Михайло
Михайло
Head of Mobile Department
04.04.2024

Flutter чи Kotlin: ключові відмінності, переваги та майбутнє фреймворків

Михайло
Михайло
Head of Mobile Department
04.04.2024
04.04.2024
4.0
14722
0

Окремий мобільний додаток — це завжди зручніший інструмент, ніж сайт, навіть якщо останній чудово оптимізований для мобільних пристроїв. Додатки працюють швидше, вони часто більш інтуїтивні, краще адаптовані саме для смартфонів чи планшетів. І якщо ви плануєте створювати власний додаток для бізнесу, варто підійти до цього питання комплексно. Зокрема, обрати оптимальний фреймворк. Сьогодні ми з вами розглянемо два популярних фреймворки — Flutter та Kotlin. Поглянемо на їхні переваги та недоліки, а також спробуємо визначити, який з варіантів наразі буде кращим.

Фреймворк Flutter: що це таке?

Flutter — це відкритий фреймворк, розроблений Google, який дозволяє створювати сучасні, нативно скомпільовані багатоплатформні додатки з єдиної кодової бази. Він відомий своєю швидкістю, продуктивністю та гнучкістю, дозволяючи розробникам контролювати буквально кожен піксель на екрані для створення адаптивного дизайну, який виглядає та працює однаково добре на будь-якому пристрої

Переваги та недоліки Flutter

Flutter — оптимальний вибір для створення високоякісних, нативних інтерфейсів на iOS та Android з однієї кодової бази. Це швидко зростаюча технологія, яка забезпечує ефективну мобільну розробку. Та все ж вона має як сильні, так і деякі слабкі сторони.

Переваги розробки мобільних додатків Flutter

Flutter забезпечує ряд переваг для розробників, які прагнуть ефективно створювати сучасні, високоякісні мобільні додатки. Розглянемо найголовніші з них, які допоможуть вам краще зрозуміти, що обрати — Flutter чи Kotlin.

Швидкість

Один з головних плюсів Flutter — це його швидкість. Завдяки використанню компілятора ahead-of-time (AOT) та рендерингу власного високопродуктивного движка додатки на Flutter працюють майже з такою ж швидкістю, як і нативні додатки. Flutter дозволяє розробникам швидко виводити продукти на ринок завдяки використанню однієї кодової бази для обох платформ. Це зменшує час на розробку та тестування.

Опція hot reload

Flutter пропонує функцію hot reload, яка дозволяє відразу бачити зміни в коді в режимі реального часу без необхідності перезапуску всього додатка. Це значно прискорює цикл розробки та покращує продуктивність.

Мова Dart

Flutter використовує мову програмування Dart, яка була розроблена Google спеціально для створення високопродуктивних додатків. Dart є об'єктно-орієнтованою мовою з чіткою ієрархією класів, що полегшує розробку та підтримку додатків.

Слабкі сторони фреймворку

Незважаючи на свої переваги, Flutter має кілька недоліків, які варто враховувати. І ми також повинні про них сказати.

Розмір додатку

Додатки Flutter часто більші за розміром порівняно з нативними додатками через вбудований рушій рендерингу та допоміжні бібліотеки. Це може бути проблемою для пристроїв з обмеженим об'ємом пам'яті.

Залежність від платформи

Хоча Flutter забезпечує крос-платформену розробку, розробники все ще повинні враховувати специфіку кожної платформи (Android та iOS) для забезпечення оптимальної інтеграції та взаємодії з пристроєм. Часом доводиться писати платформо-специфічний код для доступу до функцій платформи.

Дизайн та користувацький досвід

Flutter має власний набір візуальних компонентів, які можуть відрізнятися від нативних компонентів Android та iOS. Це може вплинути на дизайн та користувацький досвід, якщо розробники не приділять достатньо уваги відповідності стандартам тієї чи іншої платформи.

Рекомендуємо почитати
Розробіть власний додаток на Flutter

Перетворіть свої ідеї в додатки з Flutter. Дізнайтеся більше про наші послуги!

Детальніше

Що таке Kotlin?

Kotlin — це статично типізована мова програмування, розроблена компанією JetBrains. Вона повністю сумісна з Java, що робить її популярним вибором для розробки Android-додатків. Kotlin завдяки сучасному інструментарію UI для Android дозволяє швидко створювати інтерфейси користувача з потужними та інтуїтивно зрозумілими API.

Переваги та недоліки фреймворку Kotlin

Kotlin — це статично типізована мова програмування для JVM, Android та браузера, яка є повноцінною заміною Java. Вона швидко набирає популярності, особливо в розробці додатків для Android. Розглянемо її основні переваги та недоліки.

Переваги фреймворку

Kotlin пропонує ряд переваг, що роблять її привабливим вибором для розробників. Ці переваги включають підвищену продуктивність, безпеку коду та сумісність з Java.

Сумісність з Java

Kotlin має високу сумісність з Java, що дозволяє легко та поступово переходити на Kotlin, використовуючи наявний код. Це забезпечує плавний перехід та можливість інтеграції з існуючими Java-проектами.

Короткість і чистота коду

Kotlin дозволяє писати більш стислий і зрозумілий код, використовуючи менше шаблонного коду та більше елементів функціонального програмування. Відповідно, код є більш лаконічним та простим для розуміння і підтримки.

Безпека та надійність

Kotlin робить програмування безпечнішим і надійнішим завдяки багатьом функціям, таким як null safety та статична типізація. Це допомагає уникнути типових помилок і покращує загальну стабільність додатків.

Розширена функціональність

Kotlin підтримує багато можливостей функціонального програмування, таких як лямбда-вирази, потоки даних та імутабельні структури даних. Вони роблять код більш гнучким, читабельним і простим у підтримці.

Мультиплатформеність

Kotlin Multiplatform дозволяє використовувати Kotlin для розробки додатків для різних платформ, таких як Android, iOS, веб та інші. Таким чином розробники мають можливість повторного використання коду, заощаджують час і ресурси.

Слабкі сторони фреймворку

Незважаючи на численні переваги, Kotlin також має деякі недоліки, які варто враховувати перед прийняттям рішення про його використання.

Вивчення кривої

Для розробників, які переходять з Java, може знадобитися деякий час для адаптації до Kotlin, оскільки мова має свої власні особливості та синтаксис. Процес навчання та адаптації може уповільнити процес розробки на початковому етапі.

Відсутність повного співвідношення з Java

Хоча Kotlin добре сумісний з Java, він не може повністю замінити її у всіх випадках. Деякі специфічні для Java бібліотеки або фреймворки можуть бути складними або неможливими для використання в Kotlin.

Нестабільність деяких функцій

Оскільки Kotlin є відносно новою мовою, деякі функції та бібліотеки можуть бути не такими стабільними або менш підтримуваними порівняно з Java. Це може призвести до проблем з сумісністю або необхідності оновлення коду в майбутньому.

Flutter чи Kotlin: яка технологія зараз найбільш поширена?

Сьогодні Flutter є дещо більш популярним інструментом для розробки мобільних додатків. Він більш універсальний, добре підходить для створення саме кросплатформенних застосунків, його відносно нескладно вивчити й використовувати. Та й спільнота розробників у Flutter доволі велика.

Втім, це не означає, що саме Flutter буде оптимальним вибором у вашому випадку. Kotlin завдяки схожості з Java активно використовується розробниками, які, відповідно, мають чималий досвід Java-розробки. І говорити, що Flutter найближчим часом витіснить Kotlin, точно не варто. Тому давайте розглянемо обидва фреймворки детальніше.

Ключові відмінності фреймворків Flutter та Kotlin

Отже, ми розглянули деякі переваги та недоліки обох фреймворків. Тепер пропонуємо зробити більш прицільне порівняння Kotlin чи Flutter у конкретних аспектах. Адже кожна технологія має свої унікальні особливості та конкурентні переваги.

Продуктивність

Flutter використовує власний високопродуктивний рушій рендерингу, який компілюється в машинний код. Це забезпечує швидке відображення інтерфейсу та плавну роботу додатків Flutter, близьку до нативного рівня. Зі свого боку Kotlin, як мова програмування, покладається на віртуальну машину Java (JVM) або Android Runtime (ART) для виконання коду, що може створювати деякі обмеження продуктивності порівняно з нативними додатками.

Вартість розробки

Flutter має відкритий вихідний код з безкоштовним доступом до інструментів розробки та бібліотек, що робить його економічно вигідним вибором для розробників і компаній. Kotlin також має відкритий код, але для використання деяких інструментів та бібліотек може знадобитися придбання ліцензій, що призводить до додаткових витрат.

Швидкість розробки

Як було сказано вище, завдяки функції «гарячого перезавантаження» (hot reload) та вбудованому набору готових віджетів Flutter забезпечує швидкий цикл розробки та ітерації, що дає змогу розробникам легко експериментувати та вносити зміни в інтерфейс користувача. Kotlin, як мова програмування, не має таких безпосередніх переваг у швидкості розробки, хоча і пропонує деякі покращення порівняно з Java.

Підтримка платформ

Flutter забезпечує справжню крос-платформену розробку, дозволяючи створювати додатки для Android, iOS, Web та Desktop з одного коду. Kotlin Multiplatform також підтримує кілька платформ, але переважно фокусується на Android, iOS та веб-розробці.

Інтеграція та сумісність

Kotlin розроблений для високої сумісності з Java, що дозволяє використовувати існуючі Java-бібліотеки та легко інтегруватися з Java-проектами. Flutter же має власну екосистему бібліотек та інструментів, що може ускладнити інтеграцію з існуючими нативними компонентами або бібліотеками.

Який фреймворк обрати: Flutter чи Kotlin?

Як ви вже переконалися, є доволі істотні відмінності між Kotlin та Flutter. А тому й при виборі фреймворку вкрай важливо врахувати цілі та вимоги вашого проєкту. Все ж ці два фреймворки мають дещо різні сфери застосування, і краще зважити всі «За» та «Проти».

Для чого обирають Flutter?

Flutter є потужним інструментом для крос-платформеної розробки мобільних додатків. Частіше, коли постає вибір Kotlin чи Flutter, замовники обирають саме Flutter. У багатьох випадках це справді вдале рішення.

Крос-платформені додатки

Flutter ідеально підходить для розробки крос-платформених додатків, оскільки він дозволяє створювати один код, який працює як на Android, так і на iOS. Це робить його ефективним рішенням для розробки додатків для обох платформ.

Для швидкої розробки

Flutter відомий своєю швидкістю розробки завдяки потужному набору інструментів та гнучкому інтерфейсу. Часто він справді є ідеальним вибором для додатків, які потребують швидкого випуску на ринок.

Додатки з відмінним UI/UX

Завдяки власному рендереру Flutter дозволяє розробникам легко створювати красиві та плавні інтерфейси, що робить його відмінним вибором для додатків, де важливий дизайн та взаємодія з користувачем.

Коли обирають Kotlin

Все ж, враховуючи особливості Flutter та Kotlin, іноді кращим рішенням буде саме другий варіант. Розглянемо, коли це справді актуально.

Нативні Android-додатки

Kotlin є офіційною мовою програмування для розробки Android-додатків, тому вона ідеально підходить для створення додатків, які мають бути оптимізовані під платформу Android та використовувати всі її можливості.

Великі команди з досвідом у розробці на Java або Kotlin

Якщо команда вже має досвід у розробці мобільних додатків на Java, розробники можуть легко переходити на Kotlin для розширення функціональності додатків.

Додатки, які потребують швидкості та ефективності

Kotlin надає прямий доступ до Android SDK та нативних API, що може бути важливим для додатків, які потребують високої продуктивності та ефективної роботи.

Яка технологія є найбільш перспективною в майбутньому?

Навіть чітко розуміючи, в чому різниця між Flutter та Kotlin, а також знаючи переваги й недоліки обох фреймворків, доволі складно робити обʼєктивні прогнози. Зміни динаміки ринку, технологічних інновацій та уподобань споживачів відбуваються з вражаючою швидкістю. 

Flutter в останні роки демонструє стрімке зростання популярності. Цей фреймворк, активно підтримуваний Google, вирізняється своєю здатністю до створення крос-платформних додатків, швидкістю розробки та високою якістю користувацького інтерфейсу, що робить його привабливим вибором для розробників.

З іншого боку, Kotlin продовжує набирати обертів, особливо у сфері розробки додатків для Android, де він визнаний офіційною мовою програмування. Kotlin сприяє підвищенню продуктивності та оптимізації процесу розробки, що може забезпечити йому стабільне зростання популярності.

Саме зараз у боротьбі Kotlin vs Flutter більш перспективним виглядає Flutter. Але водночас Kotlin також має великі шанси на зростання завдяки збільшенню числа розробників, котрі обирають його для створення якісних мобільних додатків.

Розробіть свій додаток на Flutter чи Kotlin разом з WEZOM

WEZOM — це досвідчена команда професійних розробників, які мають глибокі знання як у Flutter, так і в Kotlin. Наші фахівці готові допомогти вам зробити правильний вибір між цими технологіями, враховуючи специфіку вашого проєкту, вимоги до функціональності, продуктивності та дизайну.

Незалежно від обраної технології, ми в WEZOM приділяємо велику увагу якості коду, дотриманню кращих практик розробки та використанню сучасних методологій. Наші фахівці забезпечать ретельне тестування, впровадження необхідних функцій та інтеграцію з потрібними сервісами та API.

Висновки

Отже, тепер ви краще знаєте, у чому різниця між Kotlin та Flutter й, відповідно, можете зробити більш зважений вибір. Flutter виграє за рахунок швидкості, гнучкості інтерфейсу користувача та ефективної розробки одним кодом для Android та iOS. Kotlin, своєю чергою, забезпечує сумісність з Java, безпеку коду та розширену функціональність. В будь-якому разі вибір між фреймворками залежить від конкретних вимог проєкту. Відповідно, ми завжди радимо попередньо обговорити всі деталі з менеджером WEZOM, щоб точно не помилитися у виборі.

FAQ

В чому ключові відмінності між Flutter та Kotlin?

Flutter є крос-платформеним фреймворком від Google для створення мобільних додатків з однієї кодової бази, який забезпечує високу продуктивність, швидкість розробки та гнучкий інтерфейс користувача, тоді як Kotlin — це сучасна мова програмування, офіційно підтримувана для розробки Android-додатків, яка пропонує сумісність з Java, безпеку коду, розширену функціональність та можливість створення додатків для кількох платформ за допомогою Kotlin Multiplatform.

Як обрати між Flutter та Kotlin?

Вибір між Flutter й Kotlin залежить від конкретних вимог вашого проєкту. Flutter часто обирають для крос-платформених мобільних додатків, де важливі швидкість розробки та якісний користувацький інтерфейс. Kotlin може бути кращим вибором для команд з досвідом у Java, які фокусуються на розробці високопродуктивних додатків для Android.

Михайло
Про автора
Михайло
Head of Mobile Department
Більше статей від автора
Як вам стаття?
4.0
Проголосувало: 26
Давайте обговоримо Ваш проєкт
Натискаючи кнопку “Відправити”, ви даєте згоду на обробку особистих даних. Детальніше
Коментарі
(0)
Будьте першими, хто залишить коментар
wezom logo
Залишились питання?
Залиште контактні дані. Наш менеджер зв'яжеться та проконсультує вас.
Підписуйтесь на розсилку Айтижблог
blog subscriber decor image
Бажаєте отримувати цікаві статті?
Натискаючи кнопку “Відправити”, ви даєте згоду на обробку особистих даних. Детальніше
Слідкуйте за нами у соціальних мережах
Цей сайт використовує cookie-файли для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи переглядати сайт, Ви погоджуєтеся на використання cookie.