Хто такий інтернет-маркетолог

Ткаченко Аліна
Ткаченко Аліна
Копірайтер
07.02.2024
07.02.2024
5.0
1630
10 хвилин
0

Продавець, стратег, аналітик, креативник та менеджер в одній особі — все це інтернет маркетолог. Він знає, як ефективно використовувати різні інструменти, щоб просувати бренд, товар чи послугу. Хто такий інтернет маркетолог, як стати фахівцем і досягти успіху у сфері? Про це ми розповімо далі в статті. 

Що потрібно знати про цю професію

Саме інтернет-маркетолог забезпечує видимість компанії в інтернеті. Він займається онлайн-продажами, є ключовою фігурою в просуванні будь-якого бренду. Від його роботи залежить, наскільки добре пройде маркетингова акція та який прибуток отримає фірма чи магазин.

Що має вміти інтернет-маркетолог

Інтернет-маркетинг — не просто робота, це мистецтво залучення клієнтів в онлайн-середовищі. Хороший інтернет-маркетолог має цілу низку важливих навичок і якостей.

По-перше, він має бути справжнім аналітиком. Робота починається з ретельного вивчення цільової аудиторії: її потреб, бажань, звичок. Фахівець аналізує пошукові запити, досліджує соцмережі, проводить опитування тощо. Увесь цей масив даних допомагає створити портрет ідеального клієнта.

По-друге, інтернет маркетолог — це ще й «мисливець» за конкурентами. Він уважно вивчає чужі сайти, рекламні кампанії, намагається виявити їхні сильні та слабкі сторони. Ці знання допоможуть зайняти свою нішу або навіть оминути конкурентів.

По-третє, справжній профі вміє будувати чіткі стратегії. Він визначає цілі, вибудовує маршрути їх досягнення, підбирає оптимальні інструменти онлайн-просування.

По-четверте, інтернет маркетолог — це тонкий психолог. Він знає, що треба робити, щоб зацікавити аудиторію, переконати здійснити покупку, створити довіру до бренду.

Зрештою, професіонал вміє оптимізувати процеси. Він постійно стежить за результатами, аналізує метрики, проводить тести. Ці дані допомагають скоригувати стратегію, зробити маркетинг ще точнішим та ефективнішим.

Які завдання виконує фахівець

Отже, чим займається інтернет маркетолог? Основні завдання такі:

 1. Пошук та впровадження інструментів інтернет-маркетингу для підвищення продажів та прибутковості бізнесу. Фахівець у цій сфері аналізує поточну маркетингову стратегію компанії, вивчає нові способи та канали просування, які допоможуть наростити обсяги продажів та оптимізувати конверсію, впроваджує найефективніші рішення.

 2. Управління репутацією бренду та підвищення його впізнаваності. Маркетолог в інтернеті слідкує за відгуками про компанію, її рейтингами. Його мета — зробити бренд впізнаваним та таким, що позитивно сприймається аудиторією.

 3. Збільшення бази клієнтів методом залучення користувачів. Для розширення охоплення ЦА спеціаліст з інтернет маркетингу використовує різні інструменти, щоб максимально збільшити потік нових клієнтів та утримати наявних.

 4. Формування цифрової моделі бізнесу та інтеграція онлайн- та офлайн-каналів. Інтернет-маркетолог розробляє цифрову екосистему бренду, поєднуючи сайт, мобільні програми, соцмережі, інтернет-магазин та офлайнові точки продажу.

Загалом обов'язки спеціаліста можуть відрізнятися залежно від поставлених завдань та цілей.

Які навички повинен мати маркетолог

Для успішної кар'єри в інтернет-маркетингу недостатньо мати лише професійні вміння. Не менш важливо розвивати софт-навички, які дозволяють ефективно вирішувати робочі завдання, взаємодіяти з колегами та клієнтами.

Софт-навички

Ось основні з них:

 1. Комунікабельність. Інтернет маркетолог постійно взаємодіє з колегами, партнерами, клієнтами. Уміння встановлювати контакт, доносити думки, вести переговори — ключова для нього якість.

 2. Креативність. У сфері інтернет-маркетингу важливо генерувати нові ідеї, знаходити нестандартні рішення. Без творчого підходу складно досягти успіху.

 3. Логічне мислення. Інтернет-маркетолог працює з більшими обсягами даних, проводить аналіз, будує стратегії. Здатність мислити логічно — його найважливіша навичка.

 4. Вміння працювати в команді. Маркетингові проєкти часто реалізуються групою спеціалістів. Тому важливо вміти налагодити командну роботу, розподілити ролі, контролювати процес.

 5. Гнучкість та адаптивність. Інтернет-середовище постійно змінюється. Маркетолог має швидко адаптуватися до нових трендів, коригувати стратегію, опановувати сучасні інструменти.

Софт-навички вимагають глибшої внутрішньої роботи. Щоб прокачати їх, потрібно вчитися ефективно взаємодіяти з людьми. Тоді як хард-навички можна легко розвинути: достатньо цілеспрямованості та завзятості.

Хард-навички

З професійної точки зору важливо, щоб фахівець мав такі навички:

 1. Знання основ пошукової оптимізації (SEO). Маркетолог має вміти оптимізувати сайти під видачу пошукових систем.

 2. Навички роботи з контекстною рекламою. Дуже важливим є вміння створювати ефективні рекламні кампанії в Google Ads.

 3. Знання SMM та таргетованої реклами. Щоб охоплювати потрібну аудиторію, фахівець має вміти працювати з інструментами просування в соцмережах.

 4. Копірайтинг. Маркетологу потрібно створювати ефективні тексти для всіх каналів: сайту, реклами, постів у соціальних мережах.

 5. CRM-маркетинг. Це навички роботи в CRM-системах, організації маркетингових кампаній для клієнтської бази.

 6. Вебаналітика та наскрізна аналітика. Маркетологу важливо розуміти, як відстежувати метрики, аналізувати дані, оптимізувати рекламу та контент.

Конкретний набір важливих навичок спеціаліста визначається сферою його професійної діяльності.

Плюси та мінуси професії

Як і у будь-якої професії, у діяльності інтернет-маркетолога є переваги та недоліки. Серед плюсів можна виділити такі:

 1. Попит. Інтернет-маркетинг — це одна з найактуальніших та найперспективніших сфер діяльності в сучасному світі. Практично будь-яка компанія потребує просування свого бізнесу в Мережі, тому попит на таких фахівців постійно зростає.

 2. Різноманітність завдань. Маркетолог в інтернеті може займатися різними аспектами просування, такими як реклама, SEO, SMM, контент-маркетинг тощо. Це дозволяє розвивати різні навички та творчо підходити до процесу.

 3. Можливість працювати над кількома проєктами одночасно. Інтернет-маркетолог може працювати як у штаті однієї компанії, так і фрилансером, беручи замовлення від різних клієнтів. Це дає можливість розширювати свій досвід, портфоліо та мережу контактів, а також вибирати цікаві та вигідні проєкти.

 4. Гідна оплата. Інтернет-маркетолог може заробляти хороші гроші, якщо він професійно та якісно виконує свою роботу. Дохід залежить від його рівня, досвіду, репутації, спеціалізації та складності проєктів.

Однак професія інтернет-маркетолога також має недоліки. Один із них — це високий рівень стресу. Доводиться працювати в динамічному та конкурентному середовищі, де потрібні швидкі рішення, адаптація до змін та відповідальність за результати. Інтернет-маркетолог стикається з різними проблемами, такими як зрив термінів, невдоволення клієнтів, технічні збої, низька конверсія тощо. Усе це може позначатися на психічному здоров'ї.

Ще один мінус — необхідність постійно навчатися. Інтернет-маркетинг — це область, яка постійно змінюється та розвивається. З'являються нові тенденції, технології, інструменти та правила. Інтернет маркетолог повинен бути в курсі всіх новинок та постійно підвищувати свою кваліфікацію, щоб не відставати від конкурентів та відповідати вимогам ринку.

Також недоліком професії можна назвати завищені очікування роботодавців. Web маркетолог часто стикається з тим, що клієнти мають нереалістичні вимоги до його роботи. Вони хочуть отримати максимальний результат за мінімальний час та бюджет, не враховуючи складність та специфіку процесу просування. Тому інтернет-маркетолог має вміти пояснювати та обґрунтовувати свої дії, а також керувати очікуваннями замовників.

Що може перешкодити опанувати цю професію

По-перше, невміння працювати в команді. Маркетинг в інтернеті — це колективна праця, де потрібно вміти взаємодіяти з колегами, виконувати спільні завдання. Інтровертам може бути складно.

По-друге, це неуважність та непосидючість. У сфері інтернет-маркетингу потрібно багато працювати з деталями, цифрами, текстами — неуважність сильно завадить.

По-третє, це невміння швидко реагувати на зміни. Інтернет-середовище дуже динамічне, тренди та правила змінюються стрімко. Фахівець з інтернет маркетингу повинен постійно відстежувати ці зміни та оперативно адаптувати стратегію.

Яка зарплата інтернет-маркетолога

У середньому інтернет-маркетолог в Україні може отримувати від 25 000 до 50 000 гривень та вище на місяць. Однак залежно від спеціалізації, досвіду, регіону та типу зайнятості доходи можуть сильно відрізнятися. А в Європі ситуація інша. Середня зарплата становить близько $3000 на місяць. Знову ж таки, у різних країнах та містах Європи рівень доходів може відрізнятися. Також важливу роль відіграють кваліфікація, досвід, мовні навички та портфоліо спеціаліста. Завдяки розвитку онлайн-технологій багато українських інтернет-маркетологів працюють на закордонних замовників та отримують гідні гроші.

Як вивчитися на інтернет-маркетолога?

В Україні поки що немає спеціалізованих вишів, які б готували інтернет-маркетологів. Однак є декілька способів, що дозволяють набути необхідних знань та навичок у такій сфері.

Перший варіант — це вступити до університету на факультет маркетингу чи PR. Там можна отримати хорошу теоретичну базу з основ реклами, комунікацій, досліджень ринку та аудиторії, брендингу тощо. Після закінчення університету потрібно буде доповнити свої знання на спеціальних курсах.

Нині в Україні є багато різних освітніх платформ та шкіл, які пропонують курси з інтернет-маркетингу. На них можна вивчити різні аспекти просування в Мережі, такі як контекстна та таргетована реклама, SEO, SMM, email-маркетинг тощо. Перевагою курсів є те, що вони зазвичай короткі, практичні та актуальні. Їх недоліком може бути те, що не дають глибокого та системного розуміння маркетингу загалом, а також не гарантують працевлаштування після закінчення.

Ще один варіант — це самоосвіта. Можна використовувати різні джерела, такі як книги, статті, блоги, подкасти, відео, вебінари, онлайн-курси та ін. Але треба розуміти, що самоосвіта вимагає великої мотивації, самодисципліни та критичного мислення.

Кар'єрний шлях інтернет-маркетолога

Напрям та специфіка компанії впливають на те, який кар'єрний шлях пройде інтернет-маркетолог. Але є й схожі моменти. Їх ми представимо у вигляді загальних ступенів, через які проходить web маркетолог:

 1. Junior Specialist. Це початковий рівень, коли спеціаліст знайомиться з основами інтернет-маркетингу, вивчає різні інструменти та канали просування, виконує прості завдання під керівництвом досвідчених колег. На цьому етапі важливо показати свою зацікавленість, ініціативу, бажання вчитися та розвиватися. Також необхідно налагодити гарні стосунки з командою та клієнтами, демонструвати відповідальність та якість роботи.

 2. Senior Specialist. Це рівень, на якому інтернет маркетолог вже має достатній досвід та знання, щоб самостійно планувати, реалізовувати та аналізувати маркетингові кампанії. Фахівцю необхідно демонструвати свій професіоналізм, креативність, аналітичні та комунікативні навички. Крім того, важливо вміти працювати з різними проєктами, термінами та бюджетами, а також вирішувати проблеми, що виникають у процесі просування.

 3. Head of Function. Це рівень, на якому інтернет-маркетолог вже не лише виконує, а й координує роботу інших фахівців у своїй сфері. Head of Function повинен мати лідерські, стратегічні та управлінські навички, вміти формувати та мотивувати команду, контролювати якість та результати роботи, взаємодіяти з іншими відділами та партнерами, представляти та захищати свої ідеї та рішення.

 4. CMO (Chief Marketing Officer). Це рівень, на якому фахівець стає частиною топменеджменту компанії та відповідає за всю маркетингову стратегію та політику.

Загалом кар'єрне зростання інтернет-маркетолога безпосередньо залежить від інвестицій у власні знання та вміння. Безперервне навчання, опанування нових технологій, розвиток навичок — запорука високої конкурентоспроможності на ринку digital.

Як стати інтернет-маркетологом

Перший крок — вивчення основ інтернет-просування, його видів, інструментів, платформ і метрик. Треба розуміти, що таке SEO, SMM, PPC, email- та контент-маркетинг, аналітика, копірайтинг та інші терміни. Також ви повинні знати, які цілі та завдання ставляться перед інтернет-маркетологом, які стратегії та тактики він використовує, як вимірює результати та оптимізує кампанії.

Другий крок — визначення свого поточного рівня знань та навичок в інтернет-маркетингу. Для цього можна проходити різні тести, що дозволяють перевірити теоретичні та практичні знання. Визначення свого рівня допоможе вам зрозуміти, які навички потрібно покращити або набути, щоб стати кваліфікованим фахівцем.

Третій крок — це навчання. Хороший маркетолог постійно вивчає нові технології, методи, інструменти та тренди в онлайн-просуванні, а також практикує їх на реальних проєктах. Ви можете вибрати одну або декілька спеціалізацій в інтернет-маркетингу, набувати суміжних навичок, таких як дизайн, програмування, менеджмент тощо, які допоможуть вам бути універсальним та ефективним фахівцем.

Четвертий крок — це збір кейсів, які демонструють ваші знання та навички в інтернет-маркетингу. Вони показують, що ви вмієте робити, яких результатів досягаєте, які проблеми вирішуєте, які інструменти та методи використовуєте. За допомогою кейсів ви зможете продемонструвати свою цінність потенційним роботодавцям та клієнтам.

П'ятий крок — оформлення портфоліо. Це ваша візитна картка, яка дозволяє показати себе та свої роботи в кращому світі. Воно має бути зрозумілим та простим, без зайвих деталей та інформації.

Шостий крок — проходження співбесіди на вакансію та виконання тестового завдання. А фінальний етап — це випробувальний термін, який дозволяє вам і роботодавцю перевірити, наскільки ви підходите один одному, як справляєтеся з завданнями та цілями, як вливаєтесь у команду та культуру компанії.

Перспективність професії

Професія інтернет-маркетолога з кожним роком стає все популярнішою та перспективнішою. Користувачі все більше часу проводять онлайн: працюють, спілкуються, дивляться контент, здійснюють покупки. Отже, компаніям для просування своїх товарів та послуг потрібні фахівці з інтернет-маркетингу, адже через те, що бізнес переходить в онлайн, зростає й конкуренція в Мережі. І без професійного просування бренду не обійтися. Тому, отримавши професію інтернет-маркетолога, можна розраховувати на цікаву та добре оплачувану роботу.

Висновки

Інтернет-маркетинг — одна з найпопулярніших професій цифрової епохи, які динамічно розвиваються. Щоб досягти успіху в цій сфері, потрібно постійно вдосконалюватися: вивчати нові тренди та інструменти, розвивати стратегічне мислення, творчо підходити до вирішення завдань. Тоді інтернет-маркетинг стане не просто роботою, а й захопливим полем для професійної самореалізації, що дозволяє рости й розвиватися разом із цифровим світом, що бурхливо змінюється.

FAQ

У чому полягає робота інтернет-маркетолога?

Він просуває бізнес і збільшує продажі в онлайн-середовищі, розробляючи та впроваджуючи стратегії залучення клієнтів через SEO, контекстну рекламу, SMM, email-маркетинг та інші digital-інструменти.

Скільки отримує інтернет-маркетолог?

Зарплата інтернет-маркетолога в середньому становить від 15 до 50 тисяч гривень. Однак ця сума може сильно змінюватись залежно від багатьох факторів, таких як досвід роботи, рівень кваліфікації, спеціалізація та обов'язки, регіон тощо. Чим вищий професіоналізм інтернет-маркетолога, тим більше він може заробляти.

Кому підходить робота інтернет-маркетолога?

Ця професія підійде креативним людям, які добре знаються на онлайн-технологіях, вміють аналізувати дані та генерувати нові ідеї. Дуже важливі комунікативні навички та здатність працювати в команді.

Що потрібно вивчити, щоб стати інтернет-маркетологом?

Інтернет-маркетологу потрібен широкий набір компетенцій, а саме:

 • Основи маркетингу — розуміння його принципів, 4P, робота з ЦА.
 • Digital-маркетинг — вивчення інструментів інтернет-просування: SEO, SMM, контекстна та таргетована реклама, email-маркетинг та ін.
 • Аналітика — вміння збирати та аналізувати дані про цільову аудиторію, конкурентів, ефективність кампаній.
 • Копірайтинг — навички написання ефективних текстів для сайту, рекламних оголошень, розсилок.
 • IT та web — базові знання вебтехнологій, CMS, способів інтеграції.

Загалом професія потребує постійного навчання та саморозвитку.

Ткаченко Аліна
Про автора
Ткаченко Аліна
Копірайтер
Досвід роботи 10 років
Спеціалізується на створенні корисного та продаючого контенту. Має досвід написання переконливих текстів для реклами, сайтів, блогів та соціальних медіа.
Більше статей від автора
Як вам стаття?
5.0
Проголосувало: 1
Давайте обговоримо Ваш проєкт
Натискаючи кнопку “Відправити”, ви даєте згоду на обробку особистих даних. Детальніше
Коментарі
(0)
Будьте першими, хто залишить коментар
wezom logo
Залишились питання?
Залиште контактні дані. Наш менеджер зв'яжеться та проконсультує вас.
Підписуйтесь на розсилку Айтижблог
blog subscriber decor image
Бажаєте отримувати цікаві статті?
Натискаючи кнопку “Відправити”, ви даєте згоду на обробку особистих даних. Детальніше
Слідкуйте за нами у соціальних мережах
Цей сайт використовує cookie-файли для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи переглядати сайт, Ви погоджуєтеся на використання cookie.