Денис
Денис
Head of Back-end developer
28.06.2023

Все що потрібно знати про Node.js: особливості, характеристики, область застосування

Денис
Денис
Head of Back-end developer
28.06.2023
28.06.2023
3.7
2969
8 хвилин
0

Node.js - це потужна платформа, яка протягом кількох років змінила уявлення про розробку веб-додатків. Її ключова ідея полягає в тому, щоб зробити вже популярний JavaScript мовою загального призначення, придатною як для фронтенду, так і для бекенду.

Основний принцип Node.js – модель асинхронного програмування. Це означає, що розробники можуть створювати ефективні та чуйні додатки, спроможні одночасно обробляти безліч запитів. Node.js також відомий своєю легкістю та швидкістю роботи, що дозволяє ефективно використовувати ресурси сервера.

Node.js став однією з найпопулярніших платформ для створення веб-серверів, API, мікросервісів та багато іншого. У цьому тексті ми розглянемо плюси та мінуси, а також основні можливості Node.js. Вивчимо його архітектуру, способи розробки додатків, а також розглянемо деякі практичні приклади, щоб краще зрозуміти, як використовувати цю потужну платформу для створення сучасних серверних додатків.

 

Node.js — що це?

Отже, що таке node js? Перш за все варто зазначити, що це середовище виконання JavaScript, побудоване на рушії JavaScript V8 від Google. Воно дозволяє розробляти серверні додатки, використовуючи JavaScript в якості основної мови програмування. На відміну від традиційного використання JavaScript у браузері, Node.js надає можливість виконувати JavaScript на сервері, що відкриває нові горизонти для розробників.

Однією з головних особливостей Node.js є асинхронна та подієво-орієнтована модель програмування. Замість того, щоб блокувати виконання коду під час очікування операцій введення-виведення, Node.js використовує неблокувальні операції, дозволяючи додаткам одночасно обробляти безліч запитів. Це робить Node.js дуже ефективним для створення масштабованих та чуйних серверних додатків.

Якщо говорити про переваги Node.js, то варто згадати його екосистему модулів, яка представлена вбудованим менеджером пакетів npm. Npm — це один з найбільших репозиторіїв програмного забезпечення, де розробники можуть знайти та використовувати тисячі готових модулів та бібліотек для прискорення процесу розробки.

Node.js також чудово інтегрується з іншими технологіями веб-розробки, на кшталт Express.js — популярним фреймворком для створення веб-додатків на Node.js. Express.js забезпечує набір інструментів та функціонал, які роблять створення веб-додатків швидким та зручним.

Проте Node.js не обмежується виключно розробкою веб-серверів. Можна написати на node js різноманітні додатки, включно з мережевими серверами, мікросервісами, інструментами командного рядка й навіть настільними додатками. Завдяки його гнучкості та потужним можливостям, Node.js став однією з найпопулярніших платформ для розробки серверної частини додатків.

 

Для чого використовується Node.js

Як і багато фреймворків, Node.js користується популярністю в різних галузях розробки. Ось кілька основних напрямків, в яких Node.js проявляє себе якнайкраще:

Розробка серверних додатків. Node.js ідеально підходить для створення високопродуктивних серверів. Завдяки своїй асинхронній та подієво-орієнтованій моделі програмування, Node.js спроможний одночасно обробляти безліч запитів та забезпечувати високу чуйність серверних додатків. Він може бути використаний для створення веб-серверів, API, мікросервісів та інших серверних додатків.

Веб-розробка. Node.js став популярним інструментом для розробки веб-додатків. Якщо встановити Node.js, він надасть зручні інструменти та бібліотеки для створення серверної частини веб-додатків, а також забезпечить просту взаємодію з клієнтською стороною на основі JavaScript. За допомогою фреймворків, на кшталт Express.js або Koa.js, розробники можуть створювати потужні та масштабовані веб-додатки.

Розробка інструментів командного рядка. Node.js надає можливість створювати інструменти командного рядка (CLI), які полегшують автоматизацію завдань розробки. Завдяки JavaScript, розробники можуть створювати настроювані скрипти для виконання різних завдань, таких як складання проектів, управління залежностями та багато іншого.

Розробка додатків реального часу. Завдяки асинхронному програмуванню Node.js – це відмінний вибір для розробки додатків реального часу, на кшталт чатів, онлайн-ігр або систем моніторингу. Його спроможність обробляти безліч одночасних підключень та забезпечувати низьку затримку робить його ідеальним для таких додатків.

Інтернет речей (IoT). Node.js може бути використаний у сфері інтернету речей – для розробки додатків, що керують пристроями IoT. Завдяки легкій архітектурі та ефективності, на node js можна написати серверні додатки, призначені для керування та обробки даних з різних пристроїв IoT.

Це лише деякі приклади використання Node.js. Завдяки своїй гнучкості, продуктивності та обширній екосистемі, Node.js стає дедалі популярнішим інструментом для розробки різноманітних додатків.

 

Характеристики

Node.js має низку унікальних характеристик, які роблять його привабливим для розробників. Ось деякі з ключових особливостей Node.js:

  1. Висока швидкість виконання. Node.js заснований на рушії JavaScript V8 від Google, який забезпечує швидку та ефективну обробку коду. Це дозволяє Node.js виконувати операції швидко, що особливо важливо для створення високопродуктивних серверних додатків.
  2. Універсальність та гнучкість. Node.js дозволяє використовувати JavaScript як мову програмування для розробки серверних та клієнтських додатків. Це дозволяє розробникам використовувати одну мову та ділитися кодом між серверною та клієнтською стороною. Завдяки цій універсальності, Node.js полегшує розробку повноцінних веб-додатків та спрощує командну взаємодію.
  3. Безліч модулів та бібліотек. Node.js має велику екосистему модулів та бібліотек, доступних через вбудований менеджер пакетів npm. Розробники можуть використовувати ці модулі та бібліотеки для розширення функціональності своїх додатків та прискорення розробки. Завдяки величезній спільноті розробників, яка підтримує npm, можна знайти рішення практично для будь-якого завдання.
  4. Сумісність з декількома платформами. Node.js може бути запущений на різних операційних системах, таких як Windows, MacOS та Linux. Це робить його універсальним та забезпечує розробникам свободу вибору платформи розгортання своїх додатків. Крім того, Node.js також сумісний з контейнеризацією та хмарними платформами, що спрощує розгортання та масштабування додатків.

Ці характеристики роблять Node.js потужним інструментом розробки різноманітних додатків. Він забезпечує високу швидкість виконання, універсальність та гнучкість, а також має велику екосистему модулів та бібліотек. Завдяки своїй сумісності з різними платформами, Node.js надає розробникам гнучкість у виборі інфраструктури для своїх проектів.

 

Галузі застосування Node.js

Node.js надає потужні можливості та має широке застосування у різних галузях розробки. Ось деякі з них, де Node.js виявиться особливо корисним:

  1. Чати в реальному часі. Node.js блискуче справляється з розробкою чатів в режимі реального часу. Завдяки своїй асинхронній та подієво-орієнтованій моделі програмування, Node.js дозволяє обробляти одночасні підключення та миттєво передавати повідомлення. Це робить його ідеальним інструментом для створення інтерактивних чат-додатків, командних чатів і систем обміну миттєвими повідомленнями.
  2. Інтернет речей (IoT). Node.js - ідеальний вибір для розробки додатків, пов'язаних з Інтернетом речей. Завдяки своїй ефективності та можливості обробки великої кількості одночасних з'єднань, Node.js дозволяє керувати пристроями IoT та обробляти потоки даних у режимі реального часу. Від систем розумного будинку до індустріальних рішень IoT, Node.js допомагає створювати потужні та масштабовані додатки, які пов'язують пристрої та хмари.
  3. Потокове передавання даних. Node.js має вбудовану підтримку потоків, що робить його ідеальним для розробки додатків, яким необхідна ефективна потокова передача даних. Завдяки цьому можна обробляти та передавати потоки відео, аудіо, файлів та інші формати даних у режимі реального часу. Node.js дозволяє легко створювати високопродуктивні системи потокової передачі даних, стрімінгові платформи та медіа-сервери.
  4. Складні односторінкові додатки (SPA). Node.js у поєднанні з фреймворками на кшталт Express.js та Next.js надає чудову платформу для розробки складних односторінкових додатків (SPA). Node.js забезпечує серверну частину додатка, а JavaScript на клієнтській стороні дозволяє створювати інтерактивні та чуйні інтерфейси користувача. Це дозволяє розробникам створювати потужні Node.js додатки, які працюють плавно та ефективно.
  5. Додатки на основі REST API. Node.js є популярним вибором для розробки додатків на основі REST API. З його допомогою можна легко створювати та розгортати гнучкі та масштабовані API для обміну даними між різними системами та додатками. Node.js надає зручні інструменти для обробки запитів та створення серверів API, дозволяючи розробникам швидко створювати надійні та гнучкі веб-сервіси.

Можна резюмувати, що nod є потужним інструментом, що має широкий спектр можливостей. Node.js застосовується під час розробки чатів у реальному часі, систем IoT, потокової передачі даних, складних SPA та додатків на основі REST API. З його допомогою розробники можуть створювати ефективні, масштабовані та високопродуктивні додатки у різних сферах.

 

Зарплата Node.js-фахівця

Оплата праці фахівців Node.js може відчутно корелюватися залежно від їх досвіду роботи, рівня кваліфікації, країни проживання, розміру компанії та інших факторів. Проте загалом такі розробники дуже популярні на ринку.

У розвинених країнах, таких як Сполучені Штати, Канада, Великобританія, початкова зарплата фахівця може стартувати з 60 тисяч доларів на рік, тоді як досвідчені фахівці можуть заробляти від 90 до 150 тисяч доларів на рік й навіть більше.

У країнах з IT-індустрією, що розвивається, на кшталт Індії, зарплати фахівців нижчі, але все одно залишаються дуже привабливими на локальному рівні. У цих країнах зарплата розробника-початківця Node.js може становити від 15 до 30 тисяч доларів на рік. Аналогічний рівень зарплат спостерігається і в Україні: у більшості резюме спеціалістам зі знанням Javasript та Node.js сьогодні пропонують 60-70 тисяч гривень на місяць.

Попит на Node.js-фахівців безпосередньо впливає на рівень їх зарплати. Зі зростанням попиту на Node.js-розробників, компанії готові пропонувати їм вищі зарплати та додаткові бонуси, аби найняти та утримати талановитих фахівців.

Важливо зазначити, що зарплата Node.js-фахівця може значно корелюватися залежно від спеціалізації. Наприклад, зарплати розробників зі спеціалізацією на веб-додатках можуть суттєво відрізнятися від зарплат фахівців у галузі Інтернету речей або потокової передачі даних.

Одним словом, Node.js-фахівці мають чудові перспективи. Вони завжди мають попит в IT, а їх навички та експертиза високо цінуються компаніями, які займаються розробкою масштабованих та високопродуктивних додатків.

 

Популярні сайти та додатки, створені за допомогою Node.JS

Node.js є однією з найпопулярніших технологій веб-розробки, і багато відомих компаній обрали його для створення своїх сайтів та додатків. Ось деякі з популярних сайтів та приклади додатків, які використовують Node.js:

Netflix. Цей стрімінговий сервіс став одним з найвідоміших на цій платформі. Node.js використовується для створення серверної інфраструктури, що забезпечує швидке та надійне надсилання відео контенту своїм мільйонам користувачів.

Uber. Uber, популярна служба таксі та каршерингу, також заснована на Node.js. Його використовують для обробки мільйонів запитів на зіставлення пасажирів та водіїв у режимі реального часу.

PayPal. Одна з провідних онлайн-платіжних систем використовує Node.js у своїй серверній частині. Node.js дозволяє їм обробляти величезні обсяги транзакцій та забезпечувати високу продуктивність та надійність платіжних операцій.

eBay. Найбільший світовий майданчик для онлайн-торгівлі також використовує Node.js для обробки своїх запитів і забезпечення швидкої та плавної роботи процесів eCommerce.

GoDaddy. Один з найбільших хостинг-провайдерів та реєстраторів доменних імен, використовує Node.js для своїх внутрішніх систем управління та обробки запитів клієнтів.

LinkedIn. Найбільша соціальна мережа для професійних контактів також використовує Node.js у своїй інфраструктурі. Node.js допомагає їм обробляти величезні обсяги даних та надавати миттєві оновлення та сповіщення користувачам.

Walmart. Одна з найбільших роздрібних мереж у світі теж користується Node.js для розробки своїх внутрішніх інструментів та систем управління. Це дозволяє їм ефективно управляти своїм бізнесом та забезпечувати високий рівень обслуговування клієнтів.

Це лише деякі приклади продуктів, в основі яких лежить Node.js. Він довів свою потужність та ефективність у різних галузях, забезпечуючи високу продуктивність, масштабованість та гнучкість розробки.

 

Висновок

Перспективи розвитку та використання Node.js залишаються дуже обнадійливими. Надзвичайна популярність та сприйняття Node.js в індустрії розробки програмного забезпечення вказують на те, що він продовжить свій розвиток ще багато років.

По-перше, продуктивність та масштабованість Node.js буде лише покращуватися. Протягом останніх років платформа отримала значну оптимізацію, на кшталт покращення роботи з пам'яттю та прискорення обробки одночасних запитів. Ці апдейти дозволяють Node.js ефективно працювати з великими обсягами даних та забезпечувати високу продуктивність навіть за умови високих навантажень.

По-друге, спільнота розробників Node.js продовжуватиме створювати нові модулі, бібліотеки та інструменти, розширюючи можливості фреймворку. Різноманітність екосистеми Node.js дозволяє розробникам швидко та ефективно створювати додатки різного призначення, й ця тенденція в майбутньому буде лише посилюватися.

Одним з найважливіших факторів успіху Node.js стала його універсальність та сумісність з різними платформами. Це відкриває двері для розробки додатків на різних операційних системах та використання хмарних сервісів. Зі зростанням інтересу до розробки додатків для мобільних пристроїв та Інтернету речей, Node.js відіграватиме дедалі важливішу роль завдяки своїй ефективності та гнучкості.

До того ж враховуючи розвиток технологій, на кшталт штучного інтелекту, машинного навчання та аналізу великих даних, Node.js може відігравати важливу роль в обробці та аналізі даних у реальному часі. Його асинхронна природа та можливість обробки великої кількості одночасних запитів роблять його привабливим для додатків, які потребують швидкого та ефективного обміну даними.

Загалом Node.js має яскраві перспективи розвитку та використання в майбутньому. Швидкість, гнучкість та масштабованість роблять його привабливим вибором для розробників та компаній, які прагнуть створювати інноваційні додатки та послуги. Вже сьогодні на Node.js працюють сотні успішних проектів із тривалим життєвим циклом, тому в найближчому майбутньому він точно нікуди не зникне.

Як вам стаття?
3.7
Проголосувало: 3
Давайте обговоримо Ваш проєкт
Натискаючи кнопку “Відправити”, ви даєте згоду на обробку особистих даних. Детальніше
Коментарі
(0)
Будьте першими, хто залишить коментар
Залишились питання?
Залиште контактні дані. Наш менеджер зв'яжеться та проконсультує вас.
Підписуйтесь на розсилку Айтижблог
Бажаєте отримувати цікаві статті?
Натискаючи кнопку “Відправити”, ви даєте згоду на обробку особистих даних. Детальніше
Слідкуйте за нами у соціальних мережах
Цей сайт використовує cookie-файли для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи переглядати сайт, Ви погоджуєтеся на використання cookie.