьому світу. Але сьогодні ми спостерігаємо по-справжньому новий етап його розвитку: розумні пристрої об’єднуються в інтелектуальні мережі, стираючи межі між цифровим та фізичним світом. Так виникли нові технології Інтернету речей (Internet of Things, IoT). Для ефективного управління цими мережами знадобились нові інструменти, такі як панель управління IoT пристроями.
Розгляньмо ключові задачі та функції IoT-панелей управління, а також необхідні для них інтеграції, що покликані забезпечити людині повний контроль над пристроями Інтернету речей. Ця стаття може бути корисною для розробників-початківців, продуктових менеджерів та PM, бізнес-аналітиків – для усіх, стикається з проблематикою IoT та хоче дізнатися про неї більше.
Що таке IoT панелі управління?
Мережа Інтернету речей може бути маленькою. Наприклад, система управління освітленням у вашому будинку – керувати такою системою зовсім не складно, вистачить найпростішого інтерфейсу у веб- чи мобільному додатку. Але бувають і комплексні мережі IoT, що об'єднують тисячі пристроїв та генерують терабайти даних в реальному часі: промисловий, медичний, логістичний, військовий Інтернет речей тощо. Для таких рішень потрібні спеціалізовані інструменти контролю.
Так виник такий підклас інтерфейсів, як IoT-панель управління. Це інструмент UI, який дозволяє збирати, аналізувати та візуалізувати дані з різних пристроїв, підключених до Інтернету речей. Ви можете уявити його собі пульт дистанційного керування для цілого підприємства, автопарку, чи смарт-будівлі.
Цей інтерфейс візуалізує потік даних IoT у придатному для використання форматі. За допомогою панелі управління оператор може моніторити продуктивність системи, виявляти у показах пристроїв аномалії та відхилення від норми, а також ухвалювати якісні рішення, відштовхуючись від релевантних та своєчасних даних. Дашборд управління IoT пристроями забезпечує мережі централізований контроль, оперативність та безпеку.
Попит на дашборди для IoT пов’язаний з вибуховим зростанням індустрії Інтернету речей. За оцінками Fortune, глобальний обсяг ринку рішень IoT у 2023 році перевищив позначку у $595 млрд. За підсумками 2024 року ринок має сягнути вже $714 млрд та надалі зростати із неймовірним середньорічним темпом зростання у 24%. Відтак до 2032 року обсяг ринку має перевищити позначку у $4 трлн.
Інтернет речей гостро затребуваний у таких галузях як охорона здоров`я, фінанси, виробництво, АПК, енергетика, транспорт, державне та міське управління тощо. Усім цим галузям потрібні ефективні засоби моніторингу та управління новітньою цифровою інфраструктурою.
Ключові задачі панелі управління для IoT
З погляду кінцевого користувача, панель управління – це серце будь-якої системи Інтернету речей. Визначмо, які саме завдання має вирішувати для оператора ioT-інтерфейс.
- Моніторинг
Панель управління надає користувачу інформацію про статус системи та показники підключених до неї пристроїв. Залежно від призначення мережі та підключених пристроїв це можуть бути будь-які дані: показники температури, вологості, стан включення/вимкнення, рівень заряду тощо. Ключовим аспектом дашборду для IoT є оновлення даних в реальному часі та якісна, доступна візуалізація.
- Управління
Користувацький інтерфейс IoT дозволяє оператору керувати пристроями мережі віддалено: вмикати та вимикати їх, змінювати робочі налаштування та параметри роботи, програмувати алгоритми, визначати черговість виконання операцій тощо. Для IoT-панелі важливо забезпечувати такі можливості в реальному часі та гарантувати миттєвий відгук обладнання.
- Аналіз даних
Панель управління для IoT допомагає збирати, обробляти та візуалізувати дані від підключених пристроїв для подальшого аналізу. Вона консолідує інформацію з різноманітних джерел (сенсори, пристрої, обладнання) та об’єднує їх в єдиному інтерфейсі. Це допомагає оператору ухвалювати рішення або оптимізувати процеси на основі отриманої інформації.
- Сповіщення
В панелі управління Інтернетом речей можна налаштувати автоматизовані сповіщення та сигнали тривоги, що будуть інформувати оператора системи про події та інциденти, такі як небезпечні фізичні параметри середовища чи відхилення в роботі обладнання. Це має критичне значення для безпеки та стабільності роботи інфраструктури, оскільки дозволяє миттєво реагувати на проблеми.
Основні вимоги до IoT панелі управління: якою вона має бути?
Отже, в роботі зі смарт-системами та розумними пристроями панель керування для IoT завжди відіграє вкрай важливу роль, забезпечуючи керованість та стабільність мережі. Яким вимогам має відповідати інтерфейс для управління Інтернетом речей? Перелічимо їх.
- Масштабованість
IoT-панель має підтримувати роботу з великою кількістю підключених пристроїв та забезпечувати можливість легкого горизонтального масштабування, тобто додавання нових пристроїв та локальних вузлів мережі. Система має надавати усі можливості для розширення без значних змін в інфраструктурі. Панель також має бути готовою до зростання обсягу даних, не втрачаючи продуктивності та стабільності роботи.
- Безпека
Інтернет речей може оперувати дуже чутливими та конфіденційними даними. Відтак панель для IoT потребує належного рівня кіберзахисту: аутентифікація та авторизація для безпечного доступу користувачів з різними рівнями доступу, шифрування даних під час передачі та зберігання, механізми захисту від поширених атак, таких як скриптинг XSS, SQL-ін'єкції, DDoS-атаки тощо.
- Надійність
Будь-яка панель для керування IoT пристроями має бути достатньо надійною, аби забезпечувати безперервний доступ до інформації та можливості керування пристроями навіть при високих навантаженнях. Понад те, контрольні панелі потребують можливостей ведення логів та журналів системних подій, що допомагатимуть діагностувати проблеми, аналізувати аномалії, підозрілу активність тощо.
- Real time
Інтерфейс управління IoT має забезпечувати миттєвий доступ до даних пристроїв мережі та надавати можливість реагувати на події реальному часі. Швидка обробка даних допомагає оптимізувати процеси та підвищити загальну ефективність системи. Натомість будь-які серйозні затримки в передачі інформації можуть спричинити дуже серйозні наслідки для керованості, стабільності та безпеки мережі.
- Кросплатформність
Якісна панель керування IoT має відкриватися на будь-якому гаджеті з дисплеєм та виходом до мережі. Понад те, вона має бути однаково зручною для роботи в будь-яких платформах: веб, мобільні додатки під iOS та Android тощо. Інтерфейс такої системи має бути адаптованим під будь-які діагоналі. Його потрібна легкість та продуктивність, аби показувати високу швидкодію на будь-якому залізі.
7 функцій IoT панелі управління
IoT-панель управління дозволяє отримати максимальну користь від використання систем Інтернету речей. Що робить її ефективною? Розберемо основний функціонал таких рішень.
Управління пристроями
Контрольна панель для IoT надає усі можливості для ефективного керування фізичними пристроями мережі: підключення та відключення від системи, групування, віддалений контроль тощо.
Легка реєстрація нових пристроїв у системі дозволяє швидко інтегрувати нові елементи в мережу IoT. В ідеалі вона має бути автоматичною. Водночас видалення або відключення непотрібних пристроїв має бути простим та інтуїтивно зрозумілим. Від цього залежить безпека та швидкодія мережі – її оператор завжди має керувати актуальними пристроями.
Групування пристроїв у контрольній панелі дозволяє організувати обладнання за будь-якими характеристиками: функціональним призначенням, розташуванням тощо. Це спрощує менеджмент, дозволяє налаштовувати групи окремо та створювати більш складні сценарії автоматизації.
Віддалене керування пристроями IoT через панель надає оператору повний контроль над системою. Він може включати та вимикати пристрої, змінювати їхні налаштування, а також створювати автоматизовані сценарії для виконання певних дій за розкладом або при виконанні певних умов.
Моніторинг в реальному часі
Панель управління для IoT має відображати стан пристроїв Інтернету речей в реальному часі, або ж оновлюватись настільки часто, наскільки це технічно можливо та доцільно. Щонайменше користувач системи має чітко бачити поточний стан всіх підключених пристроїв, включаючи показники, такі як рівень заряду, температура, активність тощо.
Крім того, панель має забезпечувати трансляцію даних від пристроїв у реальному часі. Це дозволяє отримувати миттєві оновлення та приймати оперативні рішення на основі актуальної інформації. Такий підхід важливий для додатків, де затримка даних може призвести до серйозних наслідків.
У низці випадків важливою буде наявність в панелі інтерактивної мапи підключень. Відображення географічного розташування або мережевих з'єднань IoT-пристроїв на мапі дозволяє візуалізувати їх локації та взаємодію. Це особливо корисно для управління великими мережами пристроїв, що охоплюють значні території. Мапа допомагає миттєво визначати проблемні зони, оптимізувати локації роботи пристроїв тощо.
Налаштування автоматизації
Контрольний дашборд для керування IoT має забезпечувати ефективне управління пристроями та системами без постійного втручання користувача. Для цього застосовуються такі інструменти як побудова сценаріїв та програмування тригерів.
Створення правил автоматизації пристроїв IoT через панель управління допомагає користувачу позбутися рутини та підвищити ефективність системи. Наприклад, оператор може будувати сценарії, які будуть автоматично реалізовуватись системою на основі подій або станів пристроїв. Найпростіші приклади: автоматичне увімкнення світла при детекції руху в темряві, або активація системи поливу в саду при низькому рівні вологи в ґрунті.
Ба більше, у контрольній панелі можна реалізувати налаштування тригерів, які активують певні дії в разі зміни умов cередовища. Наприклад, система може вмикати систему пожежогасіння та подавати сигнал надзвичайним службам у разі фіксації диму та високої температури в приміщенні. Такий функціонал робить системи IoT по-справжньому автономними, покращує їхню продуктивність і забезпечує своєчасну реакцію на зміни в оточенні.
Сповіщення та алерти
Це критично важливий функціонал панелей управління IoT, який забезпечує оперативний контроль та реакцію на важливі події, зміни, збої в роботі пристроїв чи потенційно небезпечні ситуації. Завдяки контрольному дашборду сповіщення та повідомлення будуть доступними на будь-якому пристрої, в будь-який момент.
Винятковою рисою якісної панелі управління є можливість гнучкого налаштування сповіщень під будь-яку ситуацію, режим роботи та потреби користувача. Зокрема, оператор зможе визначити в такій системі часові рамки, частоту та тип сповіщень, включно з email, SMS чи мобільними push-повідомленнями. Це дозволяє своєчасно реагувати на критичні ситуації, використовувати проактивний підхід до проблем та мінімізувати ризики для роботи системи.
Не менш важливими для мережі є логування та історія сповіщень. Автоматизоване ведення журналу подій та сповіщень дозволяє аналізувати роботу системи, аби виявляти потенційні проблеми та аномалії. Користувач може переглядати історію сповіщень, щоб зрозуміти причини збоїв або неполадок. Це особливо корисно для профілактичного обслуговування та оптимізації роботи IoT-системи.
Безпека та доступ
Інструменти безпеки та контролю доступу в панелях управління IoT є критично важливими для захисту даних та забезпечення безпечної роботи всієї системи. Відтак нехтувати ними не можна.
Кожен дашборд IoT має забезпечувати можливості мультирівневого доступу: побудови ієрархії прав доступу до даних та ресурсів системи, заснованій на користувацьких ролях. Наприклад, адміністратори можуть мати повний доступ до всіх функцій системи, техніки – керувати лише технічним налаштуванням обладнання, а решта користувачів – мати доступ лише до перегляду даних. Такий підхід мінімізує ризик помилок, компрометації даних або зловживань.
Не менш важливою для будь-якої системи Інтернету речей є надійна аутентифікація користувачів. Безпечна авторизація може базуватися на таких підходах як 2FA та біометрика. Щонайменше, користувачі повинні підтверджувати свою особу за допомогою додаткового фактора. Наприклад, через мобільний додаток або SMS.
Варто також пам`ятати про шифрування даних: воно є ключовим аспектом безпеки під час під час передачі та зберігання інформації. Навіть відносно прості алгоритми шифрування суттєво знижують ризик перехоплення чи зламу, тож можуть вберегти організацію від дуже серйозних проблем.
Аналітика та звіти
Однією з головних переваг сучасної панелі управління IoT є широкі можливості для збору, аналізу та візуалізації даних. Це дуже корисно для звітності та аналітики для вирішення будь-яких завдань.
Щонайменше, дашборд забезпечує зберігання даних з пристроїв Інтернету речей для подальшого аналізу. Оператор має можливість переглядати в інтерфейсі не лише актуальні, але й історичні дані. Мова може йти про будь-які показники: активність та продуктивність пристроїв, рівень заряду, фізичні параметри середовища, аудіовізуальна інформація тощо.
Важливою перевагою контрольної панелі може бути можливість генерувати на основі збережених даних звіти. В ідеалі це має бути автоматизований процес. Понад те, звіти мають бути добре візуалізованими за допомогою графіків і діаграм, що дозволяє користувачам легко оцінити якість роботи пристроїв та ухвалювати ключові рішення щодо роботи системи.
Крім того, ефективна панель управління має підтримувати функціонал задля аналізу трендів і виявлення закономірностей у роботі мережі: інструменти Data Science, машинні алгоритми тощо. Наприклад, аналітиці можна піддати патерни споживання енергії, частоту технічного обслуговування або змін у продуктивності.
Інтеграція з іншими системами
Аби система Інтернету речей була по-справжньому корисною та ефективною, вона має безшовно працювати з іншими цифровими системами та сервісами. Відтак контрольна панель IoT має надавати широкі можливості інтеграції.
Зокрема, наявність у системі API (Application Programming Interface) дозволяє інтегрувати IoT-панель управління з іншими зовнішніми платформами або сервісами, такими як CRM, ERP чи хмарні рішення. API забезпечує безперешкодний обмін даними між різними системами, дозволяючи автоматизувати процеси та підвищити ефективність управління. Понад те, за допомогою API розробники можуть легко налаштовувати та розширювати функціонал IoT-панелі.
Для ефективної взаємодії з різними пристроями та платформами контрольний дашборд також має підтримувати усі стандартні IoT-протоколи, такі як MQTT (Message Queuing Telemetry Transport), CoAP (Constrained Application Protocol) та HTTP/HTTPS. Підтримка різних протоколів дозволяє легко інтегрувати у мережу широкий спектр пристроїв, незалежно від їх виробника чи моделі. Відтак завдяки інтеграціям система стає масштабованою та гнучкою.
Які інтеграції потрібні IoT панелі управління?
Сучасний дашборд для керування IoT пристроями не може вважатись повноцінним рішенням, якщо не може ефективно працювати із сучасними технологіями та платформами. Назвімо ключові інтеграції, які потрібні будь-якій сучасній IoT-панелі.
- Інтеграція з хмарними платформами
Навіть якщо організація покладається на кастомні IT-рішення, значна частина її процесів та операцій сьогодні так чи інакше буде зав’язана на хмари. Відтак панель управління IoT потребує можливостей повноцінної інтеграції з популярними рішеннями для Інтернету речей: AWS IoT, Google Cloud IoT, Microsoft Azure IoT тощо. Інтеграція з хмарами дозволяє масштабувати систему, зберігати великі об'єми даних (зокрема, історичних), використовувати хмарні сервіси для аналізу та машинного навчання.
- API для зовнішніх систем
Без якісної підтримки REST API та GraphQL мережа Інтернету речей не може інтегруватись в диджитал-екосистеми та обмінюватись даними з іншими платформами. Наявність відкритого API дозволяє легко інтегрувати панель IoT із зовнішніми системами, такими як CRM, ERP, або системи бізнес-аналітики. Водночас інтеграція дашборда з системами сповіщень через Webhook допоможе налагодити швидку реакцію на системні події або зміни в мережі Інтернету речей.
- Інтеграція з аналітичними та BI-платформами
Якісна візуалізація даних, побудова звітів та інтерактивність можуть здаватись другорядними для панелі управління IoT. Однак без цього функціоналу система не зможе розкрити свої переваги на 100%, адже стратегічні та управлінські рішення щодо платформи врешті ухвалюють люди. Якісному дашборду для Інтернету речей потрібна інтеграція з популярними платформами бізнес-аналітики, такими як Power BI, Tableau, Google Data Studio. Вони допоможуть в побудові звітності, аналізі даних та прогнозуванні.
- Месенджери та системи сповіщення
Будь-якій системі Інтернету речей важливо забезпечити оперативний зв'язок та своєчасне інформування користувачів. Реалізувати його можна за різними каналами.
Зокрема, через інтеграцію з популярними месенджерами: від Telegram та Viber, до Slack та Microsoft Teams. Це гарантує можливість “достукатись” до оператора системи з оповіщенням. У певних критичних випадках в пригоді також може стати інтеграція сервісів SMS та email-сповіщень
- Системи управління енергоспоживанням
Інтернет речей дуже часто має справу з компонентами енергетичної інфраструктури, або ж побутової/промислової електрики. Відтак він потребує інтеграції зі спеціалізованими рішеннями Smart Grid та EMS (Energy Management Systems) для управління та оптимізації енергоспоживання. Такі продукти часто застосовуються в смарт-будинках, на промислових об’єктах тощо. Крім того, IoT-панель має підтримувати системи Інтернету речей для моніторингу енергоспоживання та аналітики використання електрики.
- Інтеграція штучного інтелекту (AI)
Новітні технології ШІ проникають в усі сфери життя та відкривають для систем Інтернету речей революційні можливості. Дашборд IoT має надавати широкі можливості для роботи з бібліотеками та інструментами на кшталт TensorFlow, PyTorch та AWS AI. Використання цих платформ для інтеграції аналітики на основі AI може відкрити для системи небачений раніше функціонал, такий як прогнозування несправностей пристроїв або оптимізація їх роботи в реальному часі. Системи машинного навчання тим часом можуть вивести на новий рівень роботу з даними IoT та автоматизувати процеси на основі передбачувальних моделей.
- Інтеграція з системами управління пристроями
Дашборд управління IoT має забезпечувати максимально зручний та простий менеджмент пристроїв мережі. Зокрема, інтеграція панелі з MDM-системами (Mobile Device Management) дозволяє управляти конфігураціями IoT-пристроїв віддалено. Сюди входить можливість зміни налаштувань, оновлення програмного забезпечення та контролю безпеки тощо. Дуже важливою також є підтримка оновлення OTA (Over-the-Air). Вона дозволяє оновлювати програмне забезпечення або прошивку пристроїв дистанційно, без необхідності фізичного втручання.
- Інтеграція з розумними будинками та інфраструктурою
Розвиток смарт-будівель та смарт-будинків наразі виступає одним з головних напрямків розвитку “споживацького” Інтернету речей. Відтак контрольні панелі для IoT потребують глибокої інтеграції з пристроями та інфраструктурою розумних будинків. Зокрема, вони мають успішно взаємодіяти з поширеними платформами для смарт-будинків: Google Home, Amazon Alexa, Apple HomeKit тощо. Інтеграція зі смарт-помічниками та голосовими асистентами для управління пристроями IoT через голосові команди буде вкрай корисною.
Розробка рішень для Інтернету речей з WEZOM
Наша команда розробляє кастомні цифрові продукти для бізнесу вже 25 років: корпоративне ПЗ, мобільні та веб-додатки будь-якої складності, диджитал-екосистеми. Засоби автоматизації/роботизації процесів тощо. Нам довіряють провідні українські та світові компанії з таких сфер як виробництво, логістика, eCommerce, енергетика, девелопмент тощо.
Ми знаємо, як реалізуються системи на базі Інтернету речей: у нашому портфоліо є як компактні рішення для керування смарт-телевізорами, так і комплексні логістичні TMS-системи, побудовані на інтеграції GPS та ELD-обладнання. Клієнти цінують команду WEZOM за індивідуальний підхід до кожного бізнесу та креативний погляд на проблеми. Тож якщо ви розмірковуєте над впровадженням технологій IoT в бізнес – ми можемо поділитися досвідом. Звертайтеся по консультацію до наших менеджерів просто зараз. Вони радо вивчать ваші проблеми або ідеї, підкажуть практичні рішення, дадуть відповіді на будь-які питання.
Висновки
Інтернет речей – це непроста технологія, яка потребує тісного поєдання фізичних та цифрових систем. Однак успішне впровадження IoT відкриває для будь-якого бізнесу чи організації неймовірні можливості моніторингу фізичних процесів онлайн та віддаленого управління операціями в реальному часі.
Ефективність системи IoT багато в чому залежить від якості її панелі керування – це той самий інтерфейс, в якому оператор буде взаємодіяти з мережею пристроїв, оцінювати її працездатність, ухвалювати рішення та вносити зміни. Контрольний дашборд має вирізнятися якісним юзабіліті, пропонувати комплексний функціонал, бути стабільним та працювати швидко.
Далеко не кожна IT-команда може якісно реалізувати таку систему для керування IoT, особливо якщо йдеться про розробку з нуля. Наша рекомендація: не варто довіряти розробку подібного інтерфейсу новачкам. Краще звернутися до досвідченої команди, що має за плечима відповідний досвід, репутацію та портфоліо.